Kínkeservesen született meg a Közbiztonságért Testület
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Itthon_Kozelet/tanacsules0131
ÍRTA: SZASZA
Másodszor alakult meg a Közbiztonságért Testület Székelyudvarhelyen: novemberben már összeültek az alapító tagok és elkészült a szabályzat, ám a hivatalos alapításig egészen a mai napig várni kellett.
Sok tűz között edződött
A kezdeményezők célja a kezdetektől fogva az volt, hogy a városi tanácshoz kapcsolják valamilyen módon a testületet, így adva hivatalos formát neki. Az alapítók 2011. év végi megbeszélései után december 21-én iktatták a polgármesteri hivatalnál a megalapításra vonatkozó tervezetet.
Fotó: Csedő Attila |
A polgáriak legutóbb a januári rendes havi tanácsülésen sürgették a határozattervezet megszavazását, ám a polgármester indoklása szerint az iratot december 28-án véglegesítették a hivatal munkatársai és attól számítva 30 napig kell azt kifüggesztve tartani, ezért a január 27-i tanácsülésen nem lett volna törvényes az ügyben szavazni.
Most sem maradt el a szóváltás: Molnár Miklós Bunta érvelésére válaszul egy pólót ajándékozott az RMDSZ frakciónak, melyen a „Milyen kevesen voltunk és milyen sokan maradtunk..." felirat állt. Ő maga egyébként „Jobb a helyzet mint Krajován?" feliratú pólóban érkezett a tanácsülésre.
Hány pofon kell a szavazatig?
Jakab Attila, Zöld-párti tanácsos kért szót, aki arra kérte a tanácsosokat, hogy ne vigyék el a megbeszélést személyeskedésbe és legalább ebben az ügyben ne legyenek megosztottak.
Az adok-kapok így sem maradt abba: a polgáriak azt szerették volna, ha minden módosítás nélkül fogadta volna el a tanács az előterjesztést, míg az RMDSZ soraiból többen is konkrétumokat szerettek volna látni az alapszabályzatban.
Erre több ötlet is érkezett: Benedek Árpád Csaba például kötelezővé tette volna, hogy a testületi tagok fogadóórákat tartsanak, a rendőrséggel közösen vitelezzenek ki akciókat és időnként számoljanak be a tanácsnak tevékenységükről. Szilveszter Sándor szerint a testületnek gondoskodnia kéne az olyanokról is, akiket különböző hivatalokban ér stressz, illetve bürokráciával terrorizálnak, ezáltal lelki sérelmeket okozva.
„Nem megyünk oda bohócnak"
A tanácsosok végül a teremben tartózkodó Nagy Pál véleményét is kikérték. A Közbiztonságért Testület egyik fő kezdeményezője élesen bírálta a tanácsosok viselkedését és arra kérte őket, hogy tegyék túl magukat ezeken a problémákon. Szerinte nem az a lényeg, hogy fennakadjanak a javaslatokon és módosítási kérelmeken, hanem, hogy minél hamarább megalakuljon a testület és végezhesse munkáját.
Nagy hozzátette, ez a viaskodás eredményezte azt a helyzetet is, hogy sokakat hiába kérnek fel a városi tanácsosi tisztségre, azt azzal hárítják el, hogy „nem jönnek ide bohócnak".
A felszólalás után érezhetően felgyorsult a munka. Két ponton módosult az eredeti tervezet, ezek szerint a testület módosíthatja alapszabályát, ám azt a tanácsnak jóvá kell hagynia, valamint a testület negyedévente elszámolással tartozik a tanács felé.
Végül közel másfél órás vita után a jelenlevő tanácsosok egyöntetűen, ellenvetés és tartózkodás nélkül megszavazták a tervezetet, így a Közbiztonságért Testület hivatalosan is létrejött és működhet.
Még egy rendőrség kell Udvarhelyre?
A különböző módosító javaslatok közt Bunta Levente a helyi rendőrség létrehozásának lehetőségét is említette. A polgármester szerint ezen is érdemes gondolkozni, bár a jogszabály nehézkes, így problémák is felmerülhetnek az alkalmazáskor, meg kell tehát vizsgálni, mi felelne meg Székelyudvarhelynek.
A helyi rendőrség törvénye 2011. január elsején lépett életbe, főként a közösségi rendőrségek struktúráját átvéve, kibővítve. Az országban elsőként az Arad megyei Pécskán hoztak létre ilyen szervezetet. Az ottani tanácsosok szerint fő előnye, hogy az embereket érintő kisebb-nagyobb problémákat egyből, a helyszínen lehet orvosolni.
Ezek a rendőrségi struktúrák közvetlenül az önkormányzatok alárendeltségébe tartoznak, feladatuk a közrend fenntartása, de ők ellenőrzik az építkezési engedélyeket, valamint a szabálytalanul parkolókat is megbüntethetik. Ez utóbbi hatáskörnek köszönhetően a Székelyudvarhelyen egyre inkább érezhető parkolási gondok megoldásában is segítséget nyújthatna a helyi rendőrség.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|
|
|