Itthon » Közélet

Minden emberi nyelv csak akkor él, ha használják is

Komoróczy György nyelvművelő A magyar nyelv napján beadvánnyal fordult a polgármesteri hivatalhoz és az önkormányzati képviselőkhöz.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
oktoberitanacsules01

Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat

Kivételesen egy órával később kezdődik az...
56osfelvonulasUdvarhely

Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra

Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...
Kossuth utcába Kossuth címert!

Lyukas izék a főtéren

Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...

KomoroczyBeadvany
Komoróczy beadványa
szerkesztoÍRTA: UH.RO
2015. november 13., 18:58
0 hozzászólás. 

A szerkesztőségünkbe eljutatott levelet változtatások nélkül közöljük az alábbiakban.

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének tagjaként, nyelvművelőként és városlakóként szeretném az Önök figyelmébe ajánlani: városunkban számos helyen akadozik/nem érvényesül a kétnyelvűségre vonatkozó nyelvtörvény alkalmazása.

Közintézményekben, bankokban, postahivatalokban, nagyáruházakban – a Kaufland és a Merkur kivételével –, telefon- és telekommunikációs társaságok irodáiban, gyógyszertárakban, lottózókban csak elvétve akadnak vagy egyáltalán nincsenek magyar nyelvű feliratok. Arra is van példa a Lidl áruházban, hogy a vásárlókkal közvetlen kapcsolatban lévő alkalmazottak – a kasszások – nem ismerik a magyar nyelvet. A buszpályaudvar melletti Penny áruházban és előtte az utcán, a reklámtáblákon egyetlen magyar szó sem látható. Hiányoznak a kétnyelvű formanyomtatványok is az ügyintézésben.

Fontosnak tartom ezúttal megemlíteni az Európai Unió pluralista nyelvpolitikáját és alkotmányát, amelyekben benne van a sokszínűség megőrzése és az is, hogy a tagországok (és az őshonos kisebbségek nyelve) azonos értékű, egyenrangú, hivatalos jogállású. A hivatalos (nyelv) kifejezés nem csak a „többségi nemzeti" nyelvet jelentheti, hanem a hivatalokban, intézményekben, közigazgatásban, igazságszolgáltatásban, oktatásban használt/használható más „őshonos kisebbségi" nyelvet is.

Minden emberi nyelv csak akkor él, ha használják is. Nemcsak szóban, írásban is! Az írott nyelv gyakorlásának háttérbe szorítása vagy mellőzése a nyelvi asszimiláció kezdeti jelei közé tartozik. Az orvostudomány a megelőzést tartja a leghatékonyabb eljárásnak. Érvényes ez a nyelvre is. A nyelvi betegség megelőzése a nyelvhalál megelőzését is jelenti. A nyelvvesztésre, sajnos, bőven van példa az erdélyi magyar szórványban.

A fentiek tükrében tisztelettel kérem Önöket, szíveskedjenek megvitatni az általam felvetett közügyi kérdést – akár rendes havi önkormányzati ülésen is – és a törvényes előírásoknak megfelelően találjanak megoldást a helyzet orvoslására. Mert a kérdés törvényes, hivatalos rendezésének lehetősége az Önök kezében van.

A Polgármester Úr és a Képviselő-testület munkájának megkönnyítése végett közlöm: a csíkszeredai Polgármesteri Hivatalnak már van tapasztalata a fentiekben említett kérdés számunkra kedvező megoldásában.

Székelyudvarhely, 2015. november 13. Tisztelettel, Komoróczy György



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."