Tojásvitorla salátaágyon
MEGOSZTÓ
Tweet
Száz év vagány
Tudjátok meg, Iluska és Gyuri erősen várnak szombat...Nézd, mit alkotott a Gimi!
Elkezdődött a gólyabálszezon, megnézheted nálunk a...Minden, amit a gólyabálokról tudnod kell
A gimiseket elítélik, a refiseket elvarázsolják,...FicankaNapkozi
ÍRTA: PÁL EDIT ÉVA
Egészségmegőrző napot tartottak a székelyudvarhelyi Ficánka napköziben, velük tartottunk. Antal Csilla óvodavezető – miután tájékoztatott a nap jelentőségéről –, gyorsfelmérést végzett a felnőttes szöveg által mocorgásra ítélt óvodások körében.
Fotók: Csedő Attila |
Mit kell tennünk, hogy egészségesek legyünk: együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, ne együnk csokit, cukorkát, mossunk fogat és tornázzunk. A különböző udvarhelyszéki, sófalvi, udvarhelyi, varsági vendégóvodások kivágták a rezet. Nem csoda, már ötödszörre rendezi meg a napközi az egészségvédő mozgalmat.
Az idén másodszor jöttek el a Gondolkodj Egészségesen Alapítvány önkéntesei Magyarországról, és kuriózumként elhozták Pásztor Dórit, az aranyérmes paralimpikont.
Az alapítvány vezetője és kitalálója, Bácskai Márta elmesélte, hogy óvodásan 40 kg felett volt a súlya, és ez nagyon zavarta. Franciaországba költöztek, ahol édesanyja egy orvossal konzultálva azt a tanácsot kapta, hogy váltsanak életmódot: egyen zöldségeket, gyümölcsöket, mozogjon rengeteget.
Egy egész programot dolgozott ki számára az orvos, melyet átalakítottak magyar szakemberekkel az alapítvány számára. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy a 40 kg-ot ma sem nagyon haladhatja meg Márti súlya.
Elhatározta, hogy mindent megtesz azért, hogy egy gyerek se élje át azt, amit neki kellett elviselnie a kövérsége miatt. Az alapítvány programjához mára a magyarországi óvodák 80 százaléka, közel 1700 intézmény csatlakozott, számos szakemberrel dolgoznak együtt, és az őket támogató médiaszemélyiségek tábora is népes.
Ezzel vége a felnőttes dumáknak
Kezdődhet az élmény. Előbb az alapítvány alkalmazottaival játszottak a gyerekek mozgásos játékokat: szaladjon az, aki szereti az almát, érintsd meg különböző testrészekkel a lila színt a társad ruháján stb.
Majd Pásztor Dórival díszítettek húsvéti tojást, mákba, puliszkalisztbe mártották az előzőleg beragasztózott poliésztertojást. Dórinak két kezén van összesen öt ujja, a gyerekek láthatták, hogy így is el tud végezni különböző hétköznapi tevékenységeket, megkérdezték, hogyan eszi a fagyit, hogyan fényképez.
Dóri megmutatta, hogy ha nem is pont úgy, ahogyan az átlagos emberek, de ő is kiválóan érvényesül. Dóri célja, hogy a gyerekek ne féljenek a fogyatékosoktól, a másságtól, ismerjék meg, és barátkozzanak meg velük.
Szia mese
Szintén az alapítvány egyik, épp hiányzó szakértőjétől tanultak a napközi óvónői egy új módszert, a drámapedagógia és a mesélés összekapcsolását.
Ez a gyakorlatban úgy nyilvánult meg, hogy előbb egyre hangosabban köszöntötték a gyerekek a mesét, majd az óvó néni előadta azt. A mese után megbeszélték, hogy ki lett volna a nyuszi, ki az erdész a történetben, és miért. Mert a nyuszik kaptak ennivalót, megbökték a bokrot és rájuk hullott a hó, majd az ennivalóért cserébe piros tojásokkal lepték meg az erdészt. Többen erdészek lettek volna, mert ő jószívű volt, és répát adott az éhező kisnyulaknak. Aztán egyre halkuló hangon elbúcsúztak a mesétől, elengedték azt.
A mese végén a gyerekek nyuszikká váltak és kidíszítették az erdésznek szánt tojásokat, illetve fonalakból rakták ki a házikót. A Mesélés Másként módszer lényege Balázs Timi óvónéni szerint az, hogy a gyerekek nemcsak a száraz mesét kapják, amit egy másik alkalommal, talán a következő héten feldolgoznak, hanem már első alkalommal több érzékszervüket, a kreativitásukat felhasználva azonosulnak a történettel, élik azt át.
Timi tapasztalata egyébként az, hogy a gyerekek sokkal jobban bírnak figyelni, már az egész kicsi, tipegő korúak is a mesére, ha közben bábozik, használja a rávezetés, elengedés módszerét.
Nyuszilakomás mese után salátabár
Pirinyó asztaloknál pirinyó kezek vagdosták szorgalmasan műanyag késekkel a zöldséget, mások főtt tojásból gyártottak vitorlás csónakokat, aztán belapátolták az egészséges finomságot.
A szülők sem maradtak ki a programból. Délutáni szabadidős tevékenységként találkozhattunk az alapítvány tagjaival, akik segítettek. Igazából szakmai segítséget nem is tudtak nyújtani, mert csak úgy zúdultak rájuk a kérdések, problémák, megoldások, tapasztalatok. Csúnya szó, de tanulságos a történet, amit egy anyuka osztott meg velünk: a kislánya esze állandóan az evésen jár. Még be sem fejezte az evést, már azon törpöl, hogy a következő étkezésnél mi lesz a menü.
Az anyuka, aki bevallása szerint maga is duci gyerek volt, és felnőttként folyton tudatosan kell kerülnie a vonzó falatokat, nem szeretné, hogy a kislánya ugyanezzel a problémával küzdene. De csak pironkodva mert segítséget kérni, nehogy bárki is azt higgye, éheztetni akarja a gyerekét.
Seress Virág pszichológus megnyugtatta, nem kell éheztetnie a lányát, kisgyereket valóban nem szabad fogyókúráztatni, csak a család szénhidrátban, cukrokban, üres kalóriákban gazdag étrendjét kell kicserélnie friss zöldségekben, gyümölcsökben bővelkedőre. Ez a megoldás felszíni része, azon kívül nem ártana, ha felfejtenék, akár szakember segítségével, hogy miért jelent az étkezés ekkora örömet a gyereknek. Mit kompenzál vele, látatlanban, csak találgatni tud.
A dacos gyerek is előbújt a zsákból
Mit tegyen a szülő, ha a nagycsoportos gyerekük két kabátban akar hazamenni az oviból kánikulában, és nem tágít. Mi lesz vele az iskolában?
A szakértők szerint az iskolában más szabályok vannak, és egy-két próbálkozás után a gyerek felméri a határokat, mit tehet meg, mit nem, alkalmazkodik a környezethez. Számára is az bizonyult a leghatásosabb módszernek a dac kezelésében, ha nem vesz tudomást róla. Úgy tesz, mintha észre sem venné.
Sajnos a gyerekek nagyon kitartóan tudnak hisztizni, a szülők pedig túlságosan fáradtak a reakció nélküli végighallgatásához – jelezték az érintettek.
A találkozás – szülőként legalábbis – leginkább szívszorongatóbb következtetése: bár a gyerekeink szemében – legalábbis az ovis korúakéban – még istenek vagyunk, a gyerekkel együtt mindannyiunkban megfogan egy nagyon fájó, állandóan marcangoló kérdés: vajon jól csinálom?
Egészséges húsvéti receptek, ahogy az óvodások készítik
Tojásvitorla salátaágyon
Hozzávalók: tojás, sonka, sajt, paprika, pástétom, mustár, só, bors, fogvájó
Elkészítése: a keményre főtt tojásokat hosszában félbevágjuk, a sárgáját egy tálba külön tesszük, mustárral és pástétommal összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük. Az így kapott töltelékkel megtöltjük a tojásfehérjét. A fogvájót beleszúrjuk a közepébe, a sonkából, sajtból vitorlát készítünk. Az így elkészült vitorlásokat salátalevélre helyezzük, piros paprikával díszítjük.
Tavaszi saláta
Hozzávalók: retek, zöldhagyma, uborka, paradicsom, saláta, főtt tojás, só, bors, mustár, joghurt
Elkészítése: a zöldségeket feldaraboljuk, külön tálban elkeverjük a mustárt a joghurttal, ízlés szerint fűszerezzük és ráöntjük a zöldségekre.