Habár ez év márciusában ígéretet kapott az önkormányzattól a megromlott tetőszerkezet kijavítására, a Tamási Áron Gimnázium egyelőre még mindig abból a pénzből végez kisebb javításokat épületein, amit az önkormányzat átutal az iskolát birtokló római katolikus egyháznak.
Mint Laczkó Györgytől, a gimnázium igazgatójától megtudtuk, az elmúlt hetekben összesen hat cégtől kaptak árajánlatot a tetőszerkezet felújítására, s ezen a héten elkészül a felújítási terv – ez azért lenne fontos, mert akkor konkrét pénzösszegről lehetne beszélni a tetőjavítást illetően. Laczkó hangsúlyozta, hogy nem beszélünk restaurálásról, csak a tetőszerkezet biztonságossá tételéről.
Egy évre 150 ezer lejt fizet az önkormányzat (ez tavalyig csak 100 ezer lej volt), aminek nyolcvan százalékát az egyház javításokra, felújításokra fordítja vissza – ebből javították ki tavaly a bentlakás épületét, a főépületben szintén ebből javítottak és újítottak a Baróti-teremben, a kazánházban, a fizika-kémia laboratóriumban.
A tetőzet kijavítására azonban jóval több pénzre lenne szükség, de az oktatásügyi minisztérium sajnos nem tud beszállni a felújításba, hiszen az ezelőtt négy-öt évvel elkezdett iskola-felújításokat sem tudta mind kifizetni. Laczkó szerint ha az önkormányzat három-négy évnyi bér összegét kifizetné, abból ki lehetne javítani az iskola tetőszerkezetét.
Nagyobb omlás néhány éve volt, amikor vakolat, valamint díszítőelemek váltak le az épület homlokzatáról, beázás állandóan van. Rossz állapotban vannak ugyanakkor az iskola sportpályái is.
Egyelőre nincs előrelépés a gimnázium felújításának ügyében - az Európai Unió által finanszírozott Regionális Operatív Program kiírására csak jövőben pályázhatna az önkormányzat, de addig is tenni kéne valamit.
A gimnáziumot 1909-ben kezdték építeni, 1911-ben már tanítottak benne, 1912-ben szentelték fel. Az impozáns épület azóta Székelyudvarhely egyik jelképe lett, jellegzetes szecessziós stílusával, a magyaros majolika díszítőelemeivel. Az sajnos az utcáról is látszik, hogy a homlokzatról hámlik a vakolat, egyre-másra tűnnek el a díszítőelemek, s az idő vasfoga egyre jobban szétmarja az öreg iskolát.