Mennyit ér trendinek lenni?
MEGOSZTÓ
Tweet
Kinek a munkája mennyit ér?
Aki ott volt, látta, szerette, nevetett és vörösre...Nekünk, ha férfiak vagyunk
Mintha az udvarhelyi nők azért ültek volna be erre az...Mi vagyunk az Adria
Arról, hogy hogyan lehet férjhez adni kétszáz aranyért...DJ Antal D, fotó: Molnár Tamás
ÍRTA: GÁL ELŐD
A G. Caféban rendezett kocsmaszínházi előadáson jártunk kedden este. Tóth Árpád a kortárs román drámaíró Gianina Cărbunariu Stop the Tempo! című drámáját szabta rá a Tomcsa Sándor Színház társulatának tagjaira: Fincziski Andreára, Mezei Gabriellára és Antal D. Csabára.
Ugyan a konkrét előadás késett, a beharangozott fél kilences időpontkor az Antal D. Csaba által alakított DJ megérkezett a színpadra és félórás lemezlovaglást mutatott be. Nem tudni, hogy hozzátartozott-e a darabhoz, de gyanítjuk igen, mert a színész pontosan tudta, mikor kell a keverőhöz nyúlnia. Biztosan végighallgatta már néhányszor a mixet.
Az idősebb generációból volt, aki fülét befogva ülte végig ezt a részt. Mi még bólogattunk, de nem sokáig. A sok vibráló fényeffektustól, a hangos zenétől és az ordibálástól az előadás felénél jómagam is fejfájással küszködtem. Sőt, azt is el tudtam volna képzelni, hogy az éjszakai élet ennyire intenzív látványa epilepsziás rohamot is kiválthat valakiből.
A boldogtalanság összehoz
Az előadás elején megismertük a három szereplőt: a 40-et elrúgó leszbikus nőt, a szüleivel élő, három munkahelyen dolgozó 30-as éveiben járó nőt, illetve a 23 éves, az előadás közepén megsüketülő DJ-t. Őket a bulihelyen összesereglett fiatal közeg elleni undor hozta össze. Legalábbis akkor még úgy tűnt.
Kiborító volt ilyen konkrétan szembesülni a fogyasztói társadalom egyénre gyakorolt hatásairól. Például, hogy a DJ, akinek a csaja lelépett egy sokkal menőbb szakmabelivel, DJ Fuck Big Dick-el, görcsösen készíti a szelfiket a lájkokért, és menő márkák cuccait kutatja a turkálókban. Jövőkép nélkül izzad a trendiségért.
A kemény társadalomkritika mellett annak is szemtanúi lehettünk, hogy mi viszi rá ezt a három személyt – akiknek kicsúszott életük irányítása a kezeik közül – arra, hogy még mélyebben ereszkedjenek a süllyesztőbe, egészen odáig, míg
nincs visszaút.
Ahogy ezt a Tóth Árpád rendezésekből megszokhattuk, végignevettünk az előadás háromnegyedét, utána mindenki nagyokat nyelve, magába meredve nézte a történet lezárását. Azt, hogy ez a három, saját boldogtalansága miatt a társadalmat hibáztató személy, találkozásuktól megrészegülten törvénytelen cselekedeteket követ el a tragédia bekövetkeztéig.
Az előadás után a barátaimmal beszélgetve kiderült, mindenki valami más szűrt le a darabból, szóval a fent leírtak, a történeten kívül szubjektívek. Volt, aki túl teátrálisnak találta az előadást, volt aki éppen eléggé teátrálisnak látta ahhoz, hogy tudja érzékelteni a három szereplő drámáját.
Abban azonban kiegyeztünk, hogy mindenképpen érdemes megnézni a Stop the Tempo! című előadást. Figyeljétek az eseményeket, hiszen a kocsmaszínházi darabot június közepén a Mokkában is előadják majd.