Fejér-Konnert András: ötvenévesen még mindig az élvonalban
MEGOSZTÓ
Tweet
Szécsi a világ tetején (videó)
Volt francia válogatott labdarúgók méltatták a...Mi adjuk az egész román válogatottat
Ráadásul címvédőként utazunk a franciaországi...Ha október eleje, akkor irány az Ivóvölgye!
XI. kiadásához érkezett az Ivóvölgye...Sérülés törte derékba karrierjét, de újra a profik között versenyez
ÍRTA: KATONA ZOLTÁN
Minden idők egyik legjobb székelyudvarhelyi asztaliteniszezője, az ötven éves Fejér-Konnert András gyakran látogat haza szülővárosába, Székelyudvarhelyre. Amellett, hogy a közeli Szovátán egy panziót is működtet, a sporttól sem szakad el, hiszen minden nyáron többedmagával asztalitenisz-edzőtábort is tart az udvarhelyi pingpongozóknak.
Országos bajnok volt, majd disszidált
András a hetvenes években, gyerekként kezdett asztaliteniszezni, Nagy Ferenc volt az edzője neki is, mint annyi más udvarhelyi pingpongozónak. A gimnázium tornatermében „ütögettek" társaival, a nagyobbak onnan hívták el az első edzésre. Hamar bebizonyította mire képes, a tehetséges kis srác mindent megnyert, amit lehetett: 1979-ben országos bajnok lett a serdülőknél, 1981-ben pedig az országos ifjúsági bajnokságot is megnyerte egyéniben.
Romániából a nyolcvanas évek végén távozott az akkori Nyugat-Németországba – most is ott él. Akkor azért ment el, mert hat éven keresztül az ország első két asztaliteniszezője között volt, és az akkori három világbajnokság egyikén sem vett részt a román válogatott, holott kijutott. Ez volt az oka annak, hogy András távozott, bevallása szerint, ha nem érezte volna veszélyben sportolói karrierjét, soha nem ment volna el.
András Németországban sem tétlenkedett – bár az akkori szabályok szerint négy évig nemzetközi versenyen nem indulhatott, csak a Bundesligában játszhatott. A kilencvenes években többszörös bajnok volt, a TT Jülich csapatával pedig kétszer nyerte meg az asztaliteniszezők legrangosabb európai megmérettetését. Nem mellékesen a két nyert döntő mellett még volt egy elődöntő és egy vesztett finálé is. Unokatestvére, a szintén Udvarhelyről Németországba távozó Fejér-Konnert Zoltán is évekig a Bundesligában játszott, a 2004-es athéni olimpián is részt vett.
Sérülés, majd újrakezdés
Fejér-Konnert András karrierjét egy súlyos sérülés törte meg. 1999-ben vették észre, hogy bokájában a csont olyan súlyosan károsodott, hogy műtétre szorult, orvosai eltanácsolták a sportolástól. Mégis újrakezdte, a rehabilitáció után a negyedosztályban ismét pingpongozni kezdett – fokozatosan edzett, gyakorolt, gyógyította magát. Annyira, hogy ma ismét a legjobbak között játszik – a TTC Hagen már másodosztályú volt, amikor néhány évvel ezelőtt leigazolta edző-játékosnak.
A német asztalitenisz-bajnokság a legerősebb a világon – ez régebb, de ma is így van, a világ legjobb játékosai Németországban asztaliteniszeznek. A TTC Hagen csapata néhány év alatt feljutott a Bundesligába, így idén ismét a legmagasabb szinten kell, hogy asztalhoz álljon. Habár gyerekeket oktat asztaliteniszre, a klubnál maradva azzal szembesült, hogy a csapat egyik tajvani versenyzője nem kapott vízumot, így ötven évesen Andrásnak kellett beugornia a bajnoki mérkőzésekre.
„Az volt a célom, hogy legalább egy szettet nyerjek meg, ehhez képest kettőt is megnyertem" – mondja András, akinek a Hagen csapatában Ovidiu Ionescu személyében romániai (buzău-i) csapattársa is van. Fejér-Konnert András több mérkőzését (illetve más Bundesliga-meccseket is) ide kattintva lehet megnézni.
Az udvarhelyi asztalitenisz-életet rendszeresen követi, tartja a kapcsolatot az itteniekkel és elég gyakran, évente többször jár haza ide, szülővárosába. Az sem elképzelhetetlen számára, hogy egyszer majd végleg hazatelepedjen és az itteni gyerekeket, fiatalokat oktassa az asztaliteniszezés mesterfogásaira.