Ezt a szerencsét: pont azt kellett írni, amit átismételt a reggel!
MEGOSZTÓ
Tweet
Utcára került az iskola (videó)
Levelek hulltak, grafikák, festmények lobogtak a...Állat volt a napiban
Gyanútlanul mentem a Csillagvár Napköziotthonba és ez...Tudászban ki a jó?
Egész Székelyföld itt lesz a történelmi vetélkedő...A reálosok örülnek, a humánosok nincsenek elszállva fotók: Gál Előd
ÍRTA: PÁL EDIT ÉVA
A humán szakosoknak nehezebb volt a román érettségi tételsor, mint a reálosoknak – mondja Sándor Bíborka, akivel már a Bethlen Gábor utcában futunk össze az érettségi után. A Benedek Elek Pedagógiai Líceum pedagógia szakos érettségizője szerint nehéznek találták a humán szakosok a román érettségi tételeket.
„Az első tétel a szokásoshoz képest nehezebb volt, a második is, a harmadik tételt, aki megtanulta, tudta" – sorolja Bíborka a nehézségeket.
Rosszul nyomtatott csúnya román szavak
Az első tétel egy ismeretlen vers volt, amiből tulajdonképpen csak a kötőszavakat értették, olyan szavakat tartalmazott, amiket nem volt honnan ismerniük. A második tételnél pedig érvelő szöveget kellett írniuk az iskola utáni tevékenységek fontosságáról a színházra fókuszálva.
A harmadik tételhez Marin Preda Moromeții című regényének két szereplője közti viszonyt kellett elemezniük. A második tételnél furcsán volt megfogalmazva a felhívó szöveg, sok olyan részletet belefoglaltak, ami elvonhatta az érettségizők figyelmét - részletezi Bíborka.
Ráadásul a tétellap is rosszul volt nyomtatva, az első tétel sokkoló hatása után fordított egyet, hogy nézze meg a második tételt, hát azon is az első tétel szerepelt: „Futkorásztak, hogy nyomtassák újra a tételeket". Lejárt legalább a legnehezebb – összegez a lány.
Mi az a figuri de stil magyarul?
Úgy érzem, nem kaptunk olyan vészes tételt, nem tudom, hogy azért-e, mert pont az volt, amit nagyon szerettünk volna: a harmadik tételben egy novella, a Moara cu noroc vagy egy regény, a Ion.
Az első tétel nekünk is vers volt, de nem olyan nehéz szerintem – mondja Német Ágota, a Tamási Áron Gimnázium természettudomány-angol szakos végzőse. Volt benne – mi ez a figuri de stil magyarul? – sok költői kép, úgyhogy azokat is bele lehetett foglalni.
A második tétel pedig a kommunikáció fontossága a csapatmunkában volt, erről is lehetett hasalni. Inkább a második tétel volt nehéz számomra, összeszedni a gondolatokat, ez komplexebb volt, mint a többi.
Nem merem megmondani, hányasra számítok, még a javítókulcsot sem nézem meg. De úgy érzem, kihoztam magamból a maximumot – teszi hozzá.
A sok lány után kipécéztünk egy fiút is.
Fancsali-Berkeczi László a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola zene szakos diákja. Ahhoz képest, milyen kellemesen csalódott az érettségiben, elég szelíden baktat hazafelé.
„Jó volt. Pont azt kaptuk, amire számítottam, és ami át volt ismételve az előző napokban. Elég jól sikerült úgy érzem. A mi iskolánkból mindenki reálos tételsort kapott, körülbelül húsz lecke volt, amiket tudni kellett, ebből a Moara cu noroc-ot a reggel átismételtem, úgyhogy azt választottam a Ion helyett" – sorolja a délelőtt történteket.
László szerényen közepesre, hetesre értékeli a teljesítményét. Azt mondja, az április közepén lezajlott próbaérettségi után fogott hozzá komolyabban a tanuláshoz. Az utóbbi két hétben pedig rettenetesbe kapcsolt: reggel 8-tól este 10-ig készült az érettségire. A neheze lejárt, még a történelemtől tart egy kicsit, a magyartól és a választott tantárgy földrajztól nem fél annyira. Kedvesek voltak a felügyelő tanárok, jó hangulatban zajlott az első érettségi napja – számol be.