A kormány sofőrjei leszerepeltek!

Ma koradélután zavarták le a parlamentben a kormánnyal szembeni bizalmatlansági szavazást.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
tuzolto

Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?

Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...
magashegyek

Hegyi túrázók, figyelem!

A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.
wizzair

Bombahír az egyik Wizzair-gépen

Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...

Emil_Boc
Emil_Boc
szerkesztoÍRTA: PÁL GÁBOR
2009. október 13., 16:30
0 hozzászólás. 


Megbukott a 2. Boc-kabinet (a PSD+PC kilépése után lett a második). Két, ellenzékbe vonult párt képviselői nyújtottak be bizalmatlansági indítványt a Demokrata Liberális Párt kormányával szemben. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselői hitetlenkedtek a jelenlegi végrehajtó testületben, később csatlakoztak a szociáldemokraták is (PSD).

Ma délben a szenátorok és képviselők többsége úgy döntött, hogy ez a kormány nem megfelelően végzi dolgát. A parlament két házában összesen 471-en vannak, amiből 236-on kellett volna elutasítsák a bizalmatlansági indítványt, hogy a PDL kisebbségi pártként tovább kormányozhasson. Ez azonban nem így lett, 254 képviselő és szenátor elfogadta a javaslatot, ezzel megbuktatva Boc-ékat.

Emil_Boc
Boc megbukott vezetésből

A PSD és a PNL nyilvánosan szavazták meg a bizalmatlanságot, míg az RMDSZ-képviselői és szenátorai a titkos voksolás mellett döntöttek – a szociáldemokratáknak 161 képviselője és szenátora van, a nemzeti liberálisoknak 87, míg a magyar demokrata szövetségnek 31 = 279. Ez bőven elég lett volna a bizalmatlanság támogatásához.

23-an hiányoztak az ülésről (köztük három RMDSZ-es: Antal István, Kelemen Attila és Varga Attila).

Mi ilyenkor a teendő?

Nem szünik meg hirtelen ez a kormány. Ügyvezetőként irányíthatja a feladatokat, addig amíg nem jön létre az új kormány. A következő lépésben Traian Băsescu államfő tárgyalásokat kell folytasson a parlamenti pártok vezetőivel, majd megnevezi az új kormányfő személyét, ezt pedig a parlament el kell fogadja. Ha a törvényhozó testület kétszer egymás után visszautasítja a miniszterelnök-jelölt kilétét, akkor az államelnök feloszlathatja a parlamentet és új választásokat írhat ki (mindez hatvan napon belül kell megtörténjen).

Tehát az Emil Boc által irányított kabinetrendszer még kormányozhat, de megvonnak tőlük bizonyos jogköröket, mint például nem terjeszthetnek törvénytervezeteket a parlament elé és nem hozhatnak sürgősségi kormányrendeleteket.



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."