Székely őrségváltásra készülnek a Városnapokon
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...SzekelyOrsegvaltas
ÍRTA: BEDŐHÁZI ATTILA-CSABA
"Székelyudvarhely turisztikai látványosságait feltérképezve jött az őrségváltás ötlete" – tudtuk meg Fazakas Szabolcstól, a Székelyudvarhelyi Akciócsoport egyik létrehozójától, aki azt is hozzátette, hogy ez a fajta turisztikai vonzerő más városokban és várakban (pl. Rozsnyó, Gyulafehérvár) jól működik, ezt szeretnék megvalósítani városunkban is. Az ötletgazda szerint nemcsak a székely darabontok őrségváltása és a zászlófelvonás jelentené a turistacsalogatót, hanem például megépül a Székely Támadt vár kicsinyített mása is.
Illusztráció
A projekt, melynek partnere Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, 15.000 lejből valósul meg ebből készülnek el a korhű 16-17. századi ruhák, fegyverek és kellékek, illetve ez képezi a diákok pályázatának fedezetét is - a tervek szerint ugyanis középiskolások védik majd a várat.
Hajdó Noémi, az akciócsoport létrejöttét szorgalmazó udvarhelyi panziósok képviselőjének javaslatára bevonják a város középiskoláit, így a X., XI. osztályos tanulók állnak majd őrséget. Azaz a diákok megpályázhatják az őrségben résztvevő darabont címet, majd versenyvizsgán döntik el, hogy kik a legmegfelelőbbek erre az egykoron katonai státuszú feladatra. A kiválasztás után felkészítőn vesznek részt a leendő várőrzők. 12 személyt választanak ki, ebből minden szombaton heten (egy lófő és hat darabont, azaz gyalogpuskás) állnak majd a vár bejáratánál – természetesen mindenki helyet kap az őrségben, bizonyos időközönként, beosztás szerint. A pályázat nyertesei ösztöndíjat kapnak a feladat teljesítéséért, sőt a várral, öltözetükkel és a közeli látványosságokkal kapcsolatban történelmi felkészítést is. A következő hetekben a múzeum munkatársai toborzást végeznek a város iskoláiban, akkor és ott lehet jelentkezni darabontnak. Az Eötvös József Szakközépiskola is partnerként áll a projekthez, a tervek szerint a diákok is kiveszik részük a megvalósításból.
A darabont a 16-17. században gyalogos katona volt, aki a fejedelmi várak őrzésével volt megbízva. A fejedelmi székely jobbágyokból némelyeket már János Zsigmond kiválogatott hadi szolgálatra s ezeket egyenruhájukról vörös darabont, fegyverzetükről puskás gyalog (pixidarius) néven voltak ismertek. A darabontok a székekben századokra voltak osztva és élükön egy százados-hadnagy (centurio) állt. Ezek felett volt a kapitány (capitaneus) s legfőbb parancsnokuk volt a székelyek főkapitánya, a generális és maga a fejedelem, mint székely ispán (comes Siculorum). |
A Haáz Rezső Múzeum igazgatójától, Miklós Zoltántól azt is megtudtuk, hogy az elkészült hét darab korhű egyenruha a múzeum tulajdonát képezi és évente pályázatot írnak majd ki a viselőjük kilétére.
Szintén a projekthez tartozik egy ismertető tábla elhelyezése, melyen a Székely Támadt vár rövid történetét olvashatja el a betérő. A vár közelében pedig egy, a Székelyudvarhely látványosságait felvonultató térkép is helyet kap. Továbbá egyfajta összegfogásra buzdítják a turistákat azzal, hogy egy követ, kavicsot hozzanak a székelyudvarhelyi várba: aki ezt megteszi, annak neve bekerül egy időkapszulába, amit a minivárban helyeznek el.
Arra is indult kezdeményezés, hogy a Kárpát-medencében található várakból kapott kavicsokból, kövekből épüljön meg a Székely Támadt vár makettje. A két négyzetméteres alaprajzú minivár alapkőletétele a Városnapok egyik fontos mozzanata lesz, mint ahogy az első székely őrségváltás is. Utóbbi június 10-én, pénteken 18 órától lesz – tájékoztatott Miklós Zoltán.
A távlati tervek között szerepel egy szobrászkiállítás is, amit a vár udvarán szerveznek, de szóba került a Patkó szerencsét hozó tulajdonsága is, amit szintén turisztikai célokra használnának az akciócsoport tagjai.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|