Megyecserés lesz az érettségi dolgozatok javítása
MEGOSZTÓ
Tweet
Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?
Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...Hegyi túrázók, figyelem!
A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.Bombahír az egyik Wizzair-gépen
Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...Július 10-én lesznek eredmények
ÍRTA: UH.RO
Az írásbeli dolgozatokat a megyei vizsgaközpontban gyűjtik majd össze, és a csendőrség közreműködésével egy másik megyébe küldik. A javítás helyét sorshúzással döntik el, így nem lehet előre tudni, hogy melyik megyéből hova kerülnek a dolgozatok. Az eljárást a pedagógusi versenyvizsgákon már alkalmazzák, és most az érettségire is kiterjesztenék.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) közleményben üdvözölte a minisztériumi döntést. „Így sem a végleges eredményekre, sem a javító tanárokra nem vetül a gyanú árnyéka" – mutatott rá Simion Hăncescu, az FSLI elnöke.
Logikátlan az oktatási minisztérium terve,
amely szerint az érettségi dolgozatokat más megyékben javítják ki, erre Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő hívta fel a figyelmet.
A főtanfelügyelő szerint két akadálya is van az új javítási módszernek, ebből egyik a magyarok által lakott megyéket érinti. A háromszéki főtanfelügyelő szerint, ha sorshúzással döntik el, hogy melyik megyébe kerülnek például a háromszéki érettségizők dolgozatai, akkor előfordulhat, hogy Tulcea megyében fogják azokat kijavítani, ott viszont nincsenek magyarul értő tanárok.
A másik probléma minden romániai megyét érint, hiszen azok mérete nem azonos. Kiss Imre szerint Kovászna az ország egyik legkisebb megyéje, ahol idén 1520 végzős érettségizik, és a központokba számukkal arányos érettségiztető tanárt toboroztak.
Ezzel szemben egy nagyobb megyében három-négyezer diák is beiratkozott a záró vizsgára, ha egy ilyen megyéből érkeznek a dolgozatok Háromszékre, azok javításához nem lesz elegendő pedagógus, hiszen a módszertan szerint egy tanár legtöbb száz dolgozatot javíthat. Ezzel szemben abban a megyében, ahol túl sok a javító tanár az 1 500 háromszéki dolgozatra, a tanárok kevesebb dolgozatot javítanak és elesnek a plusz bevételtől.
A főtanfelügyelő azt is nehezményezte, hogy az új javítási módszert röviddel az érettségi kezdete előtt kívánják bevezetni, minden előzetes dokumentálódás nélkül.
Az idei érettségi június 8-án a szóbeli és kompetenciavizsgákkal kezdődött, ezek június 26-án érnek véget. Az írásbeli vizsgák június 29-én, hétfőn kezdődnek a román nyelv és irodalom megmérettetéssel, 30-án anyanyelvből, a következő napokban pedig a szaknak megfelelő kötelező és választható tárgyból mérettetnek meg a végzősök.
Az eredményeket július 6-án délig kell kifüggeszteni, az óvásokat 9-ig bírálják el. A végleges érettségi jegyekről július 10-én értesítik a diákokat.
A minisztérium adatai szerint az idei megmérettetésre közel 170 ezer diák iratkozott be, több mint 7000-en tavaly végeztek.
Hargita megyében idén 2848 középiskolai végzős közül 2310-en iratkoztak be az idie érettségire.