Meleșcanu: az államfőnek nincs joga ügynöklistát kérni

A Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) volt igazgatója szerint az államfőnek minden információ rendelkezésére áll, de ügynöklistáját a SIE nem köteles felfedni előtte.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
tuzolto

Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?

Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...
magashegyek

Hegyi túrázók, figyelem!

A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.
wizzair

Bombahír az egyik Wizzair-gépen

Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...

TeodorMelescanu
Teodor Meleșcanu
szerkesztoÍRTA: UH.RO
2014. október 15., 06:07
0 hozzászólás. 

Teodor Meleșcanu, az államfői tisztségre pályázó volt kémfőnök kedden sajtóértekezleten reagált Traian Băsescu előző napi nyilatkozatára, amikor a jobboldali elnök egy interjúban bejelentette: a szociáldemokraták elnökjelöltje, Victor Ponta kormányfő 1997 és 2001 között a SIE titkos ügynöke volt.

Az elnök azzal támasztotta alá állítását, hogy Ponta - a Legfelső Védelmi Tanácsot megkerülve - állítólag kormányhatározatot írt alá, amelynek értelmében nemcsak az aktív ügynök listája minősül államtitoknak, de immár volt ügynökeiket sem fedhetik fel a titkosszolgálatok.

Băsescu azzal vádolta Meleșcanut, hogy SIE-igazgatóként segített Pontának eltitkolni múltját.

"Az államfőnek bármilyen államtitokhoz hozzáférése van. Azzal, hogy (Meleșcanu) ezt megtagadta, megengedhetetlen precedenst teremtett a szolgálat történetében" - méltatlankodott Băsescu.

Meleșcanu elismerte, hogy nem adta ki Băsescunak a SIE ügynöklistáját, de arra hivatkozott, hogy a törvény értelmében a szolgálat forrásairól senki sem szerezhet tudomást, mert a szolgálat "belügye", hogyan szerzi meg az információkat.

Sajtóértekezletén sem cáfolni, sem megerősíteni nem akarta, Ponta állítólagos ügynökmúltját. A volt kémfőnök azt javasolta az újságíróknak, találkozzanak 30 év múlva: akkor majd válaszol nekik a SIE-vel kapcsolatos kérdéseikre. Meleșcanu szerint bárki, aki kilép a szolgálattól, 30 éves titoktartási kötelezettséget vállal. Kérdésre válaszolva hozzátette: Băsescunak nem kellett ilyen kötelezettségvállalást aláírnia.

Meleșcanu kifejtette: bármelyik volt SIE-ügynök felfedése kárt okoz a szolgálatnak, mert a "baráti és nem baráti" külföldi rokonintézmények újraértékelik az illető ténykedését azokban az országokban, ahol járt, és abból indulnak ki, hogy ellenséges küldetése volt. A volt kémfőnök szerint ezzel magyarázható az, hogy a volt ügynökök listáját is államtitokká minősítették. Băsescu viszont jelzésértékűnek találta, hogy éppen a Ponta-kormány hozott erről határozatot.

Ponta "merő hazugságnak" minősítette Băsescu állításait, és azt mondta: amióta 1995-ben elvégezte a jogi egyetemet, "betartotta a törvényeket, a hazáját szolgálta", és ezt fogja a jövőben is tenni.

Az államfői tisztségre 14 jelölt pályázik. A felmérések szerint az államfői tisztség sorsa a két legesélyesebb jelölt, Victor Ponta és Klaus Johannis, a Keresztény-liberális Szövetség jelöltje között dőlhet el a novemberi elnökválasztás második fordulójában.

Az államfő támogatását élvező Elena Udrea a közvélemény-kutatások szerint a harmadik-negyedik helyen áll, de támogatottsága nem éri el a tíz százalékot.

mti



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."