A mi megyeszékhelyünk a legzöldebb
MEGOSZTÓ
Tweet
Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?
Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...Hegyi túrázók, figyelem!
A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.Bombahír az egyik Wizzair-gépen
Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...Csíkszereda élen jár a természetközeliség terén. Fotó: Transindex
ÍRTA: UH.RO/HÍRSZERK
Az egy lakosra eső zöldövezet tekintetében Csíkszereda a megyeközpontok között a második helyen áll, 181 hektárnyi zöld területével - az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint minden egyes csíki lakóra 42,7 négyzetméter jut.
Az abszolút rekorder a városok között Kapnikbánya: ötezernél alig valamivel több lakosa és 352 hektár zöldövezete van, tehát a lakók fejenként 662 négyzetméter "természetet" foglalhatnak el. Sok a zöldövezet még Kovásznán (83,6 m²/fő) és az Arad megyei Lippán (137 m²/fő).
A legzöldebb megyeszékhely Slobozia, 247 hektár zöldövezetével és mintegy 53 ezer lakosával: lakónként 46,3 négyzetméter zöldövezettel büszkélkedhetnek.
Az ország tíz legzöldebb megyeszékhelye között további négy erdélyi van: Beszterce (35,1 m²/fő), Kolozsvár (25,3 m²/fő), Nagyvárad (22,8 m²/fő) és Szatmárnémeti (22,6 m²/fő). Az Országos Statisztikai Hivatal módszertana szerint a köztulajdonban levő, belterületen fekvő parkok, virágágyások, az azokat körülvevő gyepszőnyeg minősül zöldövezetnek, ellenben a kertek, gyümölcsösök és temetők nem.
Marosvásárhelyen 13,6 négyzetméter zöldövezet jut egy-egy lakosra, Sepsiszentgyörgy pedig még szürkébb, lakónként 11,8 négyzetméter zöldövezettel. Az ország legkevésbé zöld megyeszékhelye Brassó: igazi betonrengetegnek számít, hiszen egy lakosra mindössze 5 négyzetméter zöldövezet jut, negyedannyi sem, mint Bukarestben (21,4 m²/fő).
Az Európai Unió irányelvei szerint városi környezetben minden egyes lakosra 26 négyzetméter zöldövezet kellene, hogy jusson. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ennél lényegesen magasabbra teszi a mércét: ajánlása 50 négyzetméter/fő - írja a Frissujsag.ro.