Itthon » Közélet

Csökkent a hamis riasztások száma

Telefonbetyárkodni jó – legalábbis ez volt néhány éve a helyzet, amikor a 112-es segélyhívó számmal többen poénkodtak, mint nem. Mára - szerencsére - változott a helyzet.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
oktoberitanacsules01

Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat

Kivételesen egy órával később kezdődik az...
56osfelvonulasUdvarhely

Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra

Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...
Kossuth utcába Kossuth címert!

Lyukas izék a főtéren

Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...

Szasza
Szasza
szerkesztoÍRTA: KATONA ZOLTÁN
2011. január 11., 17:32
0 hozzászólás. 

Néhány évvel ezelőtt még többségben voltak azok a telefonálók, akik szórakozásból, viccből hívták a 112-es segélyhívó számot, mint azok, akik balesethez, tűzhöz vagy más problémához riasztották a mentőket, a tűzoltókat vagy a rendőrséget. Habár a törvény bünteti a hatóságok félrevezetését, sok büntetést nem tudtak kiosztani, mert a legtöbb esetben utcai (kártyás) nyilvános telefonról vagy feltöltőkártyás mobiltelefonról riasztották a 112-es számon a mentőket, tűzoltókat. Gheorghe Filiptől, a megyei rendőrség sajtószóvivőjétől megtudtuk, hogy az 1991-ben megjelent és később módosított 61-es számú törvény 13. pontja pénzbüntetést ír elő az ilyen esetekre, ami 100 lejtől 500 lejig terjed. Más a helyzet akkor, ha bombariadóról van szó, ekkor már bűnvádi eljárást indítanak az elkövető ellen és ennek akár több eves szabadságvesztés is lehet a végkifejlete.

Az elmúlt egy-két évben jelentősen csökkent a telefonbetyárkodók kedve és hívásainak száma is: a 112 megyei diszpécserétől megtudtuk, hogy kb. 20%-ra tehető a hamis riasztások aránya, tehát tíz hívásból kettő bizonyul alaptalannak. A hamis riasztások azonban a mentők, tűzoltók, rendőrök közbelépését késleltethetik a valódi esetekben, s ez bizony akár emberéletekbe is kerülhet. Ugyanakkor az sem mellékes, hogy jelentős üzemanyag-veszteséggel is kell számolnia az adott mentő- tűzoltó- vagy rendőrautónak.

Néhány éve Hargita megyében is előfordult, hogy valaki egy betörést jelentett be és a helyszínre érkező rendőröknek azt mondta, hogy csak a gyorsaságukat szerette volna tesztelni – az illetőt akkor megbírságolták. A megyében többször fordult elő hamis bombariadó, Székelyudvarhelyen például kétszer is: 1999 márciusában és 2004 januárjában ki kellett üríteni a Bányai János Szakközépiskolát, mert (feltehetően) mindkét esetben egy-egy diák telefonon azt jelezte, hogy bomba van az épületben.

Gyanúsítgatások történtek akkor az iskolában, de senkire nem sikerült rábizonyítani a hamis riasztást, azóta is rejtély maradt, hogy ki(k) miatt kellett a diákság és a tantestület kimenjen az épületből, mert azt álarcos kommandósok és titkosszolgálati terrorellenes csoportok kellett átvizsgálják. Két éve a 112-es hívószámot adminisztráló Különleges Távközlési Szolgálat (STS) és az egyik mobiltelefon-szolgáltató indított egy ellenkampányt: a hamis riasztók mobiltelefonjaira román nyelvű figyelmeztető sms-eket küldtek. Úgy tűnik, hogy ez is hatásos volt, mert Hargita megyében jelentősen csökkent az ilyen riasztások száma.


0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."