Tönkreteheti-e autónkat a rázócsík?
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Fotó: Kakasy Botond
ÍRTA: KAKASY BOTOND
Néhány hete egy újabb rend rázócsík került fel az udvarhelyi átjárók elé. Figyelemfelkeltő szerepüknek fontossága megkérdőjelezhetetlen, de a megoldásról megoszlanak a vélemények. Olvasóink közül is többen jelezték, a másodjára felfestett csíkokkal kicsit túllőttek a célon.
Az első ilyen csíkok 2012. július végén jelentek meg, a város tizenöt forgalmasabb és veszélyesnek tartott átjárója előtt. Mivel ezek a csíkok az átjárótól alig tíz méterre voltak, sokan úgy vélték, hogy így igazi hatékonyságuk nincs, mert a lankadt figyelmű sofőr még ha reagál is a rezgésre, már az átjárón áll meg.
Pár hete újabb rázócsíkok kerültek a főbb átjárókhoz. A második rend azonban már jóval távolabb, nagyjából huszonöt méterre az átjárótól van felfestve.
De nem csak a távolság változott, hanem a rázócsíkok is magasabbak lettek, amitől az autó érezhetően rázkódik. Annyira, hogy a műszerfalon hagyott napszemüveget könnyen az ölükbe rázza.
Mivel a városban a taxisok közlekednek a legtöbbet, őket kérdeztük, hogy valóban túlkapás történt-e a másodjára felfestett csíkokkal. A válaszok közt természetesen volt ilyen is, olyan is.
Többen hasznosnak vélik a figyelemfelkeltő csíkokat, de mint mondják, a dolognak két oldala van. Az egyik sofőr elmesélte, hogy ő legalább ötszázszor áthajt rajtuk egy műszak alatt, ez biztos meg fog látszani az autón.
A futóműnek, a felfüggesztésnek semmiképp sem tesz jót – így vélekednek többen is. Bár legtöbben nevüket nem vállalva mondták el véleményüket, rendszerint arra panaszkodtak, hogy ez csak kárt csinál, haszna alig van.
Aki eddig sem féltette az autóját, az most is ugyanúgy áthajt a rázócsíkon. Az egyik fiatalabb taxis arra panaszkodik, hogy napközben hiába is próbálnak lelassítani, mert akkora a forgalom, hogy félő, egymásba mennek.
Meg lehet próbálni kerülgetni őket, de ezzel csak újabb balesetveszélyes helyzet alakul ki. Éjszaka lehet valamivel gyorsabban áthajtani rajtuk, olyankor nem érződik annyira az utastérben, de a vele járó zaj is nagyobb.
Már az utasok is jelezték, hogy aki az ilyen átjáró környékén lakik, annak zavaró az állandó „berregés". „Az autómban blokkolásgátló fékrendszer (ABS) van. Megesett már, hogy a kormányt félre kellett kapjam, mert a rázócsíkokon úgy pattogott a kerék, hogy a fék nem tudott hatékonyan fogni" – meséli ezt is egy taxis.
„El kell menni nagyobb városokba, meg kell nézi, az unió milyen irányba halad" – foglalja össze véleményét egy másik taxis. Ha megnézzük, a nagyobb városokban az emelt szintű és fényjelzéssel ellátott átjárók jól működnek.
Ezek itt is megoldást jelenthetnének. Ebből a pénzből, amit a csíkokra költöttek, inkább az átjárók jobb megvilágítását kellett volna megoldani. Nem kell ide rázócsík, elég kanális és gödör van, ami rázza az autót – hangzanak el a vélemények és kritikák, de csak miután kikapcsoltuk a kamerát.
Szilágyi Ferenc igazságügyi közlekedési szakember hasznosnak találja a felfestett csíkokat. Az újabb rázócsíkok már messzebb kerültek, és ez mindenképp fontos, mert marad ideje reagálni a sofőrnek, a szürke hétköznapokban a sofőrt is egy kicsit felrázza – jegyezte meg viccesen Szilágyi.
Véleménye szerint a rázócsíkok, valóban megrázzák az autót, de annyira nem veszélyesek, hogy maradandó kárt tudjanak okozni a járműben.
A legtöbb autótulajdonost az aggasztja, hogy az újabb, magasabb csíkok már komolyabban megterhelik a futóművet, ami az alkatrészek idő előtti kopásához vezet.
Szervizeseknél érdeklődtünk, hogy valós-e az autótulajdonosok aggodalma. Használni nem használ, ezt mindenhol megerősítették, de a feltételezhető kár meghatározása már kérdőjeles. „Nekünk mindenképp jó" – fogalmaz mosolyogva a szerviz egyik szakembere.
Sok mindentől függ, hogy mennyire viseli meg az autót a rázócsík. A sportosabb keményebb felfüggesztésű autókat jobban megrázza, és ilyenkor nem csak a futóművet mozgatja, hanem az autó minden alkatrészét, a fellépő rezonancia érezteti hatását a teljes autón.
A Toyota szerviz szakembere szerint ha megfelelő sebességgel megyünk rá, akkor különösebben nem okozhat kárt a járművünkben. „35 km/h-ig nem lehet gond az autóval. Amikor ráhajtunk a rázócsíkra, egy sokkot kap a teleszkóp, és minél gyorsabban hajtunk rá, annál nagyobb ez a felütés.
Ilyenkor a lengéscsillapító a holtpontján dolgozik, ezért ráz az autó. Ha lassan megyünk át, akkor a teleszkópnak van ideje csillapítani" – tudtuk meg az autószerelőtől. Fékezni is ajánlatos még a rázócsíkok előtt, a csíkokon hagyjuk, hogy guruljon az autót. A rázócsíkon való fékezés, akár a gödör eseténél is, megnöveli a teleszkópot ért sokk erejét.
Ha gyorsabban megyünk, nem ráz
Többen is azt állítják, hogy ha elég gyorsan megyünk át rajta, akkor nem rázza annyira az autót. A nagyobb sebességgel csak az érzetünkön javítunk, miközben még veszélyesebbek leszünk a környezetünkre.
A nagyobb sebességtől nem lesznek kisebbek a csíkok, mindössze az utastérben tűnik úgy, hogy nem zörög annyira a műszerfal rekeszében hagyott aprópénz.
A nagy sebességnél még nagyobb a hirtelen érkező ütés a teleszkópon: nincs ideje visszaérni a keréknek az útra, máris kapja a következőt – hívta fel figyelmünket a szakember, miközben egy elhasznált teleszkopon szemléltette a jelenséget.
Ne feledjük el, a biztonságos közlekedés nem a fekvőrendőrön, a rázócsíkon vagy az emelt szintű átjárón múlik, hanem rajtunk. Saját értékrendünk, embertársaink iránt tanúsított tiszteletünk az, ami meghatározza, milyenek vagyunk a mindennapos közúti forgalomban.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|