Sál, sapka, téli gumi
MEGOSZTÓ
Tweet
Kidőlt egy kamion pótkocsija
Több órája vesztegel az út szélén. Kattints és...Az autóból tolta a babakocsit, megbüntették
Az anyuka pedig filmezte, és ezen szórakoztak. A sofőrt...Egyúttal a perzsát is megmosták a kocsimosóban
Ki mondta, hogy az autómosóban csak négykerekűt lehet...Fotó: Kakasy Botond
ÍRTA: KAKASY BOTOND
Azt már mindenki tudja, hogy ha hét Celsius fok alá esik a hőmérséklet, akkor nem érdemes tovább várni az abroncsok cseréjévvel. A nyári gumik lágyabb keveréke a hidegben megkeményedik, így az eredeti tapadásának jelentős hányadát elveszti. A téli abroncsok a hidegben sem keményednek, mélyebb barázdái jobban megtapadnak a havas úton, illetve a speciálisan kialakított recék kipréselik magukból a havat, miután az út felületét elhagyta, ezzel biztosítva az újbóli maximális kapaszkodást.
Tudjuk, hogy mi javallott, de nézzük mit ír elő a törvény. Ez szerint már nincs dátumhoz kötve a csere, hanem a téli abroncsok használatára a jeges, havas, latyakos úton kötelez. Ha ennek nem teszünk eleget az kihágásnak számít, ami egy rutinellenőrzéskor is pénzbírságot von maga után. Ha balesetet okoztunk, akkor az sokba kerülhet, ugyanis nem csak a pénzbírságot kell kifizetni, hanem a biztosító elállhat a károk megtérítésétől. Egyébként 9-től 20 büntetőpontig kaphatunk bírságot, ami 720 lejtől 1600 lejig terjed és akár forgalmi engedély nélkül is maradhatunk.
A törvény arra is kitér, hogy a nem megfelelő abroncsok használatával elszenvedett balesetnél ha a forgalom akadályozását idézzük elő, akkor az út feloldásával járó költségekkel is minket terhelnek.
Ezen tények tudatában érdemes elgondolkodni, hogy valóban megéri-e halogatni a téli gumi cseréjét, még akkor is ha gyakori a felmelegedés. Ha autónkkal nagyobb távolságot is megteszünk, akkor mindenképp érdemes idejében feltenni a téli abroncsot, ugyanis akár 50-100 kilométer is elég, hogy a területek között jelentés klímaváltozás legyen. Ez nálunk fokozottan érvényes.
Miért halogatjuk a cserét?
A legtöbben a téli gumi gyors kopását hozzák fel érvnek. Valóban hajlamosabb a hideg körülményekre optimalizált gumikeverék jobban kopni a „meleg" aszfalton, de ez a kopás elenyésző. Az agresszív vezetés, a nyomatékos indulások, intenzív fékezések, lendületes kanyarvételek sokkal nagyobb koptató hatást fejtenek ki.
A téli abroncsok használata sokkal biztonságosabb, de csodát ettől sem kell elvárni. A biztonságos közlekedés továbbra is rajtunk, sofőrökön múlik. A magas árak miatt sokan választják a használt téli abroncsokat, de ez komoly kompromisszumokkal jár. Ne hitessük el magunkkal, hogy töredék áron alig kopott jó minőségű gumit veszünk.
A profil mélységét, jobban mondva a kopó felületet soha nem a barázda legmélyéig mérjük. A recék között kiemelt szintjelző mutatja, hogy mennyi a maximum kopáshatár, de itt már messze nem nyújtja azt a tapadást a gumi mint új korában. Csak fenntartásokkal kezeljük a 80 és hasonló százalékosnak hirdetett abroncsokat.
Figyeljünk a DOT-ra
Legyünk őszinték, aki új gumit vesz indokolatlanul nem cseréli 80 százalékosan (még Németországban sem). Vásárlásnál érdemes figyelembe venni az abroncs gyártásának évét is. A gumi anyaga egy idő után elfárad, megkeményedik, elveszti tapadásának jelentős részét. Legegyszerűbben úgy tudjuk leellenőrizni a gyártás idejét, hogy az abroncs oldalán megkeressük a DOT jelölést követő négy számjegyet. Az első kettő jelöli a gyártási év adott hetét, amíg az utolsó kettő az évet.
Tehát egy DOT 2811 jelülésből tudjuk, hogy az abroncsot 2011 huszonnyolcadik hetében azaz július végén gyártották. Megfelelő tárolás mellett 4-5 évig is lehet használni az abroncsokat, de sajnos legtöbbször nem lehet ellenőrizni a használt gumi előéletét. Hogy valóban téli gumiról van szó azt az "M+S", "M.S.", "MS", "M&S" betűk jelölik, a hol az M "mud" sárt, illetve S "snow" havat jelent.
Tavasszal sem kell elsietni a nyári gumik visszahelyezését, érdemes akkor is megvárni a tartós felmelegedést. Végezetül megmutatjuk még egyszer a 2011-ben készített sufnitesztünket, ahol a nyári és téli gumi közti tapadáskülönbséget mértük le.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|