Néhány napja röppent fel a hír, hogy a városvezetés tárgyalásokat folytatott az Eötvös József Szakközépiskola munkaközösségével arról, hogy a tanintézményt a jövő héten megvásárlásra kerülő UCECOM épületébe költöztetnék.
Az iskola vezetősége határozottan tiltakozik ez ellen, nyílt levelükben az autonómia megtagadásának nevezik a költözést, és a székely zászlót feketére cserélték a homlokzaton. Attól is tartanak, hogy összevonnák a szaklíceumot a szomszédos Bányai János szakközépiskolával.
Bunta Levente polgármestert kérdeztük arról, hogy milyen elképzelései vannak a városvezetésnek a tanintézmény és az épület sorsáról.
Az Eötvös József Szakközépiskola munkaközössége nyílt leveléből tudjuk, a városvezetés határozottan kiáll az iskola költözése mellett a jelenlegi ingatlanból a város által megvásárolandó UCECOM épületébe. Mi a városvezetés álláspontja ezzel kapcsolatban, és mikorra tehető a költözés határideje?
Azzal kezdeném, hogy örvendünk, hogy meg tudjuk vásárolni az UCECOM épületét, és jövő héten aláírjuk a szerződést. Az udvarhelyiek körében végeztünk egy közvélemény-kutatást, amelyben a költözés lehetősége is fennállt, ennek a híre kezdett elterjedni.
Hogy ne pletykából értesüljenek az iskola alkalmazottai, tanárai, szemtől-szemben elmondtam, hogy miről van szó, és mi az indok. Elmondtam, hogy nevesítettem egy bizottságot, amelynek az a feladata, hogy megvásárolja az épületet, és elemezze a helyzetet.
A vásárlás is azért történt, hogy megerősítsük Udvarhelyen a felsőfokú oktatást és bizonyos kulturális intézményeknek, – mint például a könyvtár –, amelyeknek a székhelyét elpereltek tőlünk, a továbbiakban helyszínt biztosítsunk a tevékenységük folytatására.
Korábban megvásároltuk a Haberstumpf – villát, most az UCECOM épületére is határozat van, az árban is megegyeztünk, úgyhogy a város abban a helyzetben van, hogy elemezheti a különböző lehetőségeket, kiválaszthatja a legmegfelelőbb változatot a jövő építése számára.
Fontos nekünk a szakmai oktatás megerősítése is, de persze, ami jó a többségnek, nem biztos, hogy jó egy kisebbségnek. Az ember ilyen gyarló, sokszor a saját szempontjából hajlandó csak nézni a dolgokat, holott meg vagyok győződve, hogy az iskola átköltöztetése egy nagyon jó állapotú épületbe, amelyen szükség esetén még javíthatunk, nem egy rossz változat. Tehát erről van egyelőre szó.
Ez volt az első tárgyalás az iskola vezetőségével?
Igen, egy tájékoztatás, egyeztetés volt, és most indul az elemzés arról, hogy mi legyen. A következőkben találkozunk az iskolavezetőkkel, külön a cégvezetőkkel, tehát egy széles körű konzultációt hajtunk végre, amilyen a közvélemény-kutatás is volt, hiszen mi nem csak mondjuk, hogy tervezzünk együtt, döntsünk közösen, hanem ezt nagyon komolyan is vesszük.
A lovak egy kicsit előre szaladtak, a közvélemény-kutatásb kérdését kicsit felfújták azok, akik ebben érdekeltek voltak. Mi pedig nem nagyon szóltunk semmit, mert tekintettel voltunk az érettségire. Mindaddig, ameddig az eredményeket nem tették ki, hétfőn déli 12 óráig, én nem is akartam erről beszélni különösebben senkivel, csak ha nagyon muszáj volt, nagyon gyomroztak. Nem kampányoltunk, hogy ne befolyásoljuk a hangulatot a városban, maximum csak védekeztük, ha valami valótlanság itt-ott felröppent.
Milyen rendeltetést szán a városvezetés az üresen maradt épületnek, milyen – kulturális, oktatási vagy egyéb – intézményeket költöztetne a városvezetés az ingatlanba?
Elmondtam, hogy a felsőfokú oktatást kéne megerősíteni a városban. Sajnos, valószínű, hogy a Baczkamadarasiból is költöznie kell a tanítóképzésnek. Az egészségügyi technikumnak is jó lenne, ha otthona lenne, szeretném, ha lenne a jelenlegi mellett felsőoktatás az egészségügyiek számára is. Szeretnénk biztosítani ennek a lehetőségét.
Konkrét tárgyalásokat folytattam a Sapientia vezetésével és az EMTE vezetősége is látja annak lehetőségét, hogy jövőtől szakok induljanak Udvarhelyen.
Persze ez politikai lehetőségektől is függ és pénztől is. Tudjuk azt, hogy kapott a magyar államtól 4 milliárd forintot a Sapientia, persze hogy szeretnénk, ha itt is létrejönne egy kihelyezett kara és megerősödne az oktatás. Tehát ezek az elképzelések.
Ugyanakkor a könyvtárnak a kiköltözése már nem csak időszerű, de optimális volna és azt is kell elemezni, hogy a múzeum hová költözzön, a Haberstumpf-villába vagy pedig a várba. Az épületnek is lehet egyéb rendeltetést szánni, más változatok is vannak.
Csak annyit mondanék, hogy a városnak nincs 8 milliárd leje, hogy még egy napközit építsen Bethlenfalván, és béreljük a felületet. Az utóbbi évben több mint 500 millió lejt költöttünk bérleti díjra. Ez egy nagyon nagy összeg, és csökkenteni kell, mert kicsit olyan, mint amikor a füst kimegy a kéményen: már nem melegít.
Ezért szereztük meg a mozi épületét, a bölcsőde épületét, a Haberstumpf-villát és most az UCECOM épületét. Gazdagítjuk a várost, s bár ezek jelentenek problémát is, én a lehetőséget látom bennük elsősorban, nem a gondot. De ezeket a terveket, a következőkben elemzi egy belső bizottság, a tanács különböző szakbizottságai és végül az önkormányzat hozhat döntést a minisztérium, tanfelügyelőség jóváhagyásával. Nem máról holnapra történik ez, de az én elképzeléseim szerint van reális lehetőség, amennyiben akarat van arra, hogy már ősztől az UCECOM épületében kezdje el az iskola a tevékenységét – akár részben.
Van-e reális alapja az Eötvös József Szakközépiskola vezetősége által felvetett lehetőségnek, hogy a költöztetés célja hosszú távon az iskola megszűntetése, illetve a Bányai János Műszaki Szakközépiskolával való összevonása?
Alaptalan és felháborító ez a vélemény, bár ha jól belegondolok, hosszabb távon az összevonáson el lehet gondolkodni. Én ezt nem tartom jónak, és nem támogattam. Az összevonást sem, a megszűntetést aztán egyáltalán nem. Ha az összevonásokról beszélünk, az annyit jelentene, hogy tíz vagy húsz személlyel kevesebbet kellene fizetnünk. Kevesebb könyvelő, titkársági alkalmazott kéne, de én azt szeretném, hogy továbbra is mindenkinek megtartsuk a munkahelyét.
Habár az Eötvöst egy küszködő iskolának tartom, ahol az idén végzettekből három diáknak sikerült az érettségije, a továbbiakban meg van helye a szakmai oktatás terén, amit persze kicsit át kéne gondolni, hogy eredményesebb, jobb legyen és a társadalmi elvárásoknak is megfelelő. De ez az egész oktatási rendszerre érvényes, az udvarhelyire és az országosra is. Elmondtam tisztán a különböző találkozókon, hogy nem merült fel az iskolák összevonása, megszűntetése.
Korábbi nyilatkozatában a polgármester úr azt állította, hogy az UCECOM épületét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kihelyezett karának szánták. Miért változtattak ezen a terven, és hová költöztetnék a Sapientiát?
Én nem tudom, hol nyilatkoztam ilyent. Az én fejemben az van: az egyetemi oktatás megerősítése, bővítése. Ez az, ami fontos. Ugyanakkor elmondtam, a szakmai oktatás is fontos, mert nem jó az, hogyha csak munkanélkülieket termel egyik-másik líceum. Szakmát kell adni a gyermekeink kezébe, hogy a megélhetésük biztosított legyen.
Hogyha a költözés nem megoldható, akkor az UCECOM továbbra is felajánlható a Sapientiának. De hát kérdem én, nem tűnik ésszerűbbnek az, hogy az egyetemi oktatás a városközpontban legyen, a várban és a könyvtár legyen egyetemi könyvtár mellette?
Az ember a különböző változatokat soha nem szabad eldobja, így a múzeumnak sem muszáj a Haberstumpf-villába költöznie, ha a várban volna jobb helye.
Hangsúlyozom, hogy az udvarhelyiek érdekeit kell szem előtt tartani és közös döntést hozni. Én elmondom, hogy mi az elképzelés, mit szeretnék, lehetőséget teremtek, és a döntést meghozza az a testület, amelyik ezt megteheti. Kétharmados döntésre lesz szükség ebben a kényes, és igen sok port felvert kérdésben.
Kifogás lehet az elképzelés kapcsán, hogy mi értelme tanintézmény helyére tanintézményt költöztetni?
Szerintem a fontos az, hogy haladjunk az idővel. Udvarhely iskolaváros volt, és középiskolái voltak már négyszáz évvel ezelőtt, amelyek az akkori társadalmi berendezkedésben nagyon fontos intézmények voltak. A világ fejlődik, a lakosság egyre nagyobb hányada már egyetemet végez, és az élethosszig tartó tanulást részesíti előnyben. Ilyen körülmények között Udvarhely nem rekedhet meg, ha a továbbiakban is iskolavárosként akar szerepelni a köztudatban.
Tovább kell lépni, és áldozatot is kell hozni. Néha azt, hogy az egyik iskolának át kell költöznie egy másik épületbe, és ha abban az épületben jók a feltételek, akkor nem hiszem, hogy ez probléma lenne. Manapság minden a megvonásokról szól, ilyen körülmények között egy iskola is vállalhat áldozatot annak érdekében, hogy az udvarhelyi jövő, a mi jövőnk jobb legyen.
Nyílt levelében az Eötvös József Szakközépiskola munkaközössége a felajánlott épület méreteit is kifogásolta.
Az UCECOM épületegyüttese, erről a július 10-i terepszemlén személyesen is meggyőződtem, jobb állapotban van, mint a Bányai. Az Eötvös munkaközösségét is hívtuk. Nem tartom korrektnek, hogy sok információt eltitkolnak előttünk. Például a technikumokban az osztálylétszám sok esetben 28-ról 10-12-re csökken, tehát minden osztálynak nem kell 40-50 négyzetméteres terem. Nem teljesen korrekt a viszonyulás, és arra is rájöttem, hogy van vagy három-négy 35 négyzetméter alatti terem, amelyek osztályteremként vannak feltüntetve.
Tehát a jelenlegi létszámmal az Eötvös szinte probléma nélkül leköltözhet az UCECOM épületébe. Ugyanakkor van a Bányaiban is lehetőség 2-3 osztályteremre, de nekem úgy tűnik, erre nem lesz szükség. Az sem érv, hogy a perifériára szorul az iskola. Lemértem a távolságot: a városházáig egy kilométer van, ez 10, maximum 15 percet jelent egy diáknak. Tehát legyen párbeszéd, és ne dugjuk a fejünket a homokba, mint a strucc.
Ma kétszer hívtam az iskola igazgatóját, tegnap is, de nem veszi fel. Ez nem lehet válasz. Nézzük meg érvekkel, ne csak érzelmekkel. A támogatásomat a Bányai és az Eötvös iskolának is felajánlottam. Azon kellene gondolkoznunk, hogyan tudjuk megerősíteni a szakmai oktatást, vonzóbbá tenni, hogy a gyermekek odamenjenek tanulni.
Jelenleg a helyzet nem fényes, bár döntés még nem született. Marad a kérdés, hogy a kiköltöztetés előtt álló iskola vezetősége a későbbiekben él-e a párbeszéd lehetőségével?
Nézze, nekem nagyon fájt az mondat, amit a RMPSZ elnöke mondott: hogyha az autonómia azt jelenti, hogy az önkormányzat dönti el, hogy egy iskola hová költözzön, akkor neki nem is kell ilyen autonómia, mert jobb volt, amíg Bukarestből döntöttek. Hát akkor csak addig kell a demokrácia és az autonómia, amíg nekem jó? A közösség le van ejtve?
Csak nekem, az én kisközösségemnek legyen jó? Fájnak az álhírek, amiket terjesztenek, és amiket nem csak határozottan cáfolok, de erkölcstelennek is tartok: van, aki a Lucian Blagát hozza ide, van, aki a bentlakás épületére tenne kezet. Igen, kezet tesz, de csakis a város, és azért, hogy legyen egyetemi oktatás. És kezet arra tesz, ami az ő tulajdona.
Az épület nem egy szűk közösségé. Szeretném, hogy barátságban, békességben és nem ilyen eszközök bedobásával szülessenek meg itt döntések. A jövőt szeretném megalapozni azokkal, akik ebben partnerek tudnak lenni.
A Sapientia benne van
Dávid László, a Sapientia EMTE rektora arról tájékoztatta portálunkat, hogy az egyetem stratégiai fejlesztési terveiben két kihelyezett tagozat indítása is szerepel, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön. Mindez az idei felvételi eredményeinek figyelembe vételével történne a következő, 2014-ben induló egyetemi tanévtől.
Ezek kihelyezett tagozatként működnének egészen akkreditációjukig. Mindkét tagozat esetén legfeljebb két szak indítása lehetséges: ezek helyi vezetővel, és tanárokkal működnének. A konkrét személyi kérdések, valamint a városokon belüli helyszín meghatározása már folyamatban van, de konkrétumok még nincsenek, ezekkel kapcsolatosan minden bizonnyal az idei felvételi után hoznak döntést.