Megnyitották a Patkót
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Filmbe illő, Armageddonra emlékeztető lendülettel foglalják vissza a teret. | Fotó: Kakasy Botond
ÍRTA: KAKASY BOTOND
Pénteken 11 órakor Bunta Levente polgármester sajtótájékoztatóval egybekötött technikai átadón – jelentsen ez bármit is – nyitotta meg a felújított Márton Áron teret. Az eseményen jelen volt az alpolgármester, néhány tanácsos, a polgármesteri hivatal néhány szakembere valamint a téren végzett munkálatokat kivitelező cégek képviselői.
A polgármester összefoglalta, hogy milyen jellegű munkálatok zajlottak a téren. Bár a legelső tervben csak a tér burkolatának cseréje, illetve a patkót formáló fal megerősítése szerepelt, ezután jött az ötlet, hogy a tér körül haladó vezetékeket a villanyoszlopokról a föld alá helyezzék, ezzel is a tér megszépülését segítve.
„Ez azt jelentette, ásni kell. Ha már megbolygattuk a rétegeket, akkor azt mondtuk, hogy a vízvezetéket is, amelyikre ráakadtunk, azt kicseréljük.[...] A vízvezeték cseréjét azt, az Aqua Novára hárítottuk az Urbánán keresztül, majd ezt követően a kopjafákat is felújíttattuk, hisz már pár évtizedesek.[...] A kopjafák cseréje, kezelése 10 267 lej plusz áfa volt" - számolt be a polgármester.
Az eredeti tervekben a tér két oldalán húzódó járda aszfaltréteget kapott volna, de néhány tanácsos javaslatára, akik úgy gondolták, ez nem illene a kockaköves tér nyújtotta látványba, végül úgy döntöttek, azokat is kockakővel rakják ki – részletezte Bunta a gyalogosokat érintő részt, ami 51 000 lejbe került.
A tér bal oldalán lévő fák sorsáról a közvélemény döntött, ugyanis a polgármesteri hivatal egy felmérést végeztetett. „Fele-fele volt az arány szinte, akik azt mondták, hogy ki kéne vágni, sokan mondták, hogy nem kéne kivágni, így aztán megnyestük őket és a kollégáim egy térrendezőt felkérve, a hiányzó három fát, úgy döntöttünk, egy ilyen módszerrel helyettesítjük (faládákba helyezett díszfák – szerk. megj.), egy ilyen módszerrel próbáljuk a teret zöldebbé varázsolni" - magyarázta az elöljáró a tér növényzetét érintő változásokat.
Lesz címer, de nem itt
A polgármester reagált arra a civil kezdeményezésre is, amely nemrég felhívta a figyelmet, hogy a tér felújításával, a valamikor a patkóívben díszelgő öt címert is vissza kellene állítani.
„A címerekre vonatkozóan az álláspontom az, hogy sokkal megvédhetőbben kezdeményezhetjük a címerek visszahelyezését az Eötvös József Líceumba, a várba, a várban található épület frontjára.
Miért mondom ezt? A jelenlegi törvények szerint, mivel az műemléknek minősül, a műemléket vissza lehet állítani eredeti állapotába, úgyhogy úgy döntöttünk, hogy az első címer-visszahelyezés, mivel ott védhetőbb Udvarhelyen, ott kéne, s ott kell sorra kerüljön" - tért ki a címerek kérdésére.
Ízlések és pofonok különbözőek
„De gustibus non est disputandum" hangzott el latinul is a szólás, de ez már a térre felkerült villanyoszlopokra és világítótestekre vonatkozott. Mások az ízlések – ismételgette a városvezető: elmondta, ő is szívesebben látna nagyobb lombkoronájú fákat, vagy nagyobb ládákat a téren, sőt, egy jobb házat is el tudna képzelni magának a jelenlegi szendvics háza helyett, de mindig a lehetőségekhez mérten kell gazdálkodni.
„A lámpaoszlopokra vonatkozóan annyit, hogy az ember megpróbál, a szegény ember, vízzel főzni. Nekünk megmaradtak lámpaoszlopok a körforgalom kialakítása és a Vizigótok utcája esetében. [...] Erről annyit, hogy egy beton talapzatra vannak helyezve, bármikor ki lehet cserélni őket, ha lesz pénz, ha olyan módosak leszünk, szebbre, kovácsoltvasra. Én is tudok elképzelni szebbet és jobbat" – fogalmazta meg gondolatait a polgármester.
Az udvarhelyiek véleményére vagyunk kíváncsiak
Bunta Levente szerint mindig akad tennivaló, ahogy a téren is mindig van, amit csinálni, mindig vannak újabb ötletek, amiket később megvalósítanak. „A következőkben is az ilyen jellegű észrevételeket figyelembe vesszük, jó néven vesszük, meghallgatjuk, és, hogyha indokolt, akkor meg is oldjuk.
Azt viszont azért elmondom, hogy nem szeretem, hogyha olyanok szólnak bele a dolgainkba, akik akár Budapesten veszik fel a fizetést, vagy Bukarestben. Itt az itteni emberek mondjanak elsősorban véleményt, akik nem csak itt laknak, de itt is dolgoznak" – summázta epésen.
Végül Benedek Árpád Csaba alpolgármesterrel közösen vették félre a behajtani tilos táblát és szabadították fel a teret a gyalogosok és a gépjárműforgalom előtt.
Ami a forgalmat illeti, mostantól a Városháza térről érkezve a református gimnázium előtt hajthatunk be a térre, ahonnan az Iskola utcába, a Baróti Szabó Dávid utcába mehetünk tovább vagy visszafordulhatunk a Patkó másik oldalán és a Bethlen Gábor utcára térhetünk: ide érve kötelezően jobbra kell térnünk.
A téren továbbra is fizetéses parkolóhelyek lesznek, a patkó alakzat jobb száránál, az út tengelyével párhuzamosan bal oldalon, míg a másik részen a fák alatt fenyőágasan parkolhatnak az autók, mindezt úgy, hogy egy sáv szabadon maradjon a forgalom számára.
A téren az első rendezvény augusztus 20-án lesz a Szent István napok keretében s ez lesz az ünnepélyesebb átvétele is a Patkónak.
Patkó-matek
A Márton Áron tér felújítása a következő költségekkel járt:
- tér burkolatának felújítás és a fal megerősítése (Viaduct Kft.) 330 000 lej
- villanyvezeték földbe helyezése (Eda Elekes Kft.) 61 256 lej
- kopjafák felújítása (Korondi Árcsó Kft.) 10 267,91 lej
- járda és gyalogátjárók kövezése (Viaduct Kft.) 51.065,93 lej
- térbútorok, dísznövények (Parkdekor Kft., Tehnoutilaj Kft.) kb. 40 000 lej.
Az említett összegek nem tartalmazzák a Áfa-t.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|
|
|
|
|