Ti szeretitek a mesét?
MEGOSZTÓ
Tweet
Utcára került az iskola (videó)
Levelek hulltak, grafikák, festmények lobogtak a...Állat volt a napiban
Gyanútlanul mentem a Csillagvár Napköziotthonba és ez...Tudászban ki a jó?
Egész Székelyföld itt lesz a történelmi vetélkedő...Olvasnivalót kaptak a mókusok fotó: Pál Edit Éva
ÍRTA: PÁL EDIT ÉVA
A Ficánka napköziben ezen a helyzeten próbáltak segíteni. Könyvet ajándékoztak azoknak, akiknek szükségük van a mese gyógyító hatására.
Február 14-éről kevesen tudják, hogy nem csak a szerelmesek, illetve eredetileg az egymás iránti szeretet, hanem a könyvajándékozás napja is ez.
És miből ajándékozunk könyvet? Szeretetből. A szeretet meg egy kosárból származik, amit az Erasmus program segítségével pakoltak meg olvasnivalóval.
Előbb a Micimackó csoport gyerekeinek jutott a nagy kosárból, akik aztán útra kerekedtek, és vittek a klasszikus Grimm, valamint Arany László népmesegyűjtését tartalmazó könyvecskékből a Mókus csoport óvodásainak, majd a kórházban a beteg gyerekeknek is.
Antal Csilla igazgató nénivel lépünk be a Micimackóba, ahol az influenzajárvány miatt most csak 10 gyerek örvendezik a vendégeknek.
Rögtön leülnek a fehér plédből készült „jégtáblára", miután elhangzik a csendre intő titokzatos jelszó: rózsaszín. Ezt otthon is ki kell próbálnom, ha túl nagy a zaj.
– Szeretitek a mesét? – teszi fel a varázskérdést Csilla óvónéni.
– Igen!
– Vannak otthon könyveitek?
– Vannak... Annyi van, rengeteg. Nekem nagyon sok könyvem van.
– Szoktak a szüleitek mesét olvasni nektek?
– Igeeen!
A párbeszéd után megállapodnak, hogy a könyvajándékozás napján kapnak meséskönyveket az ovitól, majd a maguk rendjén visznek is más gyerekeknek.
Például a Budvár negyed óvodásaiból álló, szintén a Ficánka napközihez tartozó Mókus csoportnak, majd a beteg gyerekeknek is.
Busszal megyünk? De jó! Az olyan, mint a kocsi, csak sokkal nagyobb – lelkesednek a fiúk, miközben a lányok az öltözőben sáljukkal bíbelődnek. Nem mindegy, hogy van megkötve, divatosnak kell lennie, s a nadrágot a csizma szárára kell húzni, nem pedig fordítva.
Csilla óvónéni öltözködés közben elmeséli, hogy a Mókus csoport nemrég költözött a volt UCECOM épületébe, az emeleten alakítottak ki számukra termet, a régi Budvár negyedi helyett, ami „borzasztó volt", kicsi és zsúfolt. A jobb körülmények ellenére azonban kevesebben járnak ide, mint a régi épületbe.
Sok rendes szülő van a Budvár negyedben is, akik fontosnak tartják, hogy a gyerekük járjon óvodába, és viszik is rendszeresen. Negyven-ötven gyerek van beiratkozva, de közülük is most sokan betegek – mondja az igazgatónő.
A mókusok a betegség mellett olyan problémákkal küszködnek, mint a pontos időre megjelenés, össze-vissza hozzák a szülők a gyerekeket, illetve gyakran azért nem jutnak el az óvodába, mert nincs ruhájuk, amit felvegyenek.
A Ficánka napközibe sem könnyű eljutni, rideg épületrengeteg között visz az ösvény a barátságos tenger alatti barlangba, a mókusokhoz azonban még furcsábban lehet megérkezni. Lezárt épületszárnyak, vasrácsok és lakatok között sétálunk a felüdülést jelentő emeleti csoportszobába. A mókusok örülnek, és eléneklik az ifjú vendégseregnek névadójuk, Micimackó dalát.
– Szeretitek a mesét gyerekek?
– Igeeen!
– Van otthon mesekönyvetek?
– Niiincs. Nekünk sincs. Nekünk nincs.
– Akkor hoztunk nektek egy-egy meséskönyvet.
– A szüleitek tudnak olvasni?
– Neeem.
– Majd a nagyobb, iskolás testvérek elolvassák nektek a meséket.
Hangzik el a párbeszéd. A gyerekek boldogan veszik át a könyveket, van, aki izgatottan lapozza, egy kislány úgy öleli, mintha kedvenc plüssállata lenne.
Ezután a kórházba tartunk, de sajnos nem tudjuk teljesíteni az eredeti tervet, ami az lett volna, hogy a gyerekosztály játszószobájában mesélnek az óvónénik a kis betegeknek.
Az influenzajárvány megint a mumus, csak a bejáratig mehetnek a gyerekek, az igazgatónéni elmerészkedhet egészen az üveghegyig, azaz az információs ablakig, ahol átadja a könyveket. Annyit, ahány gyerek épp a kórházban van.
Azután egy jótékony gyógyteára térnek be a közeli teázóba, hogy megünnepeljék a jótettüket, és elriasszák a bacikat. Azok ugyanis ki nem állhatják a relaxációs zenét és a finom erdei gyümölcsteát.