19 százalékra csökken az áfa
MEGOSZTÓ
Tweet
Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?
Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...Hegyi túrázók, figyelem!
A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.Bombahír az egyik Wizzair-gépen
Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...Olcsóbban vásárolhatunk
ÍRTA: UH.RO
A jogszabályt 306 képviselő támogatta, ketten ellene voksoltak, egy képviselő tartózkodott. Hatályba lépéséhez még az államelnöknek kell aláírnia a törvényt.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elmondta, hogy az adócsökkentések következtében 12 milliárd lejjel kevesebb pénz folyik be az államkasszába jövő évben, így Romániának magasabb államháztartási hiánya lesz, mint amekkorát korábban vállalt, de a deficit nem haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát.
Románia az év elején 1,83 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vállalt nemzetközi hitelezőivel szemben, akik ellenzik az adócsökkentést.
A Mediafax hírügynökség szerint a hatóságok nemrég arról tájékoztatták Brüsszelt, hogy a 2016-2018 közötti időszakban az államháztartási hiány nem haladja meg az 1,2 százalékot. Most viszont a pénzügyminiszter azt közölte, hogy a deficit eléri a 2,8-2,9 százalékot, ami erőfeszítésekkel mérsékelhető 2,5 százalékra. Az Európai Bizottság korábban arra figyelmeztette Bukarestet, hogy az adócsökkentés következtében az államháztartási hiány elérheti a GDP 3,5 százalékát.
Teodorovici szerint Románia azon EU-tagállamok közé tartozik, ahol az egyik legmagasabb áfát alkalmazzák, most viszont azzal dicsekedhet, hogy az egyik legalacsonyabb szintre csökken ez az adó.
"Külföldi partnereink meg fogják érteni, hogy Bukarest kész tartani a 3 százalék alatti államháztartási hiányt. Romániának bátorságról, ugyanakkor a fenntartható költekezés felelősségéről is tanúságot kell tennie" - mondta a pénzügyminiszter, aki megköszönte a szociáldemokrata Victor Ponta miniszterelnöknek, hogy támogatta ezt a liberális intézkedést.
Ponta hétfőn bejelentette, hogy a 19 százalékos áfa akár január 1-je előtt is bevezethető. A pénzügyminiszter is közölte, hogy jelenleg tanulmányozzák ennek lehetőségét, és közölte, "több mint 50 százalék esély van" arra, hogy ez megtörténjen.
Az adótörvény egyebek mellett eltörli az osztalékadót, az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadót, valamint az üzemanyag pótlólagos, hét eurócentes jövedéki adóját.
mti