Az élhető város: megújulhat a vár és a gimnázium
MEGOSZTÓ
Tweet
Sok hűhó semmiért... De mi a tanulság?
Maradt a régi alkotmány, de valami mégis...Igenre buzdított a polgármesteri hivatal, majd nem
Rövid idő alatt meggondolta magát a polgármesteri...Teljes a káosz a MOGYE tájékán, de még van remény
Megpróbáltuk összefoglalni, hogy mi minden történt a...Tamási Áron Gimnázium
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Még idén elkezdődhet a Székely Támadt vár, valamint a Tamási Áron Gimnázium felújítása – az elmúlt héten lezajlott csíkszeredai megbeszélés legalábbis ezt vetíti elő. Szakemberek és polgármesterek találkoztak kedden, ahol a székelykeresztúri múzeum, a dályai református templom, a derzsi unitárius vártemplom, valamint a bögözi református templom felújítási tervei mellett a vár és az iskola felújításáról is beszéltek.
A vár előzetes restaurálási terveinek véglegesítésére sikerült elkülöníteni 210.000 lejt, ugyanakkor ez kiegészült 350.000 lejjel, amelyből el lehet kezdeni az épület felújítását.
"Tulajdonképpen a vár falainak megerősítését és a bástyák felújítását foglalja magába a terv, a munkát szeretnék még idén elkezdeni" – közölte Bunta Levente polgármester a megbeszélés után.
A gimnázium helyzetéről is szó esett, elhangzott, hogy tervezés első része már elkészült, a felújítást a város valósítja majd meg. Egyeztetés történt a katolikus egyház vezetőivel is, hiszen az épület egyházi tulajdon. Reményeik szerint a tetőszerkezet kijavítása is megtörténhet még idén.
Védőháló a gimire
A gimnázium az udvarhelyi önkormányzat legutóbbi ülésén is ígéretet kapott arra, hogy az iskola tetőszerkezetének javítására megkapják a szükséges összeget. Laczkó György igazgató szerint, amennyiben a szükséges 300-400 ezer lej rendelkezésükre állna, a munkát egy nyár alatt el lehetne végzeni.
„Ki kell cserélni a korhadt gerendákat, a cserepek egy részét meg kell forgatni, illetve kicserélni, s az omladozó homlokzat elé egy védőhálót kellene felszerelni, hogy kizárjuk a balesetveszélyt" – közölte portálunkkal az igazgató.
Az egyházi tulajdonban levő iskola nem pályázhat uniós pénzalapokra, ezt az önkormányzat teheti meg – az Európai Regionális Operatív Program 2013-ra hirdet újabb pályázatot, az igazgató abban reménykedik, hogy a város majd sikeresen pályázik, ugyanis a gimi épületének teljes felújítása és felszerelése mintegy 4 millió euróba kerülne a becslések szerint.
A gimnáziumot 1909-ben kezdték építeni, 1911-ben már tanítottak benne, 1912-ben szentelték fel. Az impozáns épület azóta Székelyudvarhely egyik jelképe lett, jellegzetes szecessziós stílusával, a magyaros majolika díszítőelemeivel.
Kutatnának a várban
Elkészült a Székely Támadt vár restaurálásának hatástanulmánya, ezután következne a tervezés, illetve a munka megkezdése – amennyiben pénz lesz, idén ezt is el lehetne kezdeni.
A felújítással együtt átfogó régészeti kutatást is végzenének a várban – Sófalvi Andrástól, a Haáz Rezső Múzeum régészétől megtudtuk, hogy a tervben több javaslatuk is benne van: tovább kellene kutatni a 2009-ben elkezdett egykori bejáratot, de emellett az északi (Teleki) bástyában, a déli toronyban (Fóris bástya), a bejárat melletti, ún. nyugati bástyában és a vár belső területén (az iskola belső udvarán) is végeznének ásatást.
Ami a történetét illeti, Báthory István vajda 1492-ben kezdte átépíttetni az egykori kolostort várrá, ám leállt az építkezés, majd az 1562-65 évi székely felkelés leverése után indult újra, János Zsigmond fejedelem idejében – oklevelekből azt is lehet tudni, hogy 1571-ben még nem volt befejezve a vár, csak az 1630-as, 40-es évekre készült el teljesen.
1590 környékén jezsuiták voltak itt, a kolostort pedig a vár belső épületeivé alakították át – ez teljesen megegyezik az iskolaépület mai alaprajzával. 1599-ben az ősi jogaik visszaszerzéséért küzdő székelyek felgyújtották. A többszöri átépítés a 18. század elején, a kuruc időkben szűnt meg, 1706-ban Pekry Lőrinc kapitány leromboltatta, hogy ne kerülhessen az ellenség kezére.
A város a Kornis-családtól 1852-ben vásárolta meg, falai között 1891-re épült fel az akkori Állami Főreáliskola, a mai Eötvös József Szakközépiskola.
Egy lépéssel Csík mögött
A megyeszékhely ilyen szempontból előbbre jár, mint Székelyudvarhely: a Márton Áron Gimnázium 5,5 millió euró értékű felújítása jelenleg is folyik (az említett Európai Regionális Operatív Program segítségével), akárcsak a Mikó-vár teljes restaurálása.
Ha néhány évtizedet visszamegyünk, az 1968-as „megyésítés" után – habár a tervek Udvarhelyen régebb megvoltak – először Csíkszereda kapott „nagykórházat" a hetvenes évek elejére, az udvarhelyi néhány évvel később készült el.
De elkészült – és ez lenne a lényeg: hogy mind a restaurált Székely Támadt Vár, mind pedig a felújított Tamási Áron Gimnázium az élhető Székelyudvarhely ékkövei legyenek.
Hozzászólások | Szabályzat |
|
|