Tech » Hardver

Mikor érdemes netbookot választani?

A netbookok ma az IT világ sztárjai. De mire képesek valójában ezek az apróságok?  

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
lifi kikep

Fényből érkezhet az internet

A wifit a 100-szor gyorsabb lifi válthatja. A fényalapú...
nasa 4k

Péntek van és inkább dolgoznék a Nemzetközi Űrállomáson

Lassan telnek a hét utolsó munkaórái? Akkor nézze meg...
raspberry-2

Gyűrnéd a málnás miniszámítógépet?

Kicsi és főleg olcsó az új miniatűr négy magos...

netbook2
netbook2
szerkesztoÍRTA: LP
2009. szeptember 03., 08:02
1 hozzászólás. 


A netbookok legfontosabb jellemzői, hogy bárhová magunkkal vihetjük őket, keveset fogyasztanak, divatosak. Majdnem minden hónapban valamelyik nagyobb gyártó pár új modellel rukkol elő. Népszerűségük nem kérdéses, mégsem tekinthetünk el attól, hogy teljesítményük erősen korlátozott, így nem minden alkalmazás futtatható rajtuk. De nézzük, melyek azok a programok, amelyek megfogják ezeket az apró masinákat.

Hogy választ kapjunk erre a kérdésre, összehasonlítottuk az ASUS 1000H merevlemezzel rendelkező modelljét az ugyancsak ASUS-tól származó 900A változattal, ami SSD-t tartalmaz, majd a teljesség kedvéért a két netbook mellé egy HP 550-es noteszgépet is bedobtunk. Mindhárom modellre Windows XP SP2 operációs rendszert telepítettünk, hogy elkerüljük a más szoftveres platformokból adódó különbségeket.

netbook1

Már a telepítéskor komoly eltéréseket tapasztaltunk: amíg a HP noteszgép 26 perc alatt birkózott meg a feladattal, addig a flashmemóriás Eee PC-nek több mint 1 órára volt szüksége ugyanerre. Elméletileg az SSD gyorsabb a normál merevlemezeknél, de a netbookokban használt flashmemóriás tárolók adatátviteli és elérési szempontból messze elmaradnak a legolcsóbb 2,5”-es HDD-ktől.

Nem bírja jobban az “SSD” a másolást sem: amíg az 1000H és a HP 550 egy több mint 800 MB-os fájlt USB-ről közel egy perc alatt másolt át, addig a 900A 9 percet kínlódott ugyanezzel a feladattal.

Mindhárom készülék csupán szövegszerkesztés és más irodai feladatok elvégzésére alkalmas igazán: ezen a téren csak másodpercekben különböznek egymástól a teszt során kapott értékek. Sajnos a 900A és az Office 2007 nem igazán tudtak megbarátkozni egymással, többszöri próbálkozás után sem sikerült telepítenünk. Azonban mindhárom gépen kifogástalanul működött az Open Office legfrissebb verziója. Egyik masinának sem okozott problémát egy közel 600 oldalas PDF dokumentum megnyitása Adobe Reader-rel, mindhárom 4 másodpercen belül végzett.

Külső monitor, egér illetve billentyűzet segítségével egyik gépen sem nehéz az irodai műveletek elvégzése.

Internet: nem akadály

Ezeket a gépeket főként internetezésre használják, pár képet tartalmazó híroldalak böngészése problémamentes, ezekkel már egy mobiltelefon is elboldogul. Azok a felhasználók, akik egyszerre több lapot tartanak nyitva, előbb-utóbb rájönnek, hogy nem egy noteszgép előtt ülnek: a weboldalak megjelenítése alaposan lelassul. Azonban böngészés közben nem érdemes más programokat is futtatni, mivel csupán a böngésző 70% fölé röpíti a processzor terhelését, igaz, ez nem rontja a böngészés élményét.

Megváltozik a helyzet az animációkkal, videókkal teletűzdelt oldalak esetében. A YouTube-os videók még nem okoztak problémát egyik gépnek sem, azonban a nagyobb videókkal a netbookok már nem birkóztak meg, a komolyabb gépigényű flash filmekről nem is beszélve. Más a helyzet a HP noteszgéppel, amellyel gond nélkül böngészhettünk bármilyen oldalon.

Multimédia: a Photoshop sem akadály

Bár nem ez az elsődleges felhasználási területük, a netbookokat használhatjuk grafikus programokhoz is. A merevlemezre mentett filmeket lejátszhatjuk, ha nem fut a háttérben más program. HD-s tartalmak már nagy falatnak számítanak: egy full HD-s, 1920 x 1080 pixeles film lejátszásával a HP 550 még elboldogult, a netbookok azonban megbuktak a próbán, nemcsak szaggatott a kép, hanem hosszú másodpercekig csak állt, miközben a hang ment tovább.

Nem ilyen veszélyes a helyzet a képszerkesztés esetében. Képek világosítására, színek beállítására mindhárom masina tökéletesen megfelel. A Photoshop CS4-et, illetve GIMP-et telepítettük mindhárom gépre. A HP 550 és az Eee PC 1000H 10 perc alatt végzett a művelettel, a 900A-nál ismét szembesültünk az SSD hatással: elsőre nem sikerült telepíteni, 25 perc után megszakadt, másodszor összejött, igaz 70 percig tartott. Egy 11 MB-os kép megnyitása a HP-nak 33 másodpercébe telt (GIMP-el 49-be), az ASUS 900A 70 másodpercet kínlódott ugyanezzel (GIMP-el 100-at). Ezek az adatok még elfogadhatóak, de a többrétegű képfájlok megnyitása már alapos fejfájást okoz a kis gépeknek. A HP masinája kicsit nehezen, de használható komplexebb feladatok elvégzésére is.

Összefoglalva:

Ahhoz, hogy a netbookok gyengécske hardverét kihasználhassuk, meg kell gondoljuk, hogy milyen programokat telepítünk. Mindenképp tartsuk távol magunk az erőforrás-igényes változatoktól, csak a legszükségesebb alapszoftvereket használjuk. Sok kisméretű portable (egyszeri telepítés után mozgatható, hordozható) programot használhatunk például USB-ről, vagy memóriakártyáról.

A HP 550 teljesítménye elnyerte tetszésünket: az olcsó noteszgépek kicsivel több pénzért cserébe nagyobb teljesítményt nyújtanak. Persze ha a hordozhatóság a legfőbb szempont, akkor a netbook viszi az első helyet. A kisméretű, kis tömegű és hosszú üzemidővel rendelkező netbookokat csak a közel 6-szor többe kerülő szubnotebookok képesek leverni.



1 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat
avatar
Popy
2009-09-16 14:20:13
Nekem hamarosan lesz egy Acer One AO751h-52BR Netbook-om.... ha gondoljatok tesztelesre oda adnam? legalabb telepitenetek nekem a szukseges programokat B)

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."