Elhunyt a kapumentő Kovács Piroska
MEGOSZTÓ
Tweet
Ezért lett olyan hideg
Megérkezett a hó a Madarasi Hargitára, a hideget itt...Valami bűzlik Korondon
Találkoztunk a helyiekkel, a szemétügyről...Séra Zoltán emigrál (videó)
A korondi szemét áldozata elmeséli, miért hagyja itt a...Kovács Piroska néni szeretett tájházában. Fotó: Presszo.ro
ÍRTA: UH.RO
Csütörtök délután Székelyszentléleken avattak felújított székely kaput, az eseményen a kapumentő mozgalom elindítója, a máréfalvi Kovács Piroska is jelen volt. Beszéde közben hirtelen eszméletét vesztette, és halálosan megsebesült.
A nyugalmazott tanár, néprajzkutató, mindenki Piroska nénije 84 éves korában hunyt el.
Kovács (lánykori nevén Lukács) Piroska 1932-ben született Máréfalván. A tanítói és magyar-román szakos tanári képesítés megszerezése után Szentegyházán, Fenyéden, majd Máréfalván tanított. Iskolai munkája mellett egész életében aktív szerepet vállalt a közösség életének szervezésében, néprajzi és értékmegőrző tevékenysége példamutató volt.
Nyugdíjazása után megalapította a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesületet, emlékműállítást kezdeményezett, azonosította a háborús hősök leszármazottait, néprajzi gyűjteményt, kapumúzeumot és tájházat hozott létre Máréfalván, elkészítette szülőfaluja monográfiáját, Orczád verítékével címmel. Jó idegenvezetője volt a tájház látogatóinak, házigazdája az évente megszervezendő kézműves kalákatáboroknak.
Székelykapu mentő tevékenységét az 1970-es években kezdte, elszántságának köszönhetően Udvarhelyszéken és Székelyföld más régióiban is egyre több műemlék kaput restauráltak – sok kapu felújítását személyesen irányította a térségben.
Munkásságát 2012-ben Europa Nostra-díjjal jutalmazták Lisszabonban.