Az élhető város: fejlődik a kórház
MEGOSZTÓ
Tweet
Felnőtteknek belépni tilos!
A konyha minimál, a terasz olaszos, a lift pedig román....Minden, amit a sertéspestisről tudni kell
Hogyan terjed, mik a tünetei, miért veszélyes és mit...Nem lesz villany egy udvarhelyszéki településen
A villanyt csütörtökön reggel veszik el. Kattints és...Szasza
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Az önkormányzat alárendeltségébe tartozó kórház újabb pénzösszegeket kapott ebben a hónapban a szakminisztériumtól. Közel négymillió lejre vásárolhat a kórház új gyógyászati eszközöket, illetve végezhet felújításokat az épületegyüttesben.
Még szeptemberben 751 ezer lejt, második részletként pedig 978 ezer lejt kapott a székelyudvarhelyi kórház, a fennmaradó összeghez pedig novemberben jut hozzá az intézmény.
Jelentősen bővül a műszerpark, hiszen csak erre több mint kétmillió lejt kapott a kórház: lesz új komputertomográf (CT), ami november 16-án érkezik – tudtuk meg Lukács Antal intézményvezetőtől. Továbbá csontsűrűség-mérő, hasi ultrahang készülék a fertőző osztályra, két modern műtőasztal, illetve egy elektrosebészeti platform ízületrögzítővel, de ez csak a néhány eszköz, amit felsorolt az igazgató.
Összesen 1,365 millió lejből újítják fel a fizioterápia, a belgyógyászati, az ideggyógyászati, a kardiológiai, a bőrgyógyászati, a nőgyógyászati és az intenzív osztályokat.
„Sokkal többet fejlődtünk, mint azok, akik csak beszélnek róla. Mi csak arról beszélünk, ami már megvan" – mondta kérdésünkre Lukács Antal. A kórházban jelenleg 74 szakorvos dolgozik, 16 más felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező személy, 341 asszisztens, illetve 84 segédápoló.
Egy kis kórháztörténet A régi kórház főépületét 1886-ban építették, de anyagi alapjainak egy része még a század ötvenes éveiben összegyűlt. Az 1849-ben a Székelyföldre benyo¬muló osztrák és orosz hadsereg a katonák számára rekvirált javakért (búza, kukorica, zab) pénzt fizetett, amit egy udvarhelyi családnak adott át. Dr. Mátyus András kutatásai szerint ettől a családtól szerezték vissza a pénzt az események után tíz évvel, és ez képezte a felépítendő vármegyei közkórház első anyagi alapját. Az alapot bővítették: a büntetések egy részét is hozzácsatolták, illetve 1878-ban az akkori lottóból befolyó pénzből maga Ferenc József császár adott támogatást a kórházra, valamint a vármegye is hozzátette a részét. Ez az épület a mostani fül-orr-gégészeti osztály épülete, az új kórház az 1977 és 1982 között épült. |
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|
|