Könyv született a székely birkózókról
MEGOSZTÓ
Tweet
Szécsi a világ tetején (videó)
Volt francia válogatott labdarúgók méltatták a...Mi adjuk az egész román válogatottat
Ráadásul címvédőként utazunk a franciaországi...Ha október eleje, akkor irány az Ivóvölgye!
XI. kiadásához érkezett az Ivóvölgye...Székely olimpikonokról, világbajnokokról szól a birkózók könyve
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Sport-témájú helytörténeti kiadvány sajnos nagyon kevés jelenik meg napjainkban – egyrészt a kereslet sem túl nagy rá, másrészt ezeket általában olyan újságírók írják, akiknek nincs a zsebében akkora összeg, hogy azt nyomdaköltségre tudnák fordítani. Így volt ezzel Balázs Árpád újságíró, korábbi televíziós és rádiós műsorvezető is, akinek a székelyföldi birkózásról szóló kötete néhány napja jött ki a nyomdából támogatóinak köszönhetően.
A Székelyek, birkózók, erős emberek című kötet életrajzokból áll. A szerző bevezetője, valamint Bayer Zsolt kemény hangú utószava foglalja keretbe. A magyarországi publicista a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot pellengérezi és illeti kemény szavakkal, mivel szó volt arról, hogy a birkózás nem lesz benne 2020-tól az olimpia programjában – ez a kérdés azonban jóval a könyv megjelenése előtt eldőlt, a sportág továbbra is maradt az ötkarikás játékok programján.
Összesen harmincöt székelyföldi birkózó életútját mutatja be Balázs Árpád a múlt század első felének olimpiai bajnokaitól (Keresztes Lajos, Lőrincz Márton – utóbbiról, a korondi sportolóról korábban külön kiadványt is készített a szintén korondi származású szerző) egészen napjainkig, azokig, akik még aktívan birkóznak (pl. László Szabolcs).
Nemcsak udvarhelyszéki, hanem több háromszéki és marosszéki birkózó életrajza is helyet kapott a majdnem százoldalas kiadványban. Több olyan udvarhelyi vagy környékbeli születésű sportoló (pl. Kalapács Árpád, Szatmári Zsolt, Kovács Levente, Tamás Károly, Szabó László, Bálint József, László János és mások) szerepel a könyvben, akikről a fiatalabb udvarhelyi generációk talán nem is hallottak.
Szövege lehetett volna gondozottabb, becsúszott néhány helyesírási, fogalmazási hiba is, azonban ez az összképen nem változtat. Aki a székelyföldi birkózók több évtized alatt elért eredményeire, illetve küzdelmes életére (több birkózónak az aktív sportolás befejezése utáni életét is vázolja a szerző) kíváncsi, az mindenképpen lapozza fel Balázs Árpád könyvét. Alapos gyűjtőmunka után állt össze a kép a székelyek egyik hagyományos sportágáról. A kézilabdához hasonlóan ez a sportág is olimpikonokat, olimpiai, világ- és Európa-bajnokokat adott a nagyvilágnak.
(A könyv megvásárolható az Árnika könyvesboltban 25 lejért.)