Vezető nélküli autókat tesztel a Google
MEGOSZTÓ
Tweet
Így készít reggelit egy robot (videó)
Elértünk arra a szintre, hogy egy legóból összerakott...Ezért kell begombolni a lájbit idén
Ha globálisan meleg van, miért fázunk mégis?...Dósa Zoltán: elkerülhetetlen a hazugság
A baktériumoktól a tudatos lényekig mindenki manipulál...Szasza
ÍRTA: UH.RO
"A "jövő országúti vonatai" segíthetnek a közúti balesetek megelőzésében, időmegtakarítás érhető el velük és a karbonkibocsátás is csökkenthető közös használatukkal" – fogalmaz Sebastian Thrun projektvezető a Google vállalati blogján. Thrun bejegyzése szerint a tesztautókban mindig ül egy ember is, aki ellenőrzi a vezetőszoftver működését. Közlése szerint az autók eddig összesen 140 ezer mérföldet (kb. 225 ezer kilométer) tettek meg Kalifornia útjain jelentős emberi beavatkozás nélkül. Többek között megjárták San Francisco kacskaringós Lombard utcáját, a Los Angeles-i Hollywood Boulevardot és a sziklák között futó csendes-óceáni parti országutat.
A kocsik ismerik a sebességkorlátozásokat, a forgalmi helyzeteket és természetesen a térképet. A többi autót kamerák, radarok és lézeres érzékelők segítségével észlelik. Az önjáró autók a mérnökök szerint azért biztonságosabbak, mert gyorsabban reagálnak, mint az emberek. Az amerikai informatikai óriás egyelőre nem fedte fel, hogyan akar profitálni a fejlesztésből.
A Google mindenesetre tele van elkölthető pénzzel, és számos projektet futtat, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül fő profiljához – magyarázta Rob Enderle, a San José-i Enderle csoport vezető elemzője. "Azt a szót, hogy fókusz, a Google sohasem tanulta meg" – fogalmazott, utalva a cég áramelosztási, járműfejlesztési és a mesterséges intelligencia terén végzett beruházásaira. Enderle szerint egy lehetséges kapocs a vezető nélküli autók és az internet között az lehet, hogy például az ingázók végig netezhetnének napi utazásaik során. Megjegyezte azt is, hogy a technológián olyan iparági vezetők is dolgoznak, mint a Volkswagen és az Intel Corp.
Az autók tesztelése nem az első jel, hogy a Google belefolyna a közlekedési iparágba. Egy szeptember 29-i beszédében Eric Schmidt, a vállalat vezérigazgatója úgy fogalmazott: "a kocsiknak magukat kellene vezetniük. Ennek valóban lenne értelme. Csak valami hiba folytán fordulhatott elő, hogy az autókat előbb fedezték fel, mint a számítógépeket".(MTI)