Selfish Murphy, a székely-ír zenekar
MEGOSZTÓ
Tweet
Száz év vagány
Tudjátok meg, Iluska és Gyuri erősen várnak szombat...Nézd, mit alkotott a Gimi!
Elkezdődött a gólyabálszezon, megnézheted nálunk a...Minden, amit a gólyabálokról tudnod kell
A gimiseket elítélik, a refiseket elvarázsolják,...itthon_ifjusag/Selfish_Murphy
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
A sepsiszentgyörgyi Selfish Murphy nem először jön Udvarhelyre, hiszen novemberben már koncerteztek a G. Caféban, méghozzá nagy sikerrel: az ismert hagyományos ír kocsmadalok (Dirty Old Town, Wild Rover, Leaving of Liverpool, Drunken Sailor, stb.) mellett pl. a kortárs, punk-rockos Dropkick Murphys-től is játszottak feldolgozást (I'm Shipping Up to Boston). Martinka János basszusgitárost, a zenekar alapítóját és vezetőjét kérdeztük a csapat eddigi egy évéről.
Több évet játszottál Magyarországon a M.É.Z. zenekarban – akkor jött az életedbe az ír zene, vagy korábban kezdődött?
Az ír zenével Magyarországon ismerkedtem meg, bekerültem a M.É.Z.-be, ami egy nyolc éves pályafutás volt. Utána hazakerültem és játszadoztam a gondolattal, hogy itthon is kellene csinálni egy hasonlót, de nem voltak muzsikusok. Amúgy én rendezvényszervezéssel foglalkozom, s a tavaly éreztem úgy, hogy eljött az ideje, hogy megpróbáljuk ezt az itthoni ír muzsikát. 2011. március 19-én volt az első koncertünk és azt tartjuk a zenekar születésnapjának.
Novemberi udvarhelyi fellépéseteken úgy vettem észre, hogy a legnépszerűbb ír kocsmadalok feldolgozásait játsszátok.
Igen, vannak kocsmadal-feldolgozásaink, illetve a Dropkick Murphys, a Flogging Molly és más zenekarok szerzeményeinek feldolgozásai, de már írtunk saját dalokat is. Íres dallammal, feelinggel, de saját szöveggel, vannak már magyar számaink is, ilyen székely-ír szerzemények.
Miért szeretitek az ír népzenét? Mert valamennyire rokonságban áll a magyar népzenével is?
Pontosan! Mert nagyon pörgős, dallamos, ritmusos, a vidámság jön ki belőlük. Ahogy hallod a muzsikát, csak táncolnál és táncolnál. És ezt szeretnénk itthon meghonosítani, hogy adjuk vissza az ír kocsmák hangulatát. Mi csak Székelyföldre terveztük ezt a dolgot, de most már beindult a szekér egy kicsit, román vidéken is játszunk (az interjú készültekor, szerdán este Bukarestben játszott a Selfish Murphy – szerk. megj.), utána megyünk Aradra.
És Olaszországban is felléptek!
Igen, március közepén turnézunk, két fesztiválon lépünk fel, Bolognában és Urbinoban, tehát tényleg beindult a szekér.
Mennyire népszerű a műfaj nálunk, Erdélyben? Mennyire ismerik az emberek?
Nagyon kevesen ismerik. Vannak emberek, akik tisztában vannak vele, de azok száma nagyon-nagyon kevés. Inkább mindenki kóstolgatja. Általában a koncertek első része – ha két részben játszunk egyet – inkább tapogatózós, ismerkedik a közönség a dalokkal, s a második részben indul el úgymond az őrület.
A Selfish Murphy (ifj. László Károly "Puki" – akusztikus gitár, ének, Péter Ervin – furulya, fuvola, Weinstein Csaba – gitár, Martinka János – basszusgitár, Erőss Lehel – dob) koncertje szombaton 21 órakor kezdődik a Szentimre utcai G. Caféban – a koncertet Irish Celtic Pub- és Punkbuli követi, amin a legismertebb és legőrültebb ír kocsmazenét játszó együttesek dalaira lehet bulizni.