9+1 dolog, amit még választások előtt felavatnak
MEGOSZTÓ
Tweet
Élőben az októberi tanácsülésről – átadták a Vasszékely-díjakat
Kivételesen egy órával később kezdődik az...Megint lecsapott a prefektus a magyar trikolórra
Az október 23-ai díszítés miatt büntette meg a...Lyukas izék a főtéren
Az október 23-ai megemlékezés alkalmából ünneplőbe...Mindenkinek lesz átadni valója a kampány során. Fotó: Pál Edit Éva, archív
ÍRTA: BÁLINT KINGA KATALIN
Minden valamirevaló vezetőjelölt tudja, hogy a tettek beszédesebbek a szavaknál. Minden valamirevaló választó tudja, hogy a vezetőjelöltek tudják, a tettek beszédesebbek a szavaknál.
S mivel lóléptekben közelednek a helyhatósági választások, a döntéshozói szerepre áhítozók igyekeznek megmutatni, mi mindent tettek, illetve mennyi mindent tehetnek még a városért.
Az utolsó száz méteren valahogy mindenki bekapja a turbóvitamint, felgyorsulnak azok a munkálatok, beruházások, amelyeket már évek óta terveznek, de furcsamód eddig nem volt rájuk pénz és/vagy idő. Másfél-egy hónap alatt annyi és olyan fajsúlyú megvalósítást sikerül „tető alá hozni", amely felér az elmúlt három év és tíz hónap munkájával.
Naivitás lenne azt képzelni, hogy ez a folyamat nem egy átgondolt tudatos tervezés eredménye. Alább összegeztük a teljesség igénye nélkül, mely főbb megvalósítások várhatók ebben a szezonban.
1. Haberstumpf-villa, a Haáz Rezső Múzeum új székhelye
Udvarhely egyik patinás épületét, az 1900-ban épült villát jelenleg is tatarozzák, hogy május második felében beköltözhessen a jelenleg még a Kossuth Lajos utcában működő Haáz Rezső Múzeum. Erről a múzeum vezetősége az elmúlt hetekben többször is beszélt interjúkban.
Fotó: Kakasy Botond, archív
Az egykori tüdőgondozót, szülészetet és iskolát 2012-ben vásárolta meg a város, negyedmillió euróért. A névadó, Haberstumpf Károly tervezte épület felújítására évekig nem volt pénz. Tavaly augusztusban aztán megkezdődtek a munkálatok – a polgármesteri hivatal közleménye szerint azért csak akkor, mert „a tervező nem készíttette el időben a terveket, és csak ezután következhetett a munkálatok meghirdetése. A közbeszerzési eljárás során a felújításra való jogot a székelyudvarhelyi Macops Kft. nyerte el".
A munkálatok összértéke 1 427 043,01 lej, és mondanunk sem kell, hogy a hat hónapos határidőből enyhén kicsúsztak. Várhatóan épp május közepéig.
2. A volt UCECOM épülete, a régi–új iskolaközpont
A volt Spiru Haret iskolaközpont, elterjedtebb nevén UCECOM épületét 2013 júliusában vásárolta meg a város, 500 ezer euróért. A felújításra szorult épületegyüttest egyetemi központtá alakították volna: szó volt a Sapientia EMTE udvarhelyi karának létesítéséről, illetve arról, hogy itt lelne otthont a Babeş-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett, pedagógusképző tagozata, de még az Eötvös József Szakközépiskola átköltöztetését is tervbe vették, ami nagyobbacska port kavart 2013-ban.
A „nyertesek" végül, hosszas tárgyalások és egyezkedések után a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub (ISK), illetve a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) székelyudvarhelyi kihelyezett tagozata lettek. Márciusi nyilatkozatuk szerint a felújított épületbe költözés „heteken belül" megtörténik.
A legújabb verzió szerint a Mező suli bentlakását is átköltöztetnék a Budvár utcába, de ezzel kapcsolatban még nem lehet biztosat tudni – annak mostani helyén idősotthont létesítenének, de a projekt kormánypénz-hiány miatt várólistára került.
3. Bethlen Gábor 43.
Tavaly októberben kezdték el a helyi rendőrség leendő épületének, a Bethlen Gábor és a Villanytelep utca sarkán található ingatlannak a felújítását. Akkor még csak bontottak a Lakossági Tanácsadó Iroda és a Tourinfo Információs Iroda korábbi székhelyén, amelyet a városi önkormányzat peres úton nyert el.
Fotó: Kakasy Botond, archív
Az épület felújítását a Berdia Kft. nyerte el közbeszerzésen, 650 000 lej értékben, a munka határideje, ki gondolta volna, ez év április 30-a. A felújítást némiképp színesítette egy Kőmíves Kelemen-szerű ballépés, amely civil megmozduláshoz vezetett.
4. Rákóczi tér
Nagyon beindult a munka a II. Rákóczi Ferenc és az 1918. december 1. utca kereszteződésénél: az ott található tér rendezése március vége felé kezdődött meg, és azt a városháza sajtószóvivője szerint legkésőbb május elején át is adhatják.
A tér felújítási ötleteivel kapcsolatban a polgármesteri hivatal tavaly pályázatot hirdetett. A második adj teret! elnevezésű versenyben a Kisköved utcának a Győzelemig tartó részére is lehetett terveket javasolni. Az első pályázaton a Stúdió mozi előtti teret akarták felújítani, és a Zenegödör ötlete mellett döntöttek a szervezők, ám most már biztos, hogy a második pályázat hamarabb vezet eredményre, mint az első.
Fotó: Kakasy Botond
A II. Rákóczi utcai parkot Jakab Emőke székelyudvarhelyi építész tervezte, a kivitelező a korondi Árcsó Kft. A tér fő attrakciója Román Viktor homoródszentmártoni születésű szobrász A szekér című alkotásának másolata lesz – a másodiknak számító bronzmásolatot Sántha Csaba szovátai szobrász készíti el.
5. Csereháti sportpálya
Jó pár éve tervezgetik, és legalább négy éve a városi költségvetés-tervezetben is folyamatosan szerepel a csereháti lakónegyedet kiszolgáló, több mint 900 négyzetméteres beépített összterületű sportpálya.
Ennek szerződését április ötödikén írta alá Bunta Levente polgármester. A létesítmény az ifjúsági és az elkezdett szociális lakások között épül, s minden jel szerint teljesen véletlenül is május közepére készül el. A tervező a marosvásárhelyi Armtech Kft. és a székelyudvarhelyi Viaduct Kft., kivitelező a Viaduct Kft. A beruházási munkálatok leszerződött értéke 185 144 lej, jótállási idő 48 hónap – áll a hivatal közleményében.
Fotó: Kakasy Botond
Érdekesség, hogy a pálya kialakításának értéke évről évre csökkent: míg 2013-ban 256 235 lejt szántak a munkára, 2015-ben már csak 210 ezer, idén pedig kevesebb mint 190 ezer lejt. A pálya a felmérések szerint mintegy 1200 embert szolgál ki.
6. Játszóterek
Ha tavasz, akkor játszótér-felújítás. Ha tavasz. Ha játszótér. Ha felújítás.
Az előző években gyakorlattá vált, hogy újrafestik a több évtizedes vasjátékokat, szükség esetén cserélik vagy pótolják a sérült elemeket. A fajátékok viszont komolyabb javításokat igényelnének, és az udvarhelyi édesanyák szerint több játszótéren teljes cserére lenne szükség.
Fotó: Pál Edit Éva, archív
Tavaly ezzel kapcsolatban petíció is indult, amely nyomán a polgármesteri hivatal nagyobb mértékű felújítást ígért. Már sokadjára. Április 7-ei közleményük szerint meg is kezdték a játékparkok rendbe tételét: újrafestik a mászókákat, csúszdákat, padokat, feltöltik a homokozókat, továbbá új bútorzati elemeket helyeznek ki. No, merünk tippelni, mikorra készülnek el a munkával?
7. Hargita Business Center
Neve is, kész épülete is van már a II. Rákóczi Ferenc utcában, a volt növényvédelmi központ helyén kialakított vállalkozói inkubátorháznak, személyzete és működési elve azonban még nem teljesen tisztázott. Mégis minden polgármester-jelölt kampányol már vele.
Az innovatív vállalkozásfejlesztő, elsősorban a frissen indult és start-up cégeket segítő létesítményre a Hargita megyei tanács a Regionális Operatív Program (POR) 2007–2013 során nyert támogatást: a kétfázisos projekt összköltsége mintegy 9,5 millió lej, amelynek jó része európai uniós és kormánypénz. A megyei tanács az építkezéshez mintegy 3,9 millióval járult hozzá.
Fotó: Kakasy Botond
Az inkubátorház tervét először 2012 májusában mutatták be a sajtónak, s akkor még úgy tervezték, hogy az intézmény két éven belül működni fog. A program határidejét azóta többször kitolták, míg tavaly ősszel végül csak körbevezették az érdeklődőket a félkész épületben.
A működtetők köre azonban csak az elmúlt hetekben tisztázódott: azt a megyei tanács, az udvarhelyi polgármesteri hivatal és Oroszhegy önkormányzata alkotja majd. A vezető tanácsba 2, 2, illetve egy személy kerül be az említett intézményektől. Erős a gyanú, hogy a folyamat éppen május közepére-végére jut el addig, hogy a központ megnyílhasson, annak ellenére, hogy hét hónap telt el tétlenül.
8. EU-s élelmiszersegélyek
Az előző években sem zajlott zökkenőmentesen az Európai Unió intervenciós tartalékaiból származó élelmiszercsomagok kiosztása, hiszen a 2014-es támogatást az udvarhelyszékieknek csak tavaly januárban, a 2012-est pedig időben ugyan, de hiányosan szállították ki.
A 2015-ös program viszont teljesen kaotikus, hiszen ha a tavaly januári élelmiszerosztás későinek számított, a mostani egyenesen ejtőernyővel érkezik. Az utóbbi két évben a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalt bízták meg a megyei program lebonyolításával, de a polgármesteri hivatalokkal és különféle szociális intézményekkel folytatott kommunikáció, legfőképp pedig a szállításra kiírt közbeszerzési eljárások nehézkessége miatt még mindig se kép, se hang a programról.
Fotó: Kakasy Botond, archív
A legutóbbi hírek szerint leghamarabb márciusban kezdődhetett volna meg az osztás, de ez mindeddig elmaradt. Ne csodálkozzunk, ha csak a helyhatósági, netán az őszi parlamenti választásokra érkezik meg a támogatás, de azon sem, ha egyszerre két évit adnak ki, ugyanis ez is szóba került az Európai Alapok Minisztériumában.
Tavaly mintegy háromezren részesültek az élelmiszersegélyben, de a 2015-ös szabálymódosításokkal 400-ról 450-re emelték a jogosultak nyugdíjának és segélyének felső határát. Ugyanakkor azokat a személyeket is bevonták a programba, akik egyáltalán nem rendelkeznek jövedelemmel, és nem szerepelnek munkanélküliként, nyugdíjasként vagy más kedvezményezettként a nyilvántartásban – mondta korábban Petres Sándor, Hargita megye alprefektusa. Szerinte így tíz százalékkal is nőhet a jogosultak száma.
9. APIA-s támogatások
Többszöri halogatás után múlt héten kezdődött meg a tavalyi mezőgazdasági támogatások kifizetése, de a támogatásigénylő 26 ezer Hargita megyei gazda közül egyelőre csak húszezer számára utalják a területalapú és az országos kiegészítő szubvenciót – nyilatkozta egy múlt heti cikkben a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője, Haschi András. A fennmaradó hatezer gazda egy részének jogosultságát még mindig vizsgálják, de olyanok is vannak, akik csupán „nem kerültek sorra" még.
Illusztráció
Hargita megyében tavaly több mint 26 ezer gazda volt jogosult a területalapú támogatásra. Ők majdnem 178 ezer hektárnyi földterületre igényelték a juttatást, így összesen mintegy 13 millió eurós területalapú támogatást kapnak.
+1, a meglepetés
A Villanytelep utcában létesített mozgásfejlesztési rehabilitációs központ kakukktojás a felsoroltak között, mivel nem a hivatalos kampányidőszakban, hanem kicsivel korábban, április 19-én nyílt meg.
Mégis ide tartozónak érezzük, hiszen a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesülete, valamint a Soha ne add fel! Egyesület „összefogásának és együttműködésének eredményeként" létrehozott intézmény megnyitóján újra megjelent Bunta Levente polgármester, aki évekig kerülte a nyilvánosságot.
Fotó: varoshaza.ro
A helyi támogatók és önkéntesek segítségével létrejött intézmény fenntartásába a polgármesteri hivatal egy személy fizetésével és a helyiség biztosításával szállt be, és a továbbiakban is segíti annak működését – áll a hivatal közleményében.
Hangsúlyoznánk, pozitívnak tartjuk, ha a felsorolt megvalósítások valóban elkészülnek a választásokig, s ennyi halogatás után már legalább nem tolódnak át a következő ciklusra.