Kódexszel gyarapodott a Góbé-család
MEGOSZTÓ
Tweet
Betekintés a Hargita lelkébe és a nép színházába
Kettős könyvbemutató a Városi Könyvtárban. Egy...Lepd meg magad egy ingyen könyvvel
Ideiglenes könyvturkáló nyílt a MÜTF Oktatási...Egész Erdélyt bealtatózták
Milyen nyomokat hagy egy család múltja a...A szerző és könyve. Fotó: Kakasy Botond
ÍRTA: LÁZÁR EMESE
Mintha egy középkori kézzel írt krónikát tartanánk kezünkben: az akkurátus gonddal, gótikus betűkkel és kézzel rótt sorok szokatlanok a nyomtatott betűformához igazodó szemnek. De a míves kiadású krónikát lapozgatva pillanatok alatt alkalmazkodik a tekintet: élvezettel lapozzuk, böngésszük Gyöngyössy János Székely templomerődök című könyvének negyedik, bővített és színes illusztrációkban is bővelkedő kiadását, ami felett a Góbé-termékcsalád bábáskodott.
A „nem csak kenyérrel él az ember" elvet követve a már három éves, több, mint 50 termelőt és 250 tagot számláló Góbé-csapat a szellemi termékek megjelenését is felvállalta.
„Ez a könyv a harmadik ebben a sorban" - újságolta a könyv május 23-i bemutatóján Dávid Balázs, a Góbé-termékek brandmenedzsere.
Rendhagyó könyv, rendhagyó történet
A kézzel írt könyv krónikáját a bemutatón személyesen jelen levő szerző, Gyöngyösssy János summázta. Neve sokak számára ismerős, hiszen tősgyökeres székelyudvarhelyi. Eredeti, ahogy fogalmazott, „kenyérkereső" foglalkozását tekintve vegyészmérnök, de már ifjú korában is érdekelte az építészet, az épített örökség és vonzották a műemlékek. A székelyföldi templomerődök dokumentálását bő két évtizeddel ezelőtt, még az „aranykorszakban" kezdte, szabadidejében sorra felkereste, részletesen feltérképezte a székelyföldi műemlékeket, tanulmányozta az írott forrásokat.
Az 1989-ben már megjelenésre kész, kötetnyi jegyzetre azonban nem akadt hazai kiadó, az ilyen fajta múltidéző „kutakodást" az átkosban nem nézték jó szemmel, de Gyöngyössy kitartó volt, s nem hagyta az asztalfióknak a művelődéstörténeti és történelmi szempontból is értékes munkáját. A rendszerváltás után magyarországi kiadóknál is kilincselt, sikertelenül.
Egy májgyulladás hónapnyi időre a kórházi ágyhoz kötötte, aki a középkori szerzetesek példáját követve reggeltől estig írta és rajzolta 15 éves kutatómunkája eredményét.
A betegségből felépült, majd a kiadókeresésben is sikerrel járt. Az első, kézírásos, még fekete-fehér grafikákkal illusztrált kiadás 1993 karácsonyán látott napvilágot, ezt követte 1994-ben a második, 1999-ben pedig a harmadik megjelenés, mind udvarhelyi nyomdák jóvoltából.
A „negyedik gyermek" bővített, színes illusztrációkkal ellátott kiadásának gondolata tavaly nyáron fogalmazódott meg, és a Merkúr székelyföldi üzletlánc valamint a Góbé-termékcsalád „szellemi atyjával", Boros Csaba tulajdonossal való véletlen találkozás által jutott révbe. A Góbé-termékcsalád felvállalta a2000 példányszám megjelentetésével járó anyagi költséget, így a könyv „piacosan, de ízlésesen" pünkösd péntekén, úgymond, kijött a nyomdából.
Erdőtől erődig
„Az erdélyi szászok nagyon szépen feldolgozták a sajátjaikat, míg a székely templomerődöknél nagy volt a hiányosság, a közlésekben vagy helyismereti vagy pedig történelmi hiányosságok voltak " - indokolta meg témaválasztását Gyöngyössy. Hozzáfűzte, az akkori politikai viszonyok közt az „erődtemplomok körüli lebzselés" miatt nem csorbult a „vegyészmérnöki karrierje", ellentétben azokkal a szakemberekkel, akiknek pályafutása az akkori rendszerben könnyen kerékbe törhetett egy ilyesfajta kutatómunka miatt.
Könyvében külön fejezetet szán a várépítő székelyeknek, a székely erődítmények részletes bemutatásának. Felekezetek szerinti felosztásban építésztörténeti vázlatokat találunk több mint húsz, várfalakkal, bástyákkal körbevett templomról, többek között a bögözi, csíkkarcfalvi, székelyderzsi, bölöni, árkosi, homoródszentmártoni, illyefalvi, zabolai, nagyajtai templomerődökről.
A könyv szakmai elismerést is kapott: 1993-ban az Erdélyi Múzeum Egyesület pályázatán első díjjal jutalmazták az előtanulmányát és a rajzokat, 1996-ban pedig a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság tüntette ki a szerzőt Debreczeni László Emlékéremmel. Utalás és egyben tisztelgés a neves mentor az „In memoriam Debreczeni László" dedikáció.
„Nagy öröm számomra, hogy ma már van itt helyben is egy olyan fiatal és agilis történész-régész csapat, akikre nyugodtan lehet ennek a munkának a folytatását bízni. Ha tervekről kérdeznek, annyit tudok mondani, hogy tervek mindig vannak, most inkább a hagyományos falusi építészet felé irányul a tekintetem, ez szintén egy eléggé elhanyagolt terület, abban szeretnék segíteni, ahol hasznomat látják" - mondta Gyöngyössy, aki A székelység története című tankönyvet is illusztrálta, illetve a Budapesten 1995-ben megjelent, Kerny Terézia-Sebestyén József szerzőpáros Székelyföldi vártemplomok című könyv társszerzője is.
Bár Gyöngyössy könyve nem egy teljes és befejezett mű, értékes olvasmányként és hasznos útikalauzként is ajánljuk azoknak figyelmébe, akiket érdekel Székelyföld épített örökségének ez a része.
A Góbé-termékcsalád gondozásában megjelent negyedik, bővített kiadást a Merkúr székelyföldi üzletlánc áruházaiban lehet kedvezményes áron megvásárolni.