Fenyéd: felavatták Márton Áron püspök szobrát
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Itthon_Kozelet/szobor1010
ÍRTA: LÁZÁR EMESE
A település krónikájában jeles esemény délelőtt 10 órakor hálaadó szentmisével kezdődött, amelyen megszólalt a templom felújított orgonája. Az ünnepre készült el a ravatalozó melletti vadonatúj parkolóhely, a templomhoz és temetőkerthez vezető, kockakővel kirakott útszakasz és járda is. A temetőkapu melletti tér bal oldalán zászlórudakat állítottak fel, a jobb oldalon kapott helyet Márton Áron püspök szobra.
A püspök halálának 30. évfordulójára állított alkotás, amelyet Lázár Imre műhelyében öntöttek formába, Vetró András kézdivásárhelyi szobrászművész munkája, az andezit talapzatot Dóczy András készítette el. A körülbelül 300 ezer lej értékű tereprendezés és a szoborállítás a fenyédi önkormányzat, Hargita Megye Tanácsa és három helyi vállalkozó összefogásának, munkájának és anyagi áldozatának gyümölcse.
Az alkalomhoz illő kulturális műsorral, koszorúzással, a himnusz eléneklésével egybekötött eseményt nem csak a helybéliek és elszármazottak tisztelték meg jelenlétükkel, de politikai és egyházi személyiségek, önkormányzati képviselők is. Az egybegyűlteket a házigazdák nevében Bokor Botond polgármester köszöntötte, és ő tolmácsolta az ünnepségre meghívott, de a hivatali teendői miatt távol maradó Kövér László, a magyar Országgyűlés elnökének üzenetét is.
A temetőkapu mellett felállított négy zászlórúdra felvont román, magyar és egyházi lobogókat és Áron püspök szobrát felszentelte, az ünnepi liturgiát celebrálta Msgr. Tamás József püspök. Meghívott vendégként volt jelen és az ünnepet méltatta Kelemen Hunor kultuszminiszter. Hargita Megye Tanácsát Borboly Csaba elnök és Sófalvi László alelnök, városunkat Bunta Levente polgármester képviselte.
Az ünnepség különleges momentumának számított az 1942-ben ajándékba kapott, a kommunista rendszerben „eltűnt" és a megmaradt foszlányok alapján egy brassói zászlókészítő mester által teljes pompájában helyreállított, címeres országzászló rekonstruált másának ünnepélyes felvonása.