Tanácsavatás

Ki lehet tanácsos, ki nem, mi az eljárás, mit kell aláírni? Rövid szájbarágó.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
Bunta01

Leköszönt Bunta

Péntek délután beiktatják az új polgármestert, Bunta...
Gálfi Árpád és felesége mindenkivel kezett fogott fotó: Szabó Attila, Balogh Réka

Itt az új városvezetés - élő

Pénteken megalakul Székelyudvarhely új tanácsa,...
Jakab Áron Csaba

Folytatódik a boszorkányüldözés az RMDSZ-ben?

Az RMDSZ állítólag sokkot kapott, Jakab Áron Csaba...

varoshaza_kicsi
varoshaza_kicsi
szerkesztoÍRTA: SZASZA
2009. szeptember 29., 08:50
4 hozzászólás. 


Székelyudvarhely esetében már hosszú idő óta 19 tanácsosi mandátumot írhatnak ki, hiszen a város népessége 20.001 és 50.000 lakos között van. Nem lehet tanácsos a prefektus, az alprefektus, a polgármester, illetve a különböző közigazgatási tisztségeket betöltő személy sem. A korábbi gyakorlattal ellentétben az alpolgármester maradhat tanácsos is, ez 2008 előtt nem így volt.

A tanács megalakulása a választás lezajlása után maximum 20 nappal történik, az alakuló ülést a prefektus hívja össze. Magán az ülésen jelen lehet ő, vagy a helyettese és a település polgármestere, még akkor is ha az ő mandátuma még nem végleges (természetesen ez csak abban az esetben ha polgármestert is választottak). Ugyanakkor kötelező a tanácsosok kétharmadának részvétele is, amennyiben ez nem történik meg, a prefektus még kétszer hívhatja össze az ülést, három, majd hat napon belül. Ha ezeken sem alakul meg a tanács, a listán levő többi jelölt tölti be a hiányzó tanácsosok helyeit, viszont amennyiben ez nem lehetséges, új választást írnak ki a maradék helyekre.

Az ülést a legidősebb tanácsos vezeti a két legfiatalabb segítségével. Itt történik a tanácsosok betűrend szerinti, egyenkénti beiktatása, majd a román nyelvű eskü letétele, mely így hangzik magyarul: „Esküszöm, hogy tiszteletben tartom az Alkotmányt és az ország törvényeit, és jóhiszeműen megteszek minden tőlem telhetőt a város (község/megye) lakóinak érdekében. Isten engem úgy segéljen!” Miután a tanácsosoknak legalább kétharmada letette esküjét, a tanács jogilag törvényesen bejegyzettnek minősül.

Ezzel a tanács megkezdheti munkáját, akár rögtön meg is ejthetik az első rendes ülést. Ennek egyik napirendi pontja az alpolgármester megválasztása. Őt a különböző politikai alakulatok maguk közül jelölik, majd egyszerű többséges szavazással választják. Emellett a tanácsosok elnököt is választanak, aki legfeljebb három hónapig tölti be tisztségét. A tanács munkájának egyik alapfeltétele a havi rendes tanácsülés, amennyiben ennél többször ülnek össze, az rendkívüli ülésnek minősül.

Ha további kérdéseik, hozzászólásaik vannak a tanács működésével kapcsolatban, ne habozzanak jelezni a cikk utáni hozzászólások között.

címkék: tanacs valasztas

4 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat
avatar
SZFM
2009-09-29 11:30:30
Hogyan veszitheti el egy tanacsos a mandatumat? SZFM forever
avatar
szasza
2009-09-29 12:20:37
re:
A helyi közigazgatási törvény szerint tanácsost csak akkor függeszthetnek fel ha az előzetes letartóztatásba kerül.

avatar
SZFM
Hogyan veszitheti el egy tanacsos a mandatumat? SZFM forever
avatar
pityoka
2009-09-29 12:44:43
Bunta Leventét le tudja mondatni posztjáról a tanács? Bizalmatlansági indítvány létezik Buntával szemben?
avatar
szasza
2009-09-29 13:33:00
re:
Egy polgármester mandátuma megszűnik, amennyiben súlyos betegség miatt nem tudja elvégezni feladatit legalább 6 hónapig, avagy 45 napig ok nélkül nem látja el munkáját. Ezekben az esetekben a prefektus szünteti meg a polgármester funkcióját.

A polgármester leváltásáért népszavazást lehet kezdeményezni. Ezt a város lakosságának legalább 25%-a kell kérje és 50%+1 személy részt kell vegyen rajta.

Ezenkívül a polgármestert felfüggesztik pozíciójából ha előzetes letartóztatásba kerül, akárcsak az alporgármester esetén.

avatar
pityoka
Bunta Leventét le tudja mondatni posztjáról a tanács? Bizalmatlansági indítvány létezik Buntával szemben?

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."