Itthon » Közélet

A romló város - „Áttekerek a zűrös városon”

Biciklik és robogók - a tavasz beköszöntével egyre többen ülnek ezekre a járművekre. De milyen szabályok vonatkoznak és milyen veszélyek leselkednek rájuk?

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
oktoberitanacsules01

Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat

Kivételesen egy órával később kezdődik az...
56osfelvonulasUdvarhely

Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra

Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...
Kossuth utcába Kossuth címert!

Lyukas izék a főtéren

Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...

Egyeb_Biciklis_ut
Egyeb_Biciklis_ut
szerkesztoÍRTA: KATONA ZOLTÁN
2011. május 10., 15:20
0 hozzászólás. 


„Áttekerek a zűrös városon. / Közben a kereket hallgatom. / Kilő egy kavicsot oldalra, és az / koppan egy házfalon." - énekli a meglehetősen furcsa nevű, Intim Torna Illegál együttes a Kedvenc mindenem című dalában. Ez a pár sor talán Székelyudvarhelyre, illetve környékére is vonatkozik.

Számok és balesetek

Az év eleje óta összesen hat olyan közúti baleset történt Székelyudvarhelyen és környékén, amiben biciklis vagy robogós volt az egyik fél: a rendőrségi statisztika szerint három esetben a kétkerekű járművel haladók, háromszor pedig az autóvezetők hibáztak.

Ioja Viorel közlekedésrendészeti vezető honlapunk kérdésére elmondta, hogy négy hónap alatt összesen 21 kerékpárost és 33 robogóst büntettek meg a rendőrök közlekedési vétségért, illetve a szabályzat be nem tartásáért. Ioja szerint a kerékpárosok is okoznak baleseteket, illetve sokan vannak olyanok, akik ittasan bicikliznek.

Bedohazi

Jó tudni, hogy a vonatkozó törvények (a 2002-ben kiadott 195-ös számú sürgősségi kormányrendelet, illetve az ezt kiegészítő 2006-ban megjelent 63-as számú, szintén sürgősségi kormányrendelet) szerint a közutakon csak a 14. életévét betöltött személy biciklizhet, illetve a 16. életévét betöltött fiatal közlekedhet robogóval. Utóbbinál több előírás van: a sisak viselése kötelező (a kerékpározóknál csak ajánlott), vezetői kurzust kell végezzenek, a járműnek biztosítása kell legyen.

A robogósok szintén a kerékpárosoknak fenntartott és kifestett útszakaszokon (amennyiben van) kell közlekedniük - Székelyudvarhelyen ebből olyan sok nincs, hiszen csak a Kossuth Lajos, a II. Rákóczi Ferenc utca egy része, illetve a Tamási Áron, az Orbán Balázs utcák és a városközpont rendelkezik bicikliúttal, de a tavalyi festés sok helyen annyira lekopott, hogy alig észrevehető.

Egyeb_Biciklis_ut

Disznó a biciklin

Ami a biciklin való személyszállítást illeti, hét évnél nagyobb gyereket nem szabad biciklin szállítani és kisebbet is csak úgy, ha speciális ülés van felszerelve a kétkerekűre - Ioja viccesen megjegyezte, hogy a biciklin való barátnőszállítás sportját is sokan kedvencüknek tartják a városban. Nem nálunk, de egyik korábbi munkahelyén, egy másik település közútján azzal is szembesült, hogy egy illető megkötözött, élő disznót szállított bicajjal...

Bicikli

Ioja szerint a városban, illetve a környékén körülbelül százötven robogó lehet - erre vonatkozóan most gyűjtik a statisztikát, a robogókat ugyanis be kell jegyeztetni az adott település polgármesteri hivatalában. Ami a kerékpárokat illeti, valószínűleg jóval több van belőlük, de még becsült adatot is nehéz volna mondani.

Hol a legveszélyesebb?

Habár az utóbbi hetekben rengeteg aknatetőt hozatott az úttesttel egy szintbe a polgármesteri hivatal, s több utcában is betömték a gödröket, azért még jócskán maradtak veszélyes szakaszok a város területén.

A legveszélyesebb részek az útkereszteződések, főleg azok, ahol nincs, vagy csak sárgán ég a jelzőlámpa - az autósok ilyen helyeken okozzák a legnagyobb ijedelmet a bicikliseknek. Jó példa erre a kórház előtti útkereszteződés, ahol bevett szokás, hogy a járóbeteg-rendelővel szembeni részen az autó megelőzi a biciklist, majd jobbra kanyarodik. A Tábor utcából jövő sofőr pedig átvág a Villanytelepbe anélkül, hogy figyelembe venné a jobbról vagy balról érkező kerékpárosokat vagy robogósokat.

Másik veszélyes szakasz a Bethlen Gábor utca Kőkereszt tér utáni része: a parkoló autók hátsó része néha pont azt a vékony részt foglalja el, melyen egy biciklis kényelmesen tudna haladni - ám ha egy szélesebb autó megy el az úton, rászoríthatja a bringást egy kiálló kocsira. Ugyanez a helyzet a Kisköved utcába fordulásnál és annak mintegy 200 méteres szakaszán: a járdaszegély és az úttest között húzódó mélyedés miatt a biciklis vagy kismotoros kénytelen bennebb haladni, a másik oldalon parkoló autók helyfoglalása és ezért a szűk térben közlekedő kocsik miatt kerülhet bajba.

Egyeb_Biciklis_ut

Ha a kerékpáros három alapdolgot betart, sok kellemetlenségtől megkímélheti magát, s ezekből kifolyólag az autósok által elkövetett hibákat is kiküszöbölheti. Az első és legfontosabb, hogy betartja a forgalmi szabályokat. A második „a lassan való haladás taktikája" - inkább lassítsd a forgalmat, minthogy megsérülj, s könnyebben is fékezel.

A harmadik az elővigyázatos vezetés: fokozottan kell figyelni mind a parkoló, mind pedig a közlekedő gépkocsikat. Ezzel azokat a helyzeteket is meg lehet előzni, amikor a parkoló autós szét se nézve kinyitja bal oldali ajtaját - ha a biciklis gyorsan megy, átrepülhet az ajtón. Idén már három ilyen eset történt.



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."