Egy év után megszületett a napszámostörvény
MEGOSZTÓ
Tweet
Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?
Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...Hegyi túrázók, figyelem!
A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.Bombahír az egyik Wizzair-gépen
Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...Bedohazi
ÍRTA: UH.RO
A napszámostörvény a magyarországi mintájára készült, tájékoztatott Derzsi Ákos. A lényege, hogy az életbe lépéstől kezdve bármely jogi személy alkalmi munkára, akár egyetlen napra is foglalkoztathat 16 évnél idősebb személyeket, munkaszerződés nélkül. Derzsi szerint ez a törvény a feketemunka ellen szól, hiszen a cégeknek ezáltal lehetőségük van hivatalosan fizetni a napszámosokat.
Egy évben ugyanazon munkáltatónál egy bizonyos személy nem dolgozhat napszámosként többet 90 napnál. Naponta maximum 12 órát lehet elszámolni, a kiskorúak esetében pedig hat órát. Óránként a munkáltató nem adhat kevesebbet 2 lejnél és többet 10 lejnél. A béreket kötelező módon naponta ki kell fizetni, a munka végeztével, a nettó összegre pedig a cég 16 százalékos adót fizet le az államnak.
A tervezettel ellentétben nem lesz napszámos könyvecske, a munkáltatónál lévő speciális napszámosregiszterbe kell bevezetni az alkalmi munkavállaló adatait és ledolgozott óráit. Minden hónap 5-ig a regiszter kivonatát le kell adni a Területi Munkaügyi Felügyelőséghez.
A napszámosok bére után sem a munkáltató, sem az alkalmi munkavállaló nem fizet társadalombiztosítást, illetve egészségbiztosítást.
Bár az ellenzék most sem akarta, a törvényt végül 158 igen, 128 nem szavazattal és két tartózkodással elfogadta a Parlament alsóháza.