Miután Magyarországon bajnoki címeket söpört be és világbajnokságokon indult, egy verseny alkalmával Romániában is rajthoz állt. Annyira beleszeretett a tájba és rabul ejtették a murvás, makadám utak, hogy itt maradt nálunk és két bajnoki címet be is gyűjtött. Idén, mindamellett, hogy másodszor fogja védeni a bajnoki címét, már rallyverseny szervezésével is foglalkozik. Először szervezik meg a szezonnyitó versenyt, de szeretne ebből hagyományt csinálni. A nagy szervezések közepette erről faggattuk Szabó Gergő autóversenyzőt.
Gyerekkorában szinte miden gyerek autóversenyző akar lenni. Neked mikor volt az a pont az életben, amikor ez valósággá vált?
Gyakorlatilag nekem az egész életem a benzingőzben zajlott, korán megfertőződtem ezzel az egész dologgal, ugyanis édesapám műhelyében mindig versenyautók álltak. Igaz ő nem versenyzett, hanem a versenyautók felkészítésében segítkezett. Nálunk Magyarországon az akkor top menők autóikat ott készítették fel a budaörsi műhelyünkben. Öt-hat évesen már a bukócsövek között mászókáztam, nem a játszótéren. Ahogy megszereztem segédmotorra az engedélyt, 14 évesen elkezdtem motorral versenyezni. Magyarországon három bajnoki címet szereztem endúróban és ennek kapcsán kerültem ide Erdélybe is.
18-20 évesen elkezdtem rallyval foglalkozni és most elmondhatom, azt hogy egy jubileumi szezont fogok kezdeni 2011-ben, ugyanis '91-ben mentem először rally versenyen egy Ladával és azután nagyon sok, a top kategóriától kezdve WRC-n keresztül a mostani N-es autóig mindennel versenyeztem, így most a 20. szezonomat kezdem el. Az elmúlt 30 év, vagy amióta az eszemet tudom benzingőzben telt el, szóval innen az autósport iránti szeretet. Nem tudom, hogy meddig fogom még csinálni, de már arra is gondoltam, hogy az aktív versenyzést most a 20. szezonnal zárnám le.
Idén másodjára kellene megvédd a bajnoki címedet . Milyen egyéb célt tűztél ki?
A cél az természetesen az, hogy megvédjük a bajnoki címünket és másodsorban versenyrendezéssel szeretnénk foglalkozni, illetve természetesen hobbi szinten továbbra is rajthoz állnék. Most szeretném magam kipróbálni kicsit másképp, versenyző fejjel gondolkozni a versenyszervezésben. Ez számomra is egy teljesen új terület, egy-két ilyen kisebb rally show-t már szerveztünk Magyarországon is.
Valahol nyilatkoztad, hogy te talán már innen Erdélyből mész nyugdíjba.
Ahogy a magyar mondja, három a magyar igazság, én úgy gondolom, hogy ez az aktív pályafutásomnak egy méltó befejezése lenne, egy harmadik Román bajnoki cím.
Ahogy már mondtam, teljesen nem tudok és nem is fogok elszakadni az autósporttól. A versenyzés mellett versenyautó-építéssel és felkészítéssel is foglalkozunk. Tavaly például Titi Aurnak csináltunk egy autót, amivel eredményesen szerepelt a román bajnokságban. Ezt a vonalat mindenképpen szeretném tovább vinni. Mostanában annyira sok időt töltök itt, hogy vásároltam egy ingatlant és belekezdtem egy építkezésbe. Simán el tudom képzelni, hogy egy évben 5-6 hónapot Magyarországon vagyok és 5-6 hónapot pedig itt töltök el. Szeretek itt leni.
Mi ejtett ennyire rabul Erdélyben?
Ez az egész a motorozással kezdődött. Az endúró motorozásnak is az a szépsége, hogy nagyon közel kerülsz a természethez és ez volt az első dolog itt Székelyföldön, ami megragadott. Azok a hegyek, meg az egész környezet iszonyú jó adottságokkal rendelkezik a motoros illetve autós versenyzéshez. Ez vezetett szép lassan oda, hogy azt mondtuk három évvel ezelőtt, hogy induljunk el egy román versenyen. Rallyparadicsomnak is tekinthető a murvás, makadámos utak miatt, amik itt vannak a környéken. Először 2008-ban álltunk rajthoz a Brassó Rallyn, ami a Román bajnokság egyik futama. Minden terv nélkül szerettük volna megnézni, hogy milyen Romániában a rally.
Végül annyira megtetszett a pályák a színvonala, hogy itt ragadtunk. Ahogy említettem, elég régóta űzöm ezt a sportot, otthon már unalmassá vált a versenyzés. Valahogy elvesztettem a motivációm az otthoni bajnokságban, mert évről évre mindig ugyanazokon a pályákon versenyeztünk majdhogynem ugyanazokkal a versenyzőkkel. Az új pályák, az új környezet, teljesen új kihívást jelentett számomra. Aztán abból az egy versenyből az lett, hogy végigcsináltuk az egész bajnoki szezont. Jól is sikerült, mert rögtön a másodikak tudtuk lenni abban az évben. Az eredmények meghozták a támogatókat is, így sikerült szert tennünk erős és stabil szponzorokra. Szerencsére az eredmények is minket igazoltak, tehát minden szépen és jól alakult.
Eddigi pályafutásodon melyik volt a legnagyobb szakmai siker illetve melyik volt számodra a legnagyobb megmérettetés?
Amire a legbüszkébb vagyok, az a 2009-es bajnoki címem, mert egy „idegen országban", egy idegen mezőnyben mindig nagyon nehéz versenyezni, pont azért mert nem ismered a pályákat, az ellenfeleket. De a rally erről szól, az improvizációról és a csapatmunkáról, hogy összhangban legyél a navigátoroddal, összhangban legyél a csapatoddal. Fontos hogy egy olyan technikával – mert technikai sportról beszélünk – végig tudd csinálni úgy, hogy ne hibázz, ne ess ki, mert itt a pontok összeadódnak a nyolc futam alatt. Úgy felépíteni a teljes szezont, hogy minden működjön nagyon nehéz egy idegen országban, annak ellenére is, hogy már otthon érzem magam benne.
Mint versenyző, a legnagyobb élményem a két világbajnoki futamom. Volt szerencsém elindulni még 2003-ban a legendás Monte Carlo Rallyn, amit idén rendeztek meg századjára, tehát elég idejében kezdték a fiúk. A másik ilyen meghatározó élmény az a norvégiai világbajnokságon volt, amikor részt vettünk hasonló gyorsaságikon, mint amire most is készülünk. Itt volt alkalmam befagyott tavon autózni, meg olyan havas utakon és környezetben, ahová bármikor visszamennék, hogyha lenne rá lehetőségem.
Tavalyhoz képest változott-e a csapat esetleg veled történt-e valami változás?
Nem volt különösebb változás, idén is a Jack Daniels Rally Team a főtámogatóm és velük fogunk rajthoz állni. Az autó lehet, hogy változni fog, a tavalyi Mitsubishi Evo 9-es helyett egy újabb Evo 10-esel fogunk menni, de az még nem áll úgy jelen pillanatban, hogy el tudjuk rajtolni vele a szezon elején. Lehetséges, hogy csak a szezon felétől fogunk autót váltani.
Hogyan készültök a 2011-es szezonra?
Igazság szerint nem nagyon készültem külön. Ez a 2011-es évi versenyszervezés minden energiámat felemészti. A cél az, hogy ezt sikeresen le tudjuk bonyolítani és aztán tudok majd a szezonra gondolni, hiszen az csak április közepén kezdődik a már említett brassói futammal. Nem lesz különösebben eltérő az edzésem, egy kicsit komolyabb fizikális felkészülést szoktam ilyenkor csinálni. Az idő nagy része a támogatók keresésével és a kapcsolatok építésével telik el, hiszen a technikai sportok nem tartoznak az olcsó sportok közé.
A tavalyi bajnoki címvédés örömére te nyírtad a segédpilóta a frizuráját. Idén készültök ilyesmi fogadalommal?
Valóban volt egy ilyen fogadalmunk, mivel nekem szinte mindig rövid a hajam a másodpilóta is azt mondta, ha megnyerjük levágja a haját. De egy kicsit ódzkodott, így segítenem kellet neki. Idénre még nem terveztünk ilyen fogadalmat, de talán az idő majd hoz valamit.
Többször is utaltál arra, hogy versenyt szerveztek.
Igen. Amikor tavaly télen itt a környéken tartottunk egy csapattalálkozót Titi Aurelékkal, akkor volt alkalmam a Hargita néhány erdős szakaszán autózni és amikor megláttam a befagyott Zetelaki víztározót, akkor azt mondtam, ez az a hely ahol versenyt kell szervezni. Innen indult az ötlet, hogy csináljunk egy Winter Rally-t, ami a maga nemében eléggé egyedülálló Romániában. Én úgy tudom a hetvenes években volt egy rally futam, ahol még havon versenyezhettek a román pilóták.
A téli felkészülés az általában úgy zajlik, hogy kimegyünk és havon autózunk, hiszen ez az alapja, hogy a hóban tanulj meg jól menni. Itt egy kicsit lassabban történnek a dolgok, így jobban kontroll alatt tudod tartani az autódat. Ezt fontosnak tartom a profik és az amatőrök részéről is. Sőt bárki, aki vezet ajánlott télen kimenni egy üres parkolóba és gyakorolni, hogy reagál az autó a váratlan helyzetekre. Megtanulod, mik a te és az autód korlátai.
Alapvetően két versenyt szeretnénk csinálni, egyrészt a profi illetve az amatőr versenyzőknek. A verseny február 25-27 között lesz megrendezve, a neve Dunlop hó rally (Dunlop Winter Rally). Az egyik része a profikról szól a szombati napon, itt hét szakasz kerül megrendezésre. Négy alkalommal foguk menni a már említett Zetelaki víztározón és három alkalommal fönt a Hargitán, ami Ivótól Libánig egy húsz kilométeres szakaszon tart.
Vasárnap kezdetét veszi egy másik kategória, ami az amatőr versenyzőknek és az utcai autósoknak szól, a tavon. Nekik csak itt lesz megrendezve a tó jegén, mert itt magadban és másban sem tudsz kárt tenni. Nyilván a biztonsági feltételek betartására törekszünk és minden olyan biztonsági szervet (mentő, búvár, tűzoltó) kirendeltünk, akik közbe tudnak avatkozni, ha valami történik. A tó szakembereivel folyamatosan mérjük a jég vastagságát is. Talán mi vagyunk a csapattal az egyetlenek, akik még azt várják, hogy nagyon hideg legyen. Jelen pillanatban 30 cm a jég vastagsága, ami akár egy kamiont is elbír. Ahhoz, hogy versenyezni lehessen minimum 20 cm körül kell lennie a jégvastagságnak, ez már biztonságos.
Nyilván, hogy ha egy olyan felmelegedés lesz, amitől veszélyessé válik a versenyzés, akkor az amatőr részét le kell fújnunk a versenynek és a tavat nem tudjuk használni. A versenyt akkor is megtartjuk, de csak a profiknak a szombati napon, az Ivói szakaszon. Eddig úgy néz ki jól alakulnak a dolgok és én bizakodva figyelem az időjárás előrejelzést. Jó volna ha megmaradna a jég, így nem csak a versenyzők, hanem a nézők is élvezhetnék a versenyt. Egy keresztben csúszó autó érdekes látványosság lehet a kilátogató nézőknek is, akik vasárnap saját maguk tudását is próbára tehetik. Nekik már reggeltől lesz egy iratkozás és a tavon gyakorlási lehetőség tizenegyig, majd utána veszi kezdetét az amatőr verseny, amivel zárjuk is a hétvégét.
Egyébként pénteken 17 órától lesz egy gépátvétel, ami Udvarhelyen a főtéren történik és 19 órától a városháza előtt felállított dobogóról ünnepélyesen elrajtolnak a versenyzők. A kilátogató érdeklődök megtekinthetik az egész mezőnyt, ugyanis felsorakozik az összes induló autó, amiket közelebbről is szemügyre lehet venni.
Hány csapatot vártok a versenyre, lesznek-e más nemzetiségű versenyzők?
A nevezésekkel úgy állunk, hogy ez a magyarokat jobban érdekli, egyelőre több nevezőnk van Magyarországról, mint Romániából, amit nem igazán értek. Hiszen itt vannak a hegyek, ezek az erdei utak, amik lehetőséget biztosítanak a versenyzőknek. Egyelőre úgy látom a két ország mezőnye fog itt összegyűlni, de egy-két érdeklődő volt Ausztriából és Csehországból is. A versenyen olyan 40-50 résztvevőre számítunk, a profikat tekintve. Nekem külön öröm hogy összehozhatom a két ország versenyzőit.
Ez a verseny pontok szempontjából beszámolódik valamelyik bajnokságba?
Igen ,a Román Rally Bajnoksággal párhuzamosan futó Román Rally Sprint első futama lesz. Ez az alapfeltétele annak, hogy a későbbiekben visszaállítsuk a Hargita rally fényét és bajnoki futamot is tudjunk rendezni. Hagyományt szeretnénk ezzel elindítani és amennyiben a támogatóink is elégedettek lesznek, évről évre megrendezzük ezt a versenyt.
A kilátogatóknak milyen látványos pontokat ajánlasz, ahonnan követhetik a versenyt?
A verseny központja a Zetelaki víztározó strand részénél lesz a verseny ideje alatt. Itt lesz a szervíz park is, így testközelből láthatják, hogyan zajlanak a dolgok és természetesen a látványos jégrally is itt lesz. A másik szakasz Ivóból fog rajtolni, ahová csak egy darabig engedjük fel az autókat, onnan egy kis sétával el lehet érni a szakasz egyik technikásabb, gyors részét, ami még látványos, ez pedig Libán környékén ér vissza az erdei út a főútra és előtte 200 méterrel lesz a cél. Ez a két pont, ami jól megközelíthető és látványos és természetesen várunk minden érdeklődőt a helyszínen.