Elekes Gyula marad a székében, Miklós Leventét megbuktatták, fellebbez ő is, akárcsak Nagy Pál. Szabó Károly feladta a harcot és visszavonul.
Mérlegen a menedzserek
A város négy kulturális intézményének menedzserét, azaz a Művelődési Ház, Városi Könyvtár, Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Táncműhely igazgatójának a 2009-2012 közötti három éves időszakra vonatkozó tevékenységét vette górcső alá a fenntartó polgármesteri hivatal.
A hatályban levő jogszabályok értelmében a felsorolt kulturális intézmények jelenlegi vezetőinek – Elekes Gyula, Szabó Károly, Nagy Pál, Miklós Levente – kinevezése 2012. december 31-ig szól, de a három éves periódusra vonatkozó tevékenységi beszámolójukat már a határidő lejárta előtt, október 23-ig be kellett nyújtaniuk.
Az intézmény tevékenységére, pénzügyi helyzetére vonatkozóan is részletes információkat tartalmazó dokumentációkat október 23–26. között elemezte a helyi önkormányzat által szeptemberben kinevezett és tanácsi határozattal is megerősített, háromtagú – elnök, szakmai megbízott, a fenntartó képviselője – bizottság.
Elekes Gyula Fotó: Csedő Attila/archív
A bizottságok tagjai első körben 1-10-ig osztályozták a beszámolókat. Az értékelés során hat, előzetesen meghatározott szempontot vettek figyelembe, többek közt azt, hogy az illető igazgató vezetése alatti időszakban az intézmény hogyan töltötte be szerepét, miként javított tevékenységén, milyen stratégiát követett, milyen anyagi forrásai voltak és a gazdasági, pénzügyi helyzete tükrében milyen fejlődést tud felmutatni.
A bizottsági tagok által adott osztályzatokból számtani középarányost számoltak, ennek alapján dőlt el, hogy melyik intézményvezető vehetett részt a november 5-7. között lebonyolított szóbeli meghallgatáson.
Miklóst elvágták, a többieket kihallgatták
A szóbeli értékelésen 8,66-ot ért Elekes Gyula, 7,83-at Szabó Károly és Nagy Pál beszámolója.
Miklós Levente nem kapott átmenő jegyet, interjúra sem hívták. Hároméves tevékenységét az Udvarhely Táncműhelynél csupán 4, 93-ra értékelte az őt elbíráló bizottság.
Elekes Gyulát, Nagy Pált és Szabó Károlyt november 6-án hallgatták meg és értékelték a bizottságok. Az interjúra szintén Elekes kapta a legnagyobb jegyet (9,43), Szabó 9,33, Nagy Pál pedig kereken 9-est érdemelt. Az értékelések eredményeit összesítve egyértelmű, hogy Elekes Gyula kapta a legmagasabb jegyet, 9,04-el biztos, hogy még három évig marad a Művelődési Ház igazgatói székében.
Mivel Nagy Pál 8,41-es, illetve Szabó Károly 8,58-as átlaga nem éri el kilencest, a színház és a könyvtár igazgatói tisztségére versenyvizsgát hirdetnek meg, amelyen joguk van részt venni.
Nem volt mutyi
A legjobbnak értékelt Elekes Gyula és az elégtelenre minősített Miklós Levente igazgatók tevékenységét elbíráló bizottság elnöke, illetve tagja volt Kulcsár Székely Attila színművész, RMDSZ-es tanácsos, akit az elbírálás objektivitásáról kérdeztük.
A bizottsági elnök nagyon dicsérte a szigorú kritériumrendszer megalkotóját, használatával nem lehet „mutyizni ebben a korrupt országban", különösen egy olyan kisvárosban, mint Székelyudvarhely, ahol különféle pletykák keringenek.
Így 90 százalékban azok a szigorú adatok döntenek, amelyek a kulturális igazgatók által leadott beszámolóban szerepelnek – válaszolta Kulcsár.
Kulcsár-Székely Attila a Virágot Algernonnak monodráma előadójaként Fotó: archív
„Mindegyik kritériumnak van egy pontrendszere, szemet szúr, ha valamelyiket alul vagy felül pontozzák. Tegyük fel, hogy a gazdasági kritérium 3 pontot ér, és az adatok azt bizonyítják, hogy az igazgató nagyon jó gazda volt, a bizottsági tag ellenben csak 2-est ad, akkor az rögtön kiszúrható és elfogultsággal vádolható" – nyilatkozta a bizottság elnöke.
Hozzátette, hogy a Táncműhely igazgatója, a beszámolója, valamint az intézményét érintő köztudott problémák miatt nem teljesített kellőképpen, a Művelődési Ház igazgatója igen.
„Aki eléri a 9-es osztályzatot, automatikusan folytathatja munkáját, aki 7-esen alul teljesít, nem folytathatja, de csak az értékelő bizottság szerint, mert még mindig ott van az úgynevezett fellebbező bizottság, amely felülbírálhatja az eredményt" – tudtuk meg a városi tanácsostól.
Hiányzott a nép
András Mihály, a Hargita Néptáncegyüttes igazgatója vezetésével döntött a Táncműhely igazgatója fölött a bizottság. Sajnálja a kialakult helyzetet, amelyben része van annak, hogy a városvezetés anno néptáncműhelyt hozott létre. Bár az intézmény neve módosult, a hivatalos iratokban mai napig is Udvarhely Néptáncműhelyként szerepel.
A bizottság ebből a szakmai szempontból elemezte az igazgató tevékenységét.
„Szakemberként úgy látom, hogy az utóbbi években a táncműhely elhervadt, a társulat elfogyott" – adta tudtunkra András, aki aggódik, hogy az igazgatóváltás az együttes megszűnését, másik kulturális intézménybe való beolvasztását eredményezheti. Szerinte nem kéne a bokrot nyulastól kivágni. Székelyudvarhelyen nemcsak közönségigény van rá, de minden feltétel adott egy székely népi együttes létrehozására, működtetésére.
Az osztályzatok
Művelődési Ház: Elekes Gyula
írásbeli: 8,88, interjú 9,33-átlag: 9,043
Elnök: Kulcsár-Székely Attila, színművész, RMDSZ-es tanácsos
Szakmai megbízott: P. Buzogány Árpád, művelődésszervező
Hivatal képviselője: Jakab Áron Csaba, a kultúráért felelős RMDSZ-es tanácsos
Tomcsa Sándor Színház: Nagy Pál
Írásbeli: 7,83, interjú: 9,00, átlag: 8,41
Elnök: Szőcs Endre, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója
Szakmai megbízott: Parászka Miklós – a Csíki Játékszín igazgatója
Hivatal képviselője: Benedek Árpád Csaba, RMDSZ-es alpolgármester
Városi Könyvtár: Szabó Károly
Írásbeli: 7, 83 interjú:9, 33, átlag 8, 58
Elnök: Szőcs Endre- a Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója
Szakmai megbízott: Kopacz Katalin- Hargita Megyei Könyvtár igazgatója
Hivatal képviselője: Farkas György, a polgármesteri hivatal kabinetfőnöke
Udvarhely Táncműhely: Miklós Levente
Írásbeli: 4,93, interjúra nem hívták
Elnök: András Mihály, a Csíkszeredai Hargita Székely Nemzeti Néptáncegyüttes igazgatója
Szakmai megbízott: Kulcsár-Székely Attila színművész, RMDSZ-es tanácsos
Hivatal képviselője: Karda Emese Teréz, a hivatal gazdasági osztályának vezetője
Fel is út, le is út
Az igazgatókkal az eredményeket november 8-án, csütörtökön közölték. Az óvásokat november 9-12. között nyújthatják be, a tevékenységek értékelésére vonatkozó végleges eredményt november 16-án teszik közzé.
Ki mennyire elégedett az elbírálással, az értékeléssel és megpályázza-e újra az igazgatói állást – az érintetteket vallattuk.
Miklós Levente
Az Udvarhely Táncműhely igazgatója nem elégedett a jeggyel, úgy érzi, megalázták mind őt, mind pedig az általa vezetett Táncműhely munkaközösségét, közös munkájukat is. Úgy érzi, hogy a munkája a kapott jegynél sokkal többet ér.
Törvénytelenségeket is felfedezett az értékelésben, ugyanis a jogszabályok szerint joga lett volna részt venni az elbírálás következő fázisán, az interjún, ahol megvédhette volna a dolgozatát.
Procedurális szabálytalanságot is észlelt, összekeverték a projekt elbírálására és a versenyvizsgára vonatkozó törvények cikkelyeit, így történhetett, hogy hivatalban közszemlére tett eredménye minősítése „nesatisfăcător", elégtelen, nem pedig „respins", azaz visszautasítva". Mindenképp élni fog a fellebbezés lehetőségével – közölte az igazgató.
„Számítottam rá, hogy félre akarnak tenni, de arra is, hogy ha pusztán formaságból is, de legalább megadják az esélyt arra, hogy újra pályázhassak. Nem kaptam még indoklást senkitől" – nyilatkozta Miklós, aki egyelőre csak találgatni tudja az általa vezetett intézmény, és az általuk szervezett nagyszabású rendezvények, a Tánc tavasza és az Össztánc ősszel további sorsát.
Szabó Károly
A könyvtár igazgatója rendben találta a munkáját értékelő bizottság összetételét, és nem érzi úgy, hogy többet vagy kevesebbet érdemelt volna, hiszen jegyei azt tükrözik, a törvény szabályozta szempontok szerint a fenntartó városi tanács mennyire értékeli a tevékenységét. A procedúrát is teljesen törvényesnek találta Szabó, aki nem kívánja intézményvezetői munkáját folytatni.
Helyette a 2010-ben megszüntetett, és most újra létrehozott Látvány- és hangzóanyag részleget szeretné menedzselni: „újra szeretném szervezni a részleget, hogy az korszerű és jól működő legyen, szeretnék újabb lendületet vinni a stagnáló digitalizálási programjainkba" – nyilatkozta.
Szabó Károly Fotó: Kakasy Botond/archív
Reméli, hogy a könyvtárba járók nem csalódtak az általa vezetett csapat munkájában, és a továbbiakban is sikerül az ők érdekeit képviselni a fenntartó fele.
„Úgy érzem, jelen körülmények között nem vagyok alkalmas erre a tisztségre. Számomra eddig is a könyvtár volt a fontos, nem a szék, nem akarok semmiféle ellentámadást. Legyen a fenntartó által támogatott igazgató, ezáltal a fenntartó támogassa a könyvtárat is" – indokolta döntését az igazgató.
Nagy Pál
A színház igazgatója tisztában van azzal, hogy a közintézmény-vezetők teljesítményének kiértékelése kapcsán rengeteg pletyka kering, ezért csak a fellebbezések eredménye után tartja érdemesnek nyilatkozni az ügyről.
Azt is tudni véli, hogy egyesek szeretnék, maradjon a színház élén, mások nem, ezt jelzi a kapott osztályzata is.
„Ismerve a többi intézmény teljesítményét is, tudva azt is, hogy a mi kis közösségünk mit tett le az asztalra, elégedetlen vagyok az osztályzattal, ezért fellebbezni is fogok. És ha ezek után is szükséges lesz, megpályázok, és pozitív döntés esetén el is vállalok még egy mandátumot amennyiben a társulat is így akarja" – nyilatkozta Nagy Pál.
Nagy Pál Fotó: Kakasy Botond/archív
A pályázatot megelőzően azonban a leendő működési feltételekről, elvárásokról szükségesnek látja egyeztetni a polgármesterrel is, aki eddig korrekt módon viszonyult az ügyhöz.
Elekes Gyula
A Művelődési Ház igazgatója marad a helyén. Elekes reálisnak tartja mind a jegyét, mind az interjún elhangzott kérdéseket. Szerinte utóbbiak egyaránt foglalkoztatják a bizottság tagjait, a városlakókat és az itt működő intézményeket.
„Próbáltam összefoglalni a három év tevékenységét, azt, ami itt, kulturális tevékenységként történt, illetve az épület fenntartójaként elvégzett javításokat, állagmegőrzéseket" – közölte Elekes.
Elekes a közművelődést szolgáló tevékenységet a megfogalmazódó igények, és az eddigi irány mentén szeretné folytatni. Az elapadó pályázati forrásokra helyi és nemzetközi intézményekkel közös szövetség alapítását tartja megoldásnak, mivel azt tapasztalta, hogy utóbbiak könnyebben tudnak pályázni közös kulturális programokra, mint egyetlen intézmény.