A nők könnyebben túlélnek
MEGOSZTÓ
Tweet
Újabb csemege a moziban
Erre jó, ha ráharapsz. A Budapest Noirt vetítik a...A gyerek szavazata is számít
Ingyenes rajzfilmes gyerekprogram a Városi Könyvtárban.Ennél jobb vasárnapi program nincs
Újra megnyílnak a mozi kapui, két vetítés is lesz....A filmben Gera Marina alakítja a valóságban is létezett Irént
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Újabb magyar történelmi film került a képernyőkre, sőt itt-ott még mindig meg lehet nézni. Az Örök tél a legújabb darabja azoknak a filmeknek, amelyeket néhány éve kezdtek el gyártani, s mindegyik alkotás szép sikert ért meg.
A harmadik Szász-Köbli sztori
Ha nem is nyújt moziélményt, de arra mindenképpen jó, hogy elmerüljünk egy olyan témában, amihez nyúltak ugyan már hozzá, de lehet, hogy nem ezekkel a filmes eszközökkel. Sára Sándor korábban dokumentumfilmeket készített a témáról, de egy látványos és friss játékfilmes feldolgozása mindenképpen ráirányítja a figyelmet.
Az elmúlt években készített, jellemzően vasárnap este bemutatott, szinte kivétel nélkül történelmi témájú tévéfilmekben az a jó, hogy nem kell moziba menni, otthon is tudja nézni az ember. Persze, aki ennél igényesebb és olyan szerencséje van, hogy mozi is van a városában, annak még jobb – de egy vasárnap esti tévéfilm jól tud esni.
Korábban is írtam, hogy a magyar tévéfilm egyfajta reneszánszát éri, és nemcsak a 2015-ben bemutatott A berni követ, illetve más, szintén 1956-hoz, illetve az azt követő időszakhoz köthető filmek jók, hanem az egy évvel ezelőtt bemutatott Szürke senkik is – arról itt írtam. Az Örök tél forgatókönyvírója ugyanaz a Köbli Norbert, aki a Szürke senkiket is írta, Szász Attilával közös munkáik közül ez a harmadik A berni követ és a Félvilág után.
Ti megtámadtatok minket!
– harsogja az orosz tiszt a lágerben a sváb nők előtt, hozzátéve, hogy ezért most dolgoznotok kell a munkatáborban. A második világháború utolsó hónapjaiban sváb nők tízezreit deportálták szovjet lágerekbe. Nem haláltáborok voltak ezek, de 250 ezerre becsülik az elhurcoltak számát, közülük kb. százezren soha nem tértek vissza.
Nagyon kemény körülmények, bánásmód, szénbánya, betegségek – a film természetesen bemutatja ezeket a dolgokat, a főhősnő Irén (valóságos személyről mintázták a figuráját, Gera Marina színésznő alakítja) túlélését a táborban megismert Rajmund (Csányi Sándor) segítségével. Mert a szerelmi szál belejön a történetbe – az ember a legkeményebb körülmények között is képes megtalálni mindenben a jót, a reményt. Több mint négy év az ott töltött idő, s a hazatéréskor már a Rákosi-diktatúrába csöppennek azok, akik Magyarországot választják – volt ugyanis arra lehetőség, hogy Németországba menjenek, ahogy sokan tették is ezt.
A munkatábort azonban túl lehetett élni, mint azt a hazatérők később elmesélték – érdekes a kontraszt a film és a túlélők beszámolói között, ezért a történelmi filmek hátterének néha nem árt utánanézni. Pl. logikátlannak tűnik, hogy egy szénbánya melletti barakkban befagyjon a víz akkor, amikor elméletileg a minél több szén kitermelése a lényeg.
Nézzünk a film mögé is
A baj az, hogy egy kicsit szájbarágós a megvalósítás – több olyan jelenet is van, hogy a témát csak esetleg felületesen ismerő néző is tudja, hogy mi fog következni. Vannak nagyon torokszorító jelenetek, de néha azért kérdőjelek merülnek fel az emberben – persze, „játékfilmesíteni" kellett egy olyan történetet, ami tényleg valóságos.
A színészek közül kiemelkedik Csányi Sándor, illetve a süketnéma lányt alakító Döbrösi Laura, no meg Farkas Franciska, majd a film végén Für Anikó alakítása is nagyon hiteles. Ami megint sántít egy picit, hogy a filmben egy férfi mutatja meg a főhősnőnek a túlélési technikákat, viszont a történelmi kutatások is azt bizonyítják, hogy arányaiban több nő éli túl a hasonló borzalmakat, mint férfi. Persze, helyzettől, helytől, sok mindentől függ ez.
A történet, az 1945-49-es korszak ennél a filmnél sokkal, de sokkal bonyolultabb – nyilván játékfilmkészítőktől nem lehet elvárni, hogy dokumentumfilmesként rekonstruálják 250 ezer ember négy-öt évének a történéseit. Egy játékfilm viszont jó lehet arra, hogy az érdeklődő néző talán jobban utánanézzen a témának, esetleg más, hasonló alkotásokat is megnézzen. S ha jobban meg akarja érteni e film hátterét, akkor feltétlenül olvassa el ezt az írást, ami egy 94 éves túlélőről szól.
Örök tél – magyar történelmi dráma, 2018
Rendezte: Szász Attila
Forgatókönyv: Köbli Norbert, Szász Attila
Szereplők: Gera Marina, Csányi Sándor, Döbrösi Laura, Kiss Diána Magdolna, Farkas Franciska, Kurta Niké, Orosz Ákos, Für Anikó, Gáspár Tibor
Vágó: Hargitai László
Operatőr: Nagy András
Zene: Parádi Gergely
Producer: Köves Ábel, Lajos Tamás