Itthon » Művelődés

Jól haladnak a székelyföldi régészek

Idén Hargita Megye Tanácsa 25.000 lejjel járult hozzá a megyei régészeti munkálatokhoz az Épített Örökségünk Megmentéséért program keretén belül.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
Jocha Károly sportújságíró

Ötkarikás élmények – könyvbemutató Jocha Károllyal

A neves sportújságíró olimpiai bajnokokkal készült...
Fotó: Hagyomanyok Háza

A Hagyományok Háza Székelyudvarhelyre jön

Agócs Gergellyel is találkozhatsz! Pásztormuzsikáról,...
DSC1139

Megfertőznék a fiatalokat

Mégpedig a legjobb hobbival, amitől kvízmesterré válik...

regeszek
regeszek
szerkesztoÍRTA: SZASZA
2009. október 28., 10:58
0 hozzászólás. 


A program célja a kutatások során feltárt település- és épületmaradványok restaurálása és konzerválása, valamint a székely kapuk megmentése, illetve a hagyományos falukép megőrzése. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, hogy a régi rendszerben a magyar múlt kutatása a háttérbe szorult, ezért is szeretnék most felkarolni, átfogó képet alkotva történelmünkről.

Botár István, a Csíki Székely Múzeum régésze Csíkszentkirályon egy 10., 11. és 18. századi falu romjaira bukkant, ugyanakkor Árpád-kori leleteket is vizsgáltak. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy Csík legrégebbi települését találták meg.

regeszek

A kép csak illusztráció

Nyárádi Zsolt, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze a Báthory Kristóf által felszámolt Szentimre falva egyik részletét kutatta, ahol többek között egy késő Árpád-kori és egy 16. századi lakóház került felszínre. Sófalvi András, aki ugyancsak a Haáz Rezső Múzeum régésze, a Parajd határában lévő Rapsóné várában folytatott régészeti feltárást, ahol a vár északi falánál nyitott szelvényből kiderült, hogy a vár közvetlenül a tatárjárás után épülhetett.

Korosfoi_Zsolt

Körösfői Zsolt (fotó), a székelykeresztúri Molnár István Múzeum régésze pedig a Kőrispatak határában található, szokatlan méretű halmokból álló temető térképét szerkesztette meg és felszíni kutatásokat folytatott, valamint fémdetektoros vizsgálatán dolgozott. Demjén Andrea, a Gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum régésze a Both várnál 1960-ban folyt kutatások hitelesítését és dokumentálását végezte.

A régészek novemberben konferencián számolnak be tevékenységükről és ismertetik munkájuk eredményeit.


0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."