A helyi rendőrség munkatársai szerdán délután 16 óra 30 perckor a központban járőröztek, amikor észrevették, hogy a cukrászda közelében egy fekete Audi Q5-ös autó a tilosban parkol. Az egyik járőr, K. L. igazoltatni akarta az autó tulajdonosát, Szabó Istvánt, aki a rendőrök szerint sértő módon megtagadta ezt, majd bement egy üzletbe.
A helyi rendőrök azonban megvárták, és újból felszólították, hogy igazolja magát. Mivel agresszíven viselkedett, figyelmeztették, hogy ez törvénysértő magatartás, és súlyosabb következményei is lehetnek az ügynek – részletezte a konfliktus előzményeit László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
Megsérült a rendőr
László szerint az illető továbbra is agresszív volt, félrelökte a helyi rendőrt, kinyitotta és nekilökte az autó ajtaját, két kézzel szándékosan ráhúzva a hatósági személyre az ajtót.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőrkapitányság szóvivője azt mondta, az orvosi leletek alapján a helyi rendőr bal keze, ujjai sérültek. A fizikai tettlegesség után a helyi rendőrök mozgásképtelenné tették az üzletembert, megbilincselték, majd elvitték a román állami rendőrségre, ahol az esetről jegyzőkönyv készült, amit továbbítottak a székelyudvarhelyi ügyészségnek.
Amennyiben az ügyészség megalapozottnak tartja a vádat, Szabó ellen bűnügyi kivizsgálás indulhat hatóság elleni visszaélés miatt.
Az új Btk. 257. cikkelye értelmében a hatóság elleni visszaélésért, amennyiben munkáját végző rendőrről vagy csendőrről van szó, a büntetés mértéke kétszerese annak, mint amit egy civil állampolgár ellen elkövetett bűncselekmény ellen kiróhatnak.
Nem helikopterrel vagyok
Megkerestük Szabó Istvánt, az incidens másik résztvevőjét, aki elmondta, hogy nagyon fel van háborodva néhány helyi rendőr udvariatlansága miatt, és szerinte súlyos túlkapás történt.
Szabó elmesélte, szerda délután a szemüveges üzletbe akart bemenni, és be szeretett volna állni a mellette levő kapualjba, ahol ismerőseinek vannak boltjai, ám egy áruszállító elállta az útját. Kiszállt a kocsiból, hogy megkérdezze a sofőrt, félreállna-e, de mire visszajött, már ott voltak az autónál a helyi rendőrség munkatársai, és közölték vele, hogy rossz helyen parkolt.
− Mondom, figyeljen ide uram, én nem rossz helyen parkoltam, hanem be akartam menni a kapu alá, s most itt vagyok. Nem helikopterrel vagyok, hogy elrepüljek innen, hogy gondolják ezt? Felrótták, hogy én szemtelenül beszélek velük. Mondom, én egyelőre magyarul beszélek – részletezte az elhangzott párbeszédet Szabó István.
Ezután mondta a helyi rendőrnek, hogy a rendszám alapján küldjék ki a büntetést, és kifizeti vagy elviszi az ügyvédjéhez, és majd meglátja, mi történik. Ekkor kérte a rendőr a személyit, de nem volt nála, ám a rendőr erősködött, hogy adja oda.
„Beültem a kocsiba, nézzem meg, hátha ott megtalálom. Erre az ajtót megfogta, és visszafele rángatta. Meg akart fogni, hogy szálljak ki a kocsiból. Én az ajtót persze visszahúztam. Mondtam, álljon meg uram, ez az én kocsim. Megint rángatta és megint húzta. Ez így ment úgy öt másodpercig. Gyorsan előkapta a gázsprayt, és figyelmeztetés nélkül a szemembe spriccelt. Utána kiszedett a kocsiból, odajöttek a kollégái is. Levertek a földre, hátulról megbilincseltek, beültettek az autóba, és szirénával felvittek az állami rendőrségre. Ott várattak egy olyan tíz percet. Nem láttam semmit, nem kaptam levegőt, a bilincs szorította a kezemet, és utána rosszul lettem. Még jó, hogy túléltem az egészet" – így történtek az események Szabó szemszögéből.
„Ezért lefújni engem, aki életemben nem bűnöztem, van két gyerekem, tisztességes családi életem van. Egyszerűen nem kapok szavakat. Elmentem egy ügyvédhez, nem akarok nagy dolgot csinálni az egészből. De ma én vagyok, holnap megfognak esetleg egy turistát, és elhíresül a város, hogy rendőrváros vagyunk. Ilyen még a Ceaușescu-időben sem történt. Ilyent emberölésért vagy kábítószerezésért csinálnak, nem egy feltételezett kihágásért. Nem Irakban, vagy Afganisztánban, hanem Európában vagyunk, én úgy gondolom"− méltatlankodott az üzletember.
Mikor igazoltathat?
László Szabolcs kérdésünkre elmondta, indokolt esetben mind az állami, mind a helyi rendőröknek jogukban áll igazoltatni a román állampolgárokat, akiknek kötelességük engedelmeskedni a felszólításnak. Az indokolt eset lehet gyanús személy vagy gyanús csoport jelenléte stb. Ez esetben nem kérdés, hogy indokolt volt-e az igazoltatás, ugyanis tilosban parkolt az Audi.
Székelyudvarhelyen nem sűrűn fordul elő, hogy ezt megtagadják, egyszer-kétszer történt meg a helyi rendőrség fennállása óta, de ezekben az esetekben sikerült szóban meggyőzni a „lázadókat", hogy engedelmeskedjenek.
Kamerát hordanak a helyi rendőrök
Rákérdeztünk arra is, hogyan kommentálná azokat a hangokat, hogy a helyi rendőrség túlzásba viszi mostanában a „rendcsinálást", valósággal rendmániás lett.
– Ez legyen a legnagyobb bajunk – válaszolta. – Tőlünk a város lakossága azt várja el, hogy rendet tartsunk, és ennek igyekszünk megfelelni.
A helyi rendőrökkel kapcsolatos másik kritikára, miszerint a személyzet modortalanul viselkedik a lakossággal, azt a választ kaptuk, hogy a járőrökön kamera van, ennek felvételeit rendszeresen visszanézik, és igyekeznek a hibákat orvosolni.