KAF: a költészet több mint, ami egy költőben van
MEGOSZTÓ
Tweet
Betekintés a Hargita lelkébe és a nép színházába
Kettős könyvbemutató a Városi Könyvtárban. Egy...Lepd meg magad egy ingyen könyvvel
Ideiglenes könyvturkáló nyílt a MÜTF Oktatási...Egész Erdélyt bealtatózták
Milyen nyomokat hagy egy család múltja a...Fotó: Szabó Károly
ÍRTA: GÁL ELŐD
Április 25-én, szombaton a G. Caféban Kovács András Ferenc, Kossuth-díjas költő Fried István irodalomtörténésszel beszélgetett. Az estet Murányi Sándor Olivér vezette fel, aki elmondta, hogy a G. Café immáron nem csak erdélyi, de összmagyar irodalomtörténeti helyszínnek mondható.
„Én annyira sokan vagyunk, hogy szorongok legbelül."
Az irodalmi est fő témáját a magyar- és világirodalom jelentősebb heteronímái, azaz költői alteregói képezték. A Herder-díjas irodalomtörténésztől megtudtuk, hogy a Passziózni, pesszoázni címet viselő est névadója Fernando Pessoa, portugál költő, aki akárcsak KAF, több irodalmi személyiséget teremtett. Kovács viccesen meg is jegyezte, hogy jó barátja, Szakács István Péter szerint nem egyértelmű, hogy ő a magyar Pessoa, vagy Pessoa a portugál KAF.
„Kovács András Ferencet egyfelől nem kell bemutatni, másfelől nagyon be kell mutatni, mert ő valójában nincs is" – mondta Fried István, ezzel is utalva arra a rengeteg világirodalmi személyiségre, akiket a Látó című szépirodalmi lap főszerkesztője hozott létre. „Kovács András Ferenc kevésbé van, ezért azzal a reménnyel ülök most itt, hogy költő leszek magam is" – válaszolta ennek kapcsán KAF, majd Kányádi Sándor kedvelt mondásával folytatta: az, hogy ki lesz költő, csak száz év múlva derül ki. „Az volt a nem éppen szerény elképzelésem, ha már én nem tudok annyi nyelvet beszélni, akkor teremtsünk egy kis világirodalmat"– magyarázta az általa létrehozott személyiségek megszületésének okát.
„Betű nélkül élni, igen rossz ízlésre vall"
A meghívottak ezután a magyar irodalmat méltatták, kiemelve az egy időben alkotó Arany, Petőfi, Vörösmarty triumvirátust.
Kovács András Ferenc úgy érezte, a világirodalmi rangú magyar irodalomból hiányzik egy költő, és ekkor rejtélyes körülmények között a Köteles Sámuel utcában lévő Bolyai ház padlásán megtalálta egyik alteregójának, Lázáry René Sándornak összegyűjtött verseit.
Ezekből ízelítőt is hallhattunk, Fried István szerint a kortárs magyar irodalom három legnagyobbikába tartozó költő felolvasásában. A sok humorral és zeneiséggel teli versek folyamatosan megnevetették a jelenlévőket, KAF még a G. Café alatti szórakozóhelyről felszűrődő rock koncertet is egy ideillő felolvasással színezte ki. A jó kedélyű este zárásaként a költő jövőbeli terveiről mesélt, amik másfél éves kislányának hatására, főleg gyermekversekkel kecsegtetnek.
Egy baráti kézszorítás, így köszönték meg egymásnak a nem mindennapi beszélgetést Kovács András Ferenc és Fried István.