(R)omló ereszek, elzárt lefolyók
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...itthon_kozelet/omloereszek
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Lecsúszik a hó a tetőről, letörik és lezuhan a jégcsap – ám ezek mellett az épületekből is törhetnek ki darabok és ezek talán még veszélyesebbek lehetnek. A probléma minden télutói vagy tavaszi hóolvadáskor előjön, de a hófogó nélküli házak tetejéről „lesuvadó" hó- és jégmennyiség szerencsére még nem okozott balesetet Székelyudvarhelyen. Sajnos az országban történt ilyen jellegű, halálos kimenetelű baleset.
Fotó: Kakasy Botond |
Udvarhely belvárosában néhány régi ház ereszéről rendszeresen esik le kisebb-nagyobb mennyiségű vakolat, illetve tégladarabok – még olyanokról is, amit tulajdonosaik felújítottak. A vakolatba szivárgó víz megfagy, majd kiolvad, emiatt hőmérséklet-ingadozáskor (esetleg nagyobb szél hatására) a járdára zuhanhjatnak az ereszdarabok.
Jó tudni azt is, hogy a polgármesteri hivatal büntetést szabhat ki azokra a tulajdonosokra, akiknek az épülete nem biztonságos, veszélytezteti a járókelőket: az 1996-ban érvénybe lépett, az épületek minőségéről szóló 10-es számú, később módosított törvény szerint az épületek ki nem javítása miatt 300 és 1000 lej közötti összegkre büntethetők azok, akiknek veszélyes az épülete.
A városközpontban a Városháza, a Márton Áron és a Kőkereszt tereken, illetve a Petőfi, a Kossuth és Bethlen utcákban van néhány ilyen épület.
Ami a hóolvadás másik részét illeti, az utcai vízelnyelők (ezek 40x40 vagy 50x50 centiméteresek, a vezetékek pedig kb. 160 centi átmérőjűek) egyelőre elbírnak az olvadásból származó vízzel, ám azokban az utcákban, ahol nagy mennyiségű havat halmoztak fel a járdaszegély és az úttest közé, kissé bonyolultabb a helyzet.
A lefolyók nyílásait sok helyen az összefagyott hóbucka zárja el, így a víz nehezebben jut be az elvezető rendszerbe.