Itthon » Művelődés

Világhírű zenészek koncerteznek a városházán

A Székelyföldi Filharmónia meghívására a budapesti Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertezik városunkban.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
Jocha Károly sportújságíró

Ötkarikás élmények – könyvbemutató Jocha Károllyal

A neves sportújságíró olimpiai bajnokokkal készült...
Fotó: Hagyomanyok Háza

A Hagyományok Háza Székelyudvarhelyre jön

Agócs Gergellyel is találkozhatsz! Pásztormuzsikáról,...
DSC1139

Megfertőznék a fiatalokat

Mégpedig a legjobb hobbival, amitől kvízmesterré válik...

LisztFerencKamarazenekar
LisztFerencKamarazenekar
szerkesztoÍRTA: BEDŐHÁZI ATTILA-CSABA
2011. október 10., 12:26
0 hozzászólás. 

 

Október 16-án, vasárnap 18 órától a városházán koncertezik a világhírű, budapesti Liszt Ferenc Kamarazenekar, melynek udvarhelyi tagja is van Kovács Attila személyében (a dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola egykori diákja).

LisztFerencKamarazenekar

A Liszt Ferenc Kamarazenekar 1963-ban alakult a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola végzős növendékeiből. Első zeneigazgatójuk Sándor Frigyes, a Zeneakadémia legendás professzora volt, akinek a halála után, 1979-ben, Rolla János kiváló hegedűművész vette át a zenekar irányítását. Közel fél évszázados működésük során nemzetközi hírnévre tettek szert, több mint ötven országban adtak koncertet, és felléptek a new york-i Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a sydney-i Operaházban, a párizsi Théatre de la Ville-ben, valamint az amszterdami Concertgebouw-ban is.

Repertoárjuk a zeneirodalom igen széles skáláját fogja át a barokktól a klasszikus és romantikus darabokon át a kortárs művekig. Fennállásuk alatt eddig több mint 200 CD-t készítettek, és többek között olyan nagyságokkal játszottak együtt, mint Szvjatoszlav Richter, Yehudi Menuhin, Jean-Pierre Rampal, Isaac Stern, Msztyiszlav Rosztropovics, Vagyim Rjepin és Kocsis Zoltán. A zenekar 16 tagból áll, akiket alkalmakként csembaló, fúvósok vagy más hangszerek egészítenek ki. A magyar zenei hagyományok méltó képviselőiként elsődleges feladatuknak e kultúra ápolását, és minél szélesebb körben való terjesztését tekintik.

LisztFerencKamarazenekar

Az elmúlt közel fél évszázad nemcsak rendkívüli sikereket, de komoly kihívásokat is hozott magával. Az új idők új szavának a zenekar mindig is próbált megfelelni, így nem meglepő, hogy gyakran játszanak együtt más művészeti ágak kiváló képviselőivel. Legemlékezetesebb szereplésükre talán Szolnokon az Amadeus című darabban került sor Darvas Ivánnal és Alföldi Róberttel Szikora János rendezésében. De nagy sikert arattak a Győri Balettel, a Budapest Klezmer Band-del, Roby Lakatos jazz társulatával és a Snétberger Ferenc gitárművésszel közös fellépések is.

Emellett természetesen továbbra is a hagyományos fellépések jelentik az együttes fő profilját, és olyan világnagyságok tisztelték meg a zenekart az elmúlt évtizedben, mint Emmanuel Pahud, Vagyim Gluzman, Denisz Macujev, Maurice André, Jefim Bronfman, Gustav Rivinius, Markus Stockhausen, Boldoczki Gábor, Rost Andrea vagy Steven Ysserlis. Meghívásaik során többször is eljutottak Japánba, az Egyesült Államokba, Dél-Amerikába és Indiába, valamint bejárták Európa legtöbb országát. Az évek során átalakult a zenekar összetétele: az „Alapító Atyák" helyét lassan átveszik a tehetséges fiatalok. Rolla János személye azonban tökéletes garanciát jelent arra, hogy a megszokott magas színvonalból továbbra sem engednek.

Rolla János 5 éves korában kezdett hegedülni. 1969-ben diplomázott a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hegedű tanszakán, mestere Kovács Dénes, világhírű hegedűművész volt. Amellett, hogy elsősorban kamarazenészként szerzett elismerést világszerte, kiváló szólista is. A Liszt Ferenc Kamarazenekar alapító tagja, 1979 óta a zenekar művészeti vezetője, koncertmestere. A magyar zenei kultúra terjesztésében végzett munkája elismeréseképpen 1981-ben Érdemes Művész díjat, 1985-ben Kossuth-díjat kapott. A francia kormány 1991-ben a művészetek kategóriájában a Becsületrend Lovagja címmel tüntette ki. 1994-ben elnyerte a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje, 2004-ben pedig az Érdemrend Középkeresztje Csillaggal kitüntetést. A Zempléni Művészeti Napok alapítója, munkája elismeréseként 1996-ban Sárospatak díszpolgárává választották. 2008-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kamarazene Tanszékének vezetője. Egész pályafutása során arra törekedett, hogy a magyar vonóshagyományok méltó folytatója legyen, és művészetével tovább öregbítse hírnevünket a világban. Művészetéről és sosem fogyó lelkesedéséről csak a legmagasabb elismerés hangján szóltak mindazok, akikkel együtt játszott.

Műsoron:
Csajkovszkíj: Vonósszerenád
Orbán György: Bucsú Rasumoffsky gróftól
Brahms: Magyar Táncok 2,4,6.
Weiner: Divertimento Op.20
Liszt-Wolf P.: II. Magyar rapszódia

A jegyek ára felnőtteknek 25, diákoknak 15 és nyugdíjasoknak 20 lej és elővételben megvásárolhatók a Művelődési Házban.



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."