Sufniteszt: kell-e a téligumi?
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Egyeb_2311_teligumi
ÍRTA: KAKASY BOTOND
Míg a gyártók +7 Celsius fok alatt ajánlják a gumicserét, addig a törvény dátumhoz igazítva kötelezi azt. A kínálatban találhatunk alacsonyabb árfekvésű téli gumikat, de a felső határ, teljesítmény és márka függvényében, súrolja a csillagos eget.
Fotó: Kakasy Botond |
Arra voltunk kíváncsiak, hogy azonos körülmények között hogyan viselkedik a téli és nyári gumi, ezért fogtuk a kis Peugeot-nkat, a kamerát, majd elmentünk tesztelni. A reggeli mínusz fokokban száraz aszfalton próbáltunk adott sebességről teljesen megállni. A tesztelés alatt a városi forgalomra is jellemző 30 illetve 50 km/h- s sebességről fékeztünk le, amíg az autó teljesen megállt. A jobb fékhatást az autóba szerelt blokkolásgátló (ABS) is segítette.
Irány tesztelni
Miután többször is lemértük a féktávot, következhetett a téli gumi. Amire a négy gumit kicserélték, az idő annyira felmelegedett, hogy másnap reggel tudtuk csak folyatni a tesztelést. Reggel azonos vagy legalábbis nagyon hasonló körülmények között megismételtük a tapadási tesztet, immár téli gumikkal, majd újból féktávot mértünk.
Videó: Csedő Attila/Kakasy Botond |
A tesztelés alatt az autó blokkolásgátló rendszere folyamatosan működött, a nyári és téli gumik is használtan kerültek az autóra és még csak nem is a nagy gyártók termékcsaládjához tartoztak. Valamelyik nagyobb gyártó vadonatúj termékének használata esetén valószínűleg még jobb eredményeket kapunk, így a hétköznapi közlekedésben is nagyobb biztonságot nyújthatnak.
Mit mondanak a számok?
Az első mérést nyári gumival végeztük. Megközelítőleg 30km/h-s sebességnél padlófékkel állítottuk meg az autót. Ekkor a megálláshoz 5,5 méterre volt szükség – a téli gumival ugyanilyen viszonyok között már csak 4,7 méterre.
50 km/h-s sebességnél a nyári gumi féktávja valamivel meghaladta a mérőszalagunk hosszát, a kapott érték kicsivel 10 méter fölött volt. A téli gumi itt is jobban szerepelt 9,6 méter után tudta az autót megállásra bírni.
A teszt nem teljesen kontrollált körülmények között zajlott és az értékek is csak megközelítőek, de ez a kis sufniteszt is jól bizonyítja, hogy igenis szükséges és indokolt a téli gumi használata. Mivel a gumi összetétele a levegő, illetve az aszfalt hőmérsékletére reagál és nem a törvényben foglalt dátumra, ne halogassuk az abroncsok cseréjét.
Ha napközben fel is melegedik az idő, az aszfalt már nem tud annyira, hogy megfelelő tapadást nyújtson a nyári guminak. A szakértők is úgy fogalmaznak, hogy (plusz) hét fok alatt a nyári guminak már tél van.
Méréseink alatt átlagosan fél méterrel bizonyult rövidebbnek a téli gumi fékútja. Ez egy átjárónál életet menthet, de egy hirtelen befékező autónál a kocsink orrát kímélhetjük meg olyan károktól, aminek a javítási ára bőven meghaladja a négy téli gumiét.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|