Aki lakótelepen lakik, a szó szoros értelmében lépten-nyomon találkozik ezzel a mindennapos problémával: a járdákra és gyalogátjárókra (illetve azoknak a közvetlen közelébe) parkoló gépkocsik szemtelenül elszaporodtak. Olvasóinktól legalább két-háromnaponta kapunk olyan leveleket, amikben szabálytalanul, illetve pofátlanul leparkolt autók képei vannak, érdemes benézni a Szégyenfalra, ami jórészt ezekkel van tele.
Székelyudvarhelyen több olyan utca is van, szélességtől és forgalomtól függetlenül, amelyeken megfigyelhetjük ezt a jelenséget. Nemcsak egy babakocsit nem lehet eltolni a járdán parkoló kocsiktól, de még a gyalogosnak is le kell lépnie az úttestre, mert nincs meg az a minimális távolság sem az autó és a bokor (vagy épület) között, hogy ott elférjen.
A Szabók utcáját idén újraaszfaltozták, a járdákat is felújították – ebből a szempontból tarthatatlan volt az ottani állapot. De a parkolási rossz szokások a felújítást követően egyáltalán nem tűntek el, sőt! Több olvasónk is jelezte a városnak abból a részéből, hogy ugyanazok az autótulajdonosok rendszeresen ugyanazokra a helyekre állnak meg,
állandó bosszúságot okoznak
egymásnak, illetve a járókelőknek is. Egy rövid terepszemle során bármikor meggyőződhetünk arról, hogy mi történik az Építőkben és a Szabókban: habár kétsávos út van, több gépjármű rendszeresen a járdán parkol, sok esetben nem félig, hanem teljesen.
Néha az is felmerül az ott lakókban, hogy hogyan lehetett egyáltalán leaszfaltozni a járdákat, annyira bevett szokássá vált a gyalogosoknak fenntartott helyen való többórás állomásoztatás.
Vannak olyan szűk utcák, amelyek elméletileg kétirányúak, de az út keskenysége és a parkoló kocsik miatt gyakorlatilag egysávosként működnek – ilyen például a Tavasz sétány. Az, hogy melyik nemlétező sáv használható, attól függ, hogy melyik irányból jön a gépjármű és hogy melyik sofőr előzékenyebb a találkozásnál.
Olvasónk képe
A Függetlenség sugárutat gyakorlatilag végig parkoló autók díszítik – a sugárútnak vannak szűkebb részei (pl. a Bethlen-lakótelepi rész, itt egyirányú a forgalom) és szélesebbek is. A Tábor-lakótelepen (ahol meglehetősen széles az úttest) mindkét oldalon lehet parkolni rajta – ez nem is lenne gond, az viszont már igen, hogy az autók sokszor a gyalogátjárókra, illetve azoknak
a közvetlen közelébe is leparkolnak,
nem törődve azzal, hogy ez az állapot veszélybe sodorhat gyalogost és autóst egyaránt.
Ioja Viorel helyi közlekedésrendészeti vezető portálunk kérdésére elmondta, hogy a lakótelepeken tilosban parkoló sofőrök figyelmzetetése és büntetése mindennapos - ennek ellenére még mindig nagyon sok probléma van, hiába osztogatnak naponta 100 és 200 lej feletti büntetéseket a rendőrök.
Ioja szerint évekkel ezelőtt többek között ezért egyirányúsítottak néhány utcát, hogy mindkét oldalon lehessen parkolni, de ez sem elég: a lakótelepeken mindenképpen további helyeket kell kijelölni a parkolásra.
"Meg kell érteni az autóvezetőket is, egyszerűen nincs, ahol hagyniuk az autójukat" - véli Ioja, ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy sokszor meg lehetne oldani ezeket a dolgokat civilizáltan is, például akkor, ha a járdára felálló sofőr egy-másfél métert hagyna az épület, és a gépkocsi között, de sokan ezt a "szívességet" sem teszik meg.
Az ilyen jellegű parkolás nem udvarhelyi jellegű, hiszen ezeket a jelenségeket bármelyik városban megtaláljuk – de ez még nem jelenti azt, hogy nem kell rá megoldást keresni, ahelyett, hogy ezzel is romlani hagynánk a városunkat.