Nem alkotmányellenes Băsescu kampányban való szerepvállalása

Az alkotmánybíróság nem tiltotta meg az államfőnek a kampányban való szerepvállalást.

MEGOSZTÓ PDF email





Hasonló cikkek
tuzolto

Mindig is tűzoltó szerettél volna lenni?

Most teljesülhet az álmod, ha követed ezeket a...
magashegyek

Hegyi túrázók, figyelem!

A magas hegyekben hó és fagy várható a hétvégén.
wizzair

Bombahír az egyik Wizzair-gépen

Kényszerleszállást hajtottak végre a bukaresti...

TraianBasescu-ElenaUdrea-pmp
Traian Băsescu és Elena Udrea
szerkesztoÍRTA: UH.RO
2014. május 22., 07:23
0 hozzászólás. 

Elutasította az alkotmánybíróság szerdán a kormányfő beadványát, amivel Victor Ponta azt próbálta elérni, hogy nyilvánítsák alkotmányellenesnek Traian Băsescu államfő beavatkozását az európai parlamenti (EP-) és időközi parlamenti választási kampányba.

A szociáldemokrata miniszterelnök azért panaszolta be a jobboldali államfőt, mert Băsescuról olyan fotók jelentek meg egy közösségi portálon, amelyeken az újonnan bejegyzett Népi Mozgalom Párt (PMP) választási pólóját viseli, és a párt tisztségviselőivel együtt mutatkozik. Az elnök erről úgy nyilatkozott: neki is szabad voksolni és a maga részéről a PMP-re adja szavazatát.

A miniszterelnök a kormány alkotmánybírósági beadványát úgy indokolta: az elnöknek joga van szavazni, de nem vehet részt a kampányban, miként a bírák, ügyészek, magas rangú állami tisztviselők, tanárok, katonák sem tehetik, mert azonnal elveszítenék állásukat.

A beadvány arra hivatkozott, hogy az államfő viselkedése "alkotmányos intézményi konfliktust" idézett elő a voksolást szervező kormány és a kampányba beavatkozó elnöki hivatal között. Az alkotmánybíróság megállapította, hogy ilyen konfliktus nem áll fenn, ezért a keresetet elutasította.

Toni Grebla decemberben megválasztott alkotmánybíró, a szociáldemokrata párt volt szenátora a döntésre váró újságíróknak elmagyarázta: az alkotmánybíróság nem azt mondta ki, hogy az elnöknek szabad kampányolni.

Kifejtette: sem a kormánynak, sem az alkotmánybíróságnak nem hatásköre azt vizsgálni, hogy az államfő viselkedése sérti-e az alkotmányt. Ezt a parlament állapíthatja meg, ha úgy értékeli, az államfő nem tesz eleget közvetítői szerepének és pártpolitikai szereplőként viselkedik. Ebben az esetben a törvényhozás felfüggeszti az elnököt, akinek leváltásáról népszavazást írnak ki.

A taláros testület csak azt vizsgálhatja, fennáll-e olyan intézményi konfliktus két állami hivatal között, amely az alkotmány eltérő értelmezéséből fakad, de ilyesmit nem idézett elő az államfő viselkedése - magyarázta.

Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság elnöke a beadvány beterjesztésekor úgy nyilatkozott: nem lehet senkit sem megfosztani a véleménynyilvánítási jogtól, még az államfőt sem. 2007-ben az alkotmánybíróság már hozott egy döntést, miszerint az államfőt is megilleti a politikai véleménynyilvánítási szabadság - tette hozzá a taláros testület elnöke.

Vasárnap rendezik az EP-választást, ezzel egy időben pedig hat megüresedett választókerületben időközi parlamenti voksolást is tartanak.

mti



0 hozzászólás

hirdetes

hirdetes
Hozzászólások | Szabályzat

Hozzászólások Copyright (C) 2009 uh.ro. Minden jog fenntartva."