Nem látnak színeket a cápák
MEGOSZTÓ
Tweet
Így készít reggelit egy robot (videó)
Elértünk arra a szintre, hogy egy legóból összerakott...Ezért kell begombolni a lájbit idén
Ha globálisan meleg van, miért fázunk mégis?...Dósa Zoltán: elkerülhetetlen a hazugság
A baktériumoktól a tudatos lényekig mindenki manipulál...Bedohazi
ÍRTA: UH.RO
A kutatók tizenhét cápafaj retináját vizsgálták. Összesen tíz faj szemében a fényérző idegvégződések között csak pálcikákat találtak, amelyek elsősorban a gyengébb, derengő fényre érzékenyek, a színeket azonban nem észlelik. A többi fajnál találtak csapokat, azaz a színek látásáért felelős receptorokat, de csupán egyetlen fajtát, amely a körülbelül 530 nanométeres hullámhossz, azaz a zöld szín érzékeléséért felelős. Az emberi szemben három féle csap, a vörös, a zöld és a kék szín érzékeléséért felelős csapok találhatóak.
A kutatók véleménye szerint az eredmények alapján megállapítható, hogy a cápák különbséget képesek tenni a szürke árnyalatai között, a színek között azonban nem.
A cápákéhoz hasonló monokromatikus látás nagyon ritka a szárazföldi állatoknál, hiszen számukra a színek észlelése a túlélés egyik legfontosabb eszköze. Kevésbé fontos viszont a tengerekben, ahol a színeket erőteljesen megszűri a mélység: itt a túlélés annak a függvénye, hogy az élőlény képes-e megkülönböztetni a kontrasztokat és megállapítani, hogy zsákmány vagy ragadozó alakját rejti-e a homály.
Nathan Scott Hart, a Nyugat-ausztráliai Egyetem kutatója szerint a tanulmány nagy jelentőségű lehet a cápatámadások megakadályozásáért, és olyan halászeszközök kifejlesztéséért, amelyek csökkentik a halászatnak áldozatul eső cápák számát.
A cápák számára a tárgyak kontrasztja valószínűleg lényegesen fontosabb, mint a színe. Ez az információ sokat segíthet abban, hogy olyan halászcsalikat, szörfdeszkákat vagy úszódresszeket fejlesszenek ki és tervezzenek, amelyek kevésbé vonzóak a tengeri ragadozók számára.
Forrás: MTI