Az élhető város: az újjáépült régi-új iskola
MEGOSZTÓ
Tweet
Sok hűhó semmiért... De mi a tanulság?
Maradt a régi alkotmány, de valami mégis...Igenre buzdított a polgármesteri hivatal, majd nem
Rövid idő alatt meggondolta magát a polgármesteri...Teljes a káosz a MOGYE tájékán, de még van remény
Megpróbáltuk összefoglalni, hogy mi minden történt a...Fotó: Kakasy Botond
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
2007-ben nagy lendülettel fogtak neki a Benedek Elek Pedagógiai Líceum régi-új épületének felújításához: a restitúciós törvény értelmében a főépület visszakerült a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tulajdonába, a Benedeknek ezért kellett új otthon után néznie.
Az egykori kisdedóvó, a Mária Valéria gyerekkert épületének felújítását pontosan négy éve kezdték el kormánypénzből, akkor még arról szólt a terv, hogy 2008-ban már ott kezdenék az új tanévet. Ez akkor nem sikerült, a pénzforrások hamarosan elapadtak, jött a gazdasági válság és a megszorítások, az építkezés pedig leállt – az iskola költözése elodázódott, a református kollégium pedig évről-évre haladékot adott. Néhány hónapja felpörögtek az események: újból kormánypénzek érkeztek, az építkezést újrakezdték és ma ott tartanak, hogy az új tanévet biztosan a régi-új épületben kezdik.
Novák Károly aligazgató a helyszínen arról tájékoztatta honlapunkat, hogy a teljes befejezéshez még kb. 500 ezer lejre lenne szükség, de remélik, hogy ezt az elkövetkező hetekben-hónapokban megkapják a minisztériumtól.
Öt osztályterem, egy-egy számítógépes, természettudományi, nyelv- és pszichológiai terem lesz a felújított épületben, amihez egy teljesen új szárnyat is hozzáépítettek. Az intézmény így két épületben, a 2002-ben felépített „kicsi iskolában" és a régi-újban működik majd. A felújított épületben még hátravan a belső szerelési munkálatok elvégzése, úgymint a kazánház, a wc-k és mosdók felszerelése.
Novák elmondta, hogy a költözést már megkezdték, az eddig általuk használt főépületben már három termet kiürítettek és ez folyamatos lesz a következő hetekben. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy minden érintett hatóság (tanfelügyelőség, önkormányzat, stb.) vezetői tudják, hogy az időt nem lehet tovább húzni, szeptember elsejére az épület működőképes állapotban kell legyen.
A tervek szerint az iskola udvaráról eltűnnek majd a parkoló gépkocsik, a területet parkosítani fogják – ez is hozzátartozik majd ahhoz, hogy az iskola több mint negyven tanára, tanítója és 450 diákja remélhetőleg a szeptember 12-i tanévnyitón egyben az új iskola átadását is megünnepli.
Kisdedóvó, majd líceum – kis épülettörténelem A Mária Valéria épülete 1896-ra készült el. Zajzon Ferenc református lelkész kezdeményezésére gyermekmenhely felállítását tervezték, a Jótékony Nőegylet közreműködésével meg is kezdődött a gyűjtés, de sikertelen volt – azonban az Állami Sorsjáték évi jövedelmének egytizedét átengedte Udvarhelynek három évre, 1892 és 1894 között. Végül ebből a pénzből, 14 609 koronából épült fel az akkor már öt éve álló gimnázium mellett a Mária Valéria Gyermekkert – Mária Valéria Ferenc József osztrák császár és magyar király leánya volt, innen a név. Az épület egészen az első világháborúig kisdedóvóként működött, majd átkerült a román állam tulajdonába. 1948-ban, a tanügyi reform után került a tanítóképző ügykezelésébe, az 50-es, 60-as években már a tanítóképző épületeként szolgált, benne elemi és 5–8. osztályos tagozatokkal, rövid ideig itt működött a képzőn belüli gyakorlóóvoda is. 1990 és 1993 között a Marin Preda román nyelvű elméleti líceumnak adott helyet – az évek során az épület egyre csak romlott, az utóbbi években lomtárnak használták. (Írásunkhoz Vofkori György Székelyudvarhely Várostörténet képekben című könyvében leírtakat használtuk fel.) |