Önkormányzati bunyó: vissza a babaruhát
MEGOSZTÓ
Tweet
Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?
Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...Hegyi túrázók, figyelem!
A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.Bombahír az egyik Wizzair-gépen
Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...Összekapják a kampánykasszát?
ÍRTA: UH.RO, MANNA.RO
Az így befolyt összegből fedezné a Ponta-kabinet a szociális korrekciós kiadásainak egy részét, többek között azokat az egészségügyi hozzájárulásokat, amelyeket a 740 lejnél nagyobb nyugdíjjal rendelkezők fizettek, és amely befizetést az Alkotmánybíróság jogszerűtlennek minősített.
Az éves bevételkiesés a járulékfizetés megszűntetése miatt 1,1 milliárd lej, a visszafizetés –a tervek szerint – a következő 16 hónapban, részletekben történik majd.
A pártalapú önkormányzati háború
nem most kezdődött, már a PSD ellenzékbe szorulása is azért alakulhatott ki, mert a pártot vidéki klientúra építéssel vádolták. A demokrata-liberális pártok az Ungureanu-kormány hivatalba lépésekor jelezték, számítanak a kabinet kiemelt támogatására.
Ennek az Emil Bocot váltó kormányfő részben ellenállt, emlékezetes fordulat volt, amikor a költségvetés kiegészítést érintő kormányülést egyszerűen elhagyta, és azt nyilatkozta, nem hagyja zsarolni magát.
Emil Boc már tavaly jelezte: a vidéki városok, települések vezetői zsarolják a kormányt, és súlyos konfliktusokhoz vezethet, ha a párthűséget a visszaosztott pénzek mértéke határozza meg.
„Szarvánál kell megfognunk a bajt"
– fogalmazott a januárban menesztett kormányfő, aki szerint az önkormányzati támogatások tetemes része értelmetlen és felesleges beruházásokra ment el. „Nem kell parkot telepíteni a fákkal teli erdő közepébe" – szemléltette Boc az átgondolatlan költekezések jellegét.
Arra is van példa, hogy korcsolyapályát építenek ott, ahol járhatatlanok az utak, mondta a népszerűtlen politikus, és emlékeztetett: nagyon sok látványos, még 1989-ben kezdett beruházást egyszerűen nem fejeznek be az önkormányzatok, mert a cél nem a befejezés, hanem a látványos alapkő lerakás.
A PSD azonban évek óta arra figyelmeztet, hogy a demokrata-liberális kormányok „büntették" a korábban ellenzéki, szociáldemokrata és liberális, önkormányzatokat. Ezek a polgármesteri hivatalok például az európai alapok lehívásához sem kaptak segítséget, támogatást. Ugyancsak mellőzték azok a projektek a PSD-PNL párti településeket, amelyek az árvízi rehabilitációt szolgálták.
A politikai alapú osztogatás léptéke eltérő.
Van, ahol csak az árvízi segélyeket térítették el a polgármesterek, hogy azokat saját pártjuk kampányajándékaiként adják tovább. Van, ahol milliárdos tételekben megy az alkudozás.
Gheorghe Ștefan, Piatra Neamț demokrata-liberális polgármestere a Tăriceanu-kormányra vezeti vissza az aránytalan visszaosztás rendszerét. Ekkor ugyanis az általa vezetett város hiába kért költségvetés kiegészítést, nem kapott egyetlen lejt sem. Ezzel szemben egy 2000 lelkes, PSD-párti politikus által vezetett település, ugyancsak Neamț megyében 41 milliárd lejes támogatáshoz jutott.
A polgármester szerint a PDL nem tett mást az utóbbi hónapokban, mint „kompenzálta" a PSD éveken át tartó, igazolhatatlanul aránytalan osztogatását. A demokrata-liberális önkormányzatok ugyanis a kormányzati támogatások csupán 15 százalékát kapták meg – számításai szerint – az utóbbi években. (Gheorghe Ștefan ellen egyébként több ügyben is nyomozás folyik, többrendbeli visszaéléssel gyanúsítják)
Tavaly októberben 66,5 millió lejt osztott szét a Boc kabinet 1035 önkormányzat között. Ebből 550-et demokrata-liberális polgármester által vezetett település, 170 PSD-és, 135 PNL-és, 100 UNPR-és és 80 RMDSZ-es kézben volt.
A magyarlakta vidékeken
is kialakultak a támogatások körüli konfliktusok. Hargita megyében tavaly például Balánbánya, Gyergyószentmiklós és Farkaslaka folyamodott hiába támogatásért: a megyei vezetés szerint rossz pályázatot adtak le, a helyiek szerint azonban azért kerültek hátrányba, mert nem RMDSZ-es politikus áll az önkormányzat élén.
Az Ungureanu-kormány áprilisban összesen 648 millió lejt, azaz mintegy 148 millió eurót utalt ki a településeknek a tartalékalapból. Marosvásárhely kétmillió, a Maros megyei önkormányzat 5,6 millió lejt kapott, Szatmár megyének 17,913 lej jutott, Hargita megyének 21,036 lejt folyósítottak.
A Maros megyei önkormányzat áprilisi soros ülésén döntést hozott a pénzek leosztásáról a településeknek, a helyi költségvetések kiegyenlítésére, illetve az európai projektek önrészének fedezésére: a 142 C jelzésű megyei út felújítására, Maros megye integrált hulladékgazdálkodási rendszerére, valamint a motorsportparkra (és nem az Emil Boc által jelzett erdei parkra).
A Ponta-kormány bejelentésére, hogy visszakérik a már kiutalt támogatást Lokodi Emőke, Tamás Sándor és Borboly Csaba, RMDSZ-es önkormányzati elnökök jelezték: inkább perre mennek, mintsem hogy a pénzt visszajuttassák a központi költségvetésbe.