Mégis átszervezik az oktatást Udvarhelyen
MEGOSZTÓ
Tweet
Utcára került az iskola (videó)
Levelek hulltak, grafikák, festmények lobogtak a...Állat volt a napiban
Gyanútlanul mentem a Csillagvár Napköziotthonba és ez...Tudászban ki a jó?
Egész Székelyföld itt lesz a történelmi vetélkedő...A Bunta Gyöngyi vezette Napsugár a néphagyományőrző mester óvoda címmel rendelkezett.fotó: nephagyomanyorzok.hu
ÍRTA: BUZÁS ERNŐ, PÁL EDIT ÉVA
Néhány hete Bálint Mihály, a Benedek Elek Pedagógiai Líceum igazgatója kongatta meg a vészharangot, hogy készülőben van a székelyudvarhelyi oktatási stratégia, és a benne foglalt változások nem feltétlenül az általa vezetett intézmény javát szolgálják. Az igazgató összehívta a szülőket, oktatókat és az önkormányzat tagjait, hogy beszéljék meg, megszűnik-e a Peda, és miért.
Akkor nem kapott az intézmény megnyugtató választ, többen kampányoltak Facebookon, videón, petícióban az oktatási intézmény természettudományok osztályának, és ezzel önálló jogi státusának megszüntetése ellen. Az a híresztelés is szárnyra kapott, hogy valakinek megtetszett a központi ingatlan, ezért kell a református kollégium, vagy a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola szárnyai alá tuszkolni a Pedát.
Erről, a készülőben levő oktatási stratégiáról és az ingatlan tulajdoni helyzetéről is kérdeztük szóban, írásban a polgármesteri hivatalt, az önkormányzatot.
Megtudtuk, hogy a kis- és középiskolák jövő évig fellélegezhetnek, a 2017−18-as tanév nem hoz változást számukra. A napköziknek azonban annál inkább.
A városháza kedden közleményben nyomatékosította, hogy január 9-én nem az oktatási stratégiát kellett leadniuk, hanem a 2017-2018-as tanévre vonatkozó városi oktatási hálózat szerkezetét meghatározó terveket.
Zsibong, ami eddig csicsergett
Ennek a lényege, hogy hány tanintézmény fog működni a következő tanévben, és ezekből melyek lesznek önállóak és melyeket rendelnek alá más intézménynek. Hétfő este hattól szervezett az önkormányzat szakbizottsági gyűlést, ahol meghozták a döntést. Mutatjuk, hogy pontosan mit:
• A Ficánka Napközi Otthon még egy óvodai csoportot indít a Budvár Szociális Központban működő roma óvodai csoport mellé, a Csereháti ingatlanban elindul egy tipegő csoport, valamint rövidtávon egy vegyes korcsoportos napközis csoport is;
• A Villanytelepi Napközi Otthonhoz átkerül adminisztratív szempontból a Bethlen Gábor 10. szám alatt működő Napsugár Napközi Otthon;
• A Malom utcai Zsibongó Napközi Otthonhoz átkerül a Tamási Áron utca 13. szám alatt működő Csicsergő Napközi Otthon, amely eddig a Napsugár Napközi Otthon alárendeltjeként működött;
• A Nicolae Bălcescu utca 2. szám alatt levő Eszterlánc Napközi Otthonhoz átkerül a Wesselényi Miklós utca 15, szám alatt működő Szombatfalvi Napközi Otthon, amely eddig szintén a Napsugár Napközi Otthon alárendeltjeként működött;
• A Tábor negyedi Csillagvár és a bethlenfalvi Kipi-kopi Napközi Otthon megmarad az aktuális besorolással;
Miért lesz három, ami egy volt?
Megkérdeztük, hogy miért volt szükség a három tagintézményből álló Napsugár Napköziotthon jogi intézményként való megszűntetésére, és adminisztrációs feladatainak átcsoportosítására. Mivel Bunta Gyöngyi és Benedek Erika, a volt polgármester és alpolgármester feleségei, valamint Sztojka Veronika voltak az intézmény vezetői, utóbbi kettő a Csicsergő tagintézmény vezetőjeként, felmerült, hogy nem történik-e esetleg politikai alapú „tisztogatás" az új városvezetés részéről.
Lőrincz Edit, az oktatási szakbizottság elnöke azonban elmondta, hogy az oktatási törvény értelmében a 150 főnél alacsonyabb létszámú oktatási intézmények nem működhetnek önálló jogi státusban.
A napközik vezetői és a városvezetés többszöri egyeztetés után arra a következtetésre jutottak, hogy ez a törvény több napközi megmaradását fenyegeti a városban, ezért a Napsugár napköziotthont, annak a vezetőinek a beleegyezésével három részre osztják, így három napközi erősödik meg létszámban, és földrajzilag is indokoltabb lesz ez a fajta az elosztásuk.
A szülők és gyermekek nem fognak ebből érzékelni semmit – közölte az oktatási szakbizottság elnöke. Ugyanazok maradnak az óvónők, személyi változás nem történik. Arra vonatkozóan, hogy mi lesz a volt vezetők sorsa, Lőrincz Edit nem tudott pontos választ adni. Valószínűleg jövőtől visszakapják csoportjaikat, ezt megbeszélik, eldöntik majd egymás közt – mondta. Mindkét óvodavezetőt próbáltuk elérni telefonon, hogy megismerjük az ő álláspontjukat is, de nem sikerült.
− Büszke vagyok az igazgatónőinkre – mondta Lőrincz – hogy ilyen szépen, emberségesen álltak ehhez a helyzethez, amely jogosan válthat ki az emberekből félelmet, kételyeket, és szolidaritást vállaltak egymással, megígérték, hogy segíteni fognak egymásnak. Nem vesznek fel a másik napközik körzetéből gyerekeket, és nem emelik meg a csoportlétszámot sem a többi intézmény kárára.
Bunta Gyöngyi már a sokat kárhoztatott igazgatói versenyvizsgára sem ment el, valószínűleg előre látta, hogy mi fog történni. Az új oktatási rendelet értelmében ebben a tanévben még ő vezetheti a napközit – tudtuk meg Lőrincz Edittől.
Házi feladatot kaptak a tanácsosok
A Waldorf oktatásról is szó esett a hétfői megbeszélésen. Két szülő mutathatta be a szociális és az oktatási szakbizottság tagjainak az alternatív oktatási módszer székelyudvarhelyi bevezetésével kapcsolatos indítványt.
A városvezetés nem zárkózott el az ötlettől, de haladékot kértek a tanácsosok, hogy alaposabban tájékozódjanak az ügyben.
Kósban az egészség, a Peda marad
A nagyobb osztályokban alig történik változás: az általános iskolai hálózat esetében marad a 2016-2017-es tanévben is elfogadott szerkezet, míg a középiskolai hálózat esetében a Kós Károly Szakközépiskola az Egészségügyi Technikummal erősödik, ami eddig a Tamási Áron Gimnázium adminisztrálásába tartozott.
Úgy tűnik, mindhárom félnek jobban megfelel ez a változat. A Kós Károly nemrég megújult infrastruktúrával várja délutánonként az egészségügyiseket, a Tamási pedig megkönnyebbülhet az adminisztrációval járó túlterheltségéből. A kórházzal való egyeztetés a technikum ügyében még hátravan, egyébként eldöntöttnek számít ez a kérdés – tudtuk meg.
Tehát fel lehet szusszanni: a következő tanévben nem változik az oktatás a Pedában, hanem a Kós Károly bővül, a gimi terheltsége pedig apad.
Tanulmány a tanításról
A tájékoztató megjelente előtt írásban faggattuk a városháza sajtóosztályát, többek között az általuk felhozott javaslatokra, a javaslatok alapjául szolgáló tanulmányra, a Mária Valéria-épület jelenlegi tulajdonosára és az épület esetleges jövőbeli felhasználására voltunk kíváncsiak.
A válaszban nyomatékosították, hogy a pedagógia oktatás megszüntetése javaslat szintjén sem merült fel, más javaslatokat nem írtak a válaszban, pedig arra voltunk kíváncsiak.
Ki szerettük volna kérni ugyanakkor az eddigi javaslatokat megalapozó tanulmányokat, különösen olyan dokumentumot, amelyből kiolvasható, hogy térségünk hány szakképesített fiatalnak tud munkát biztosítani. Azt a választ kaptuk, hogy ennek a tanulmánynak az elkészítése folyamatban van, egy külső szakmai csoportot bíztak meg az elkészítésével. Továbbá azt is írták, hogy a városháza a tanulmány eredményeit a kutatás befejezésével nyilvánosságra hozza, részeredményeket, hiányos információt addig nem szeretnének közölni.
A tanulmány felméri a diákok és szülők preferenciáit, a régióban működő vállalkozások humánerőforrás igényeit, valamint az egyes oktatási intézmények humánerőforrását és infrastrukturális felszereltségét összesíti. A tanfelügyelőségtől pedig már be is szerezték az iskolázottsági statisztikákat, olyanokat, mint a diákok létszáma az iskolákban és az iskolákban működő osztályok.
Zavaros ingatlanhelyzet
A Mária Valéria-épület tulajdonjogáról a következő választ kaptuk: a Benedek Elek Pedagógiai Líceumnak helyet adó Mária Valéria épület és a gyakorlóiskola épülete a város tulajdonában van, ugyanakkor a gyakorlóiskolának helyet adó terület több mint kétharmada a református egyház tulajdona, mint ahogy a líceum épületeihez való bejárást biztosító terület is az egyház tulajdonát képezi.
A Mária Valéria épületnek a rendeltetését a székelyudvarhelyi önkormányzatnak nem áll szándékában megváltoztatni, tehát ahogyan most is, a jövőben is oktatási tevékenység zajlik majd benne.
A városvezetés leszögezi: az intézményi hálózat további átszervezésével kapcsolatos döntéseket a városvezetés a stratégia alapján fogja meghozni.
Hátha az nem a leadás napján jelenik majd meg.