Igazság márpedig odaát sincs
MEGOSZTÓ
Tweet
Kinek a munkája mennyit ér?
Aki ott volt, látta, szerette, nevetett és vörösre...Nekünk, ha férfiak vagyunk
Mintha az udvarhelyi nők azért ültek volna be erre az...Mi vagyunk az Adria
Arról, hogy hogyan lehet férjhez adni kétszáz aranyért...Fotók: Csedő Attila
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Már csak a jövő évadban fogják játszani a Tomcsa Sándor Színház művészei a Csurulya Csongor által rendezett, a múlt héten bemutatott Rendes feltámadást. Akkor viszont biztosan sok előadást fog megérni, mert olyan.
Tamásit, illetve jellegzetes székely humorát istenigazából csak mi értjük – ez elhangzott az előadást beharangozó sajtótájékoztatón is. Ebben a Rendes feltámadásban pedig pont az a jó, hogy nincsen „túlszékelykedve".
Énekes bácsi (Fülöp Zoltán, a Csíki Játékszín vendégművésze) a pálinkázás után nem csapja a poros földhöz a kalapját, lázadó, de egyenes gerincű fia, Péter (Nagy Csongor) sem játssza túl a szerepét, de még a lány (Jakab Orsolya) sem az a felvágott nyelvű, tűzrőlpattant székely menyecske, akinek várná az ember.
Olyan, mint délen
Ez az előadás is, akárcsak évekkel ezelőtt a sepsiszentgyörgyiek által játszott A csoda (az Énekes madár átdolgozása) is azt bizonyítja, hogy Tamási darabjai, vagy novelláiból színpadra alkalmazott művei sokkal többek a megszokott népszínműveknél.
A képre kattintva galéria nyílik
Valami ahhoz hasonló misztikum lengi be a Rendes feltámadás, az Énekes madár, a Vitéz lélek, a Jégtörő Mátyás című műveket (és még jónéhány Tamási-elbeszélést, illetve az Ábel-trilógiát is), mint az egyes dél-amerikai írók regény- illetve novellavilágát, gondolok itt például Márquez Száz év magányára. Babona, istenfélés, valami megmagyarázhatatlan forrófejűség, meseszerűség.
A fából készült díszlet telitalálat – egyrészt misztikus, mint mások számára maga a székely ember és fából készült. Ehhez sem kell magyarázat. Nézve a színt, nem is tudod, hogy miből mi lesz, csak akkor, amikor a szereplők birtokba veszik – lesz asztal, lesz szék, lesz ágy és lesz koporsó.
Nagyon hiteles figura Terge (Szűcs-Olcsváry Gellért), igazi szószátyár, „nagy bőcs", ahogy errefele mondanánk, aki a néhány pohár pálinka után „meggajdul", nem bír magával. Hasonlóan Demeter (Dunkler Róbert) is egy álszent, rosszindulatú figura, akinél a gerinc valahol az udvaron kívül felejtődött.
Mindkét attitűd visszataszító, de sajnos olyan jellem, amilyent nemcsak a novella keletkezésének idején, hanem ma is nap, mint nap megtapasztalhatunk. Mert hiába a püspök kocsisa Énekes bácsi, az életben csak a megaláztatás jár neki – azonban hittel és humorral mindent túlél, illetve bízik abban, hogy egyszer majd, odaát vagy odafenn jobb lesz.
Nem lesz jobb
Mert eljön a végítélet napja. Az előadásnak ez a része kissé hatásvadász, de mindenképpen megdöbbentő – apa és fia ott állnak az angyal előtt, aki a sor végére küldi őket. Hiába dolgoztak és éltek becsületesen, a jutalom odaát is ugyanaz: kussolj, és állj a sor végére, sokan vannak rangban előtted.
„Nekünk többé ne trombitáljanak!" – üvölti vissza egyszerre apa és fia a nyitott koporsóból. Hát ne is. Mert ez annyira örök mondás, hogy talán az összes többi, a megmaradásról, a székelységről fennmaradt Tamási-idézet nincs ennyire erős.
És ez az, amit az egyszerű ember hallani akar – ez az, ami átvette a múlt rendszerben elhangzott csípős, cenzúrán átbújó színpadi mondatok helyét az eltelt húsz évben, ami szimbolizálja az egyszerű ember kiszolgáltatottságát, semmibe vételét. Azt, hogy a józsefattilai legutolsó menedéket, a hitet, az „egyszer valahogy úgyis lesz" reményét is elveszik tőle azok, akik rangban előbb tartanak.
De mi is az a rang? Az, hogy lopnak-csalnak-hízelegnek-hazudnak és a tetejében megpróbálják rád kenni, s a végén az arcodba nevetnek? Ez a rang? Tényleg ne trombitáljanak.
Igazság odaát sincs. Nem is volt s nem is lesz soha.
Még közel sincs vége! Ha további képeket néznél, kattints!