Mosás havi 5 lejből?
MEGOSZTÓ
Tweet
Óraátállítás: utoljára ugrálhatunk az időben
Az Európai Unió megszavazta, hogy az idei lesz az utolsó...Tökös gazda: nyolcan hozták fel a kertből
Az első két kísérlet sem volt semmi, harmadszorra...Szeretjük, ha ellátják a bajunkat
Tudjuk, hol süttetted a hasad a nyáron, és azt is, hol...Mosó masa mosodája
ÍRTA: PÁL EDIT ÉVA
A magazinokban és interneten fellelhető csináld magad cikkeknek se szeri, se száma. Itt egy újabb. Annyi különbséggel, hogy kétéves próbát állt ki a recept, Sógornő is kijelentette, hogy tisztábbak lesznek tőle a ruhák, mint a mosóportól, egyszerű és olcsó. Annyira egyszerű, hogy gyerekjáték elkészíteni.
Mit tehet az újságíró, akinek otthonról, beteg gyerek mellől kell produkálnia valamit? A láz csillapodása után kikapcsolja a rajzfilmet, és odaállítja az egész nap közös játékért nyavalygó ötévest mosószert gyártani az olvasóknak. Magában hálát ad a Jóistennek a rugalmas munkahelyért.
Az öröm és büszkeség garantált. Ötéves a végén teljes mellszélességgel kijelenti: „– Az egészet én csináltam, egyedül. Te csak fotóztál anya!"
Hozzávalók:
150 g mosószappan – 1,7 lej
150 g vagy 12 púpozott evőkanál mosószóda – 0,5 lej
6 púpozott evőkanál szódabikarbóna – 0,35 lej
3 liter víz
Összesen: 2,55 lej. Nem jön ki az öt lej, de számoljuk még hozzá az öblítőnek használható ecet, a víz és a gáz/áram árát.
Megvalósítás
1. Feltesszük a vizet melegedni a tűzhelyre.
2. Megmérjük és lereszeljük, vagy turmixgépben apróra daráljuk a szappant.
Megnyugtatjuk az ötévest, hogy ez nem fáj a szappannak.
3. Beleöntjük a szappanreszeléket a vízbe, és néhányszor megkavarjuk.
4. Megmérjük a mosószódát. Fejlesztő tevékenységként megszámoljuk, hogy a 150 gramm az hány kanálnyinak felel meg. Letöröljük a munkapultot, fel a padlót.
5. A mosószódát feloldjuk kb. két deciliter forró vízben, majd a kihűlt szappanléhez adjuk.
6. Megcsodáljuk, hogy elkezd pudingosodni, vagy szalonnásodni – ki mit szeret jobban – a massza.
7. Kimérjük a hat kanálnyi szódabikarbónát, hozzákavarjuk a masszához, és megdöbbenéssel vesszük tudomásul, hogy az egész kocsonyás állagúvá vált. Rácsodálkozunk a hétköznapi kémiára, illetve fakultatív tevékenységként szidjuk magunkban azt, aki kitalálta, hogy nem hasonló dolgokkal kezdik a kémiaoktatást az iskolában.
8. Egy nap múlva leturmixoljuk a tetején megszilárdult, alul vízszerű mosószert, felhígítjuk kb. hat liternyire, üvegekbe töltjük, vagy fazékban is hagyhatjuk, ha nincs szükségünk az edényre, és minden mosáshoz egy decilitert loccsintunk. Rázzuk, keverjük össze használat előtt. A nagyon koszos ruhákhoz tehetünk többet, a fehérekhez szódaport. A foltokat marhaepe szappannal helyileg kezelhetjük, vagy a mosószappan mellé eleve reszelhetünk belőle a masszába.
9. Öblítőnek használhatunk ecetet, illatosítónak mosóparfümöt (35 lej internetről rendelve a közel egy évre elegendő mennyiség).
Az egész művelet mindösszesen félóra. Gyerek segítségével megtörténhet, hogy kétszer annyi, kivéve persze a várakozási időt. Ugyanennyi időbe telik lecammogni bolti mosószerért a legközelebbi abc-be. Ezúton is köszönjük naturmaminak, hogy megosztotta a receptet további sok hasznos környezetbarát háztartási tipp társaságában.
Várjuk szeretettel olvasóink bevált házi praktikáit a szerkesztoseg@uh.ro címre, hiszen egy-egy apró trükk jelentősen megkönnyítheti az életet, és vigyázhat a pénztárcánk súlyára is.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|
|