Engednek a fuvarozók követeléseinek
MEGOSZTÓ
Tweet
Kifizeti neked az állam a kamatot
Nem csak fiataloknak lesz elérhető az új kedvezményes...Ha csütörtökön buszozol az országban, erre figyelj!
Tüntetéssel fenyegetőznek a fuvarozók, ha nem kapják...Adókedvezménnyel kecsegtet az ANAF
Karácsonyra és Húsvétra is marad pénzük azoknak,...20-30 km/órás sebességgel közlekedtek a hét elejétől a fuvarozók. Fotó: Mediafax
ÍRTA: UH.RO/MTI
A kormány sürgősségi rendeletet fogad el, amelyben az elmúlt napokban jelentős tiltakozásokat szervezett fuvarozók követeléseinek túlnyomó része megtalálható.
A rendeletről Dacian Cioloș miniszterelnök nyilatkozott a kormány szerdai ülésén. Eszerint fél évre befagyasztják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, a kötvényeket pedig ezentúl fél évnél rövidebb időre is meg lehet majd vásárolni.
A kormányfő hangsúlyozta, átmeneti intézkedésről van szó, hogy időt biztosítsanak a biztosítási piacot is felügyelő összevont pénzügyi felügyeletnek (ASF) a méltányos piaci feltételek megteremtésére.
Megbénították volna a forgalmat
Romániában szinte mindennapossá váltak a fuvarozók forgalomlassító megmozdulásai, csütörtökre pedig országos tüntetést, a főváros és a megyeszékhelyek forgalmának megbénítását helyezték kilátásba.
Az ellen tiltakoztak, hogy a piacvezető Astra és a Carpatica biztosító csődje nyomán a kötelező biztosítások összege esetenként több mint duplájára emelkedett az utóbbi években.
A kormány egy referenciaárat vezetne be, a szélsőséges kilengéseket produkáló kgfb-k stabilizálására. A két csődbe jutott biztosító vesztét ugyanis egyebek mellett a kárigényektől jelentősen elmaradó, alacsony árak okozták.
Mivel azonban károsultjaikat az állami garanciaalapból kell kárpótolni, a piacon maradt biztosítók (amelyeknek a garanciaalapot fel kell tölteniük) jelentősen megemelték áraikat. A fuvarozók kartellezésre gyanakszanak: azt állítják, a biztosítók összebeszéltek, hogy az indokoltnál jóval magasabb árakkal emeljék nyereségüket.
További újdonság, hogy a károsult saját biztosítójához fordulhat kárigényével, és annak kell majd behajtania a jármű javításának költségeit attól a biztosítótól, amelyhez a balesetet okozó sofőr tartozik. Ha a biztosító nem téríti meg határidőre a javítás költségeit, ezentúl késedelmi kamatot fizettethetnek vele – közölte a román kormányfő.